20.2 C
Ljubljana
nedelja, 5 maja, 2024

Predsednik CDU napoveduje velike spremembe za Nemčijo

Piše: Nova24tv.si

Trenutna zeleno-rdeča-rumena (pogovorno imenovana “semafor”) nemška koalicija, ki meji že na skrajno levico, je državo podobno kot Golobova vlada v Sloveniji iz varnih voda ekonomske rasti pripeljala na raven, kjer analitiki Nemčijo že imenujejo za evropskega bolnika. Inflacija je visoka, nemško gospodarstvo hira, migrantov je vedno več, prav tako nasilja med različnimi migrantskimi skupinami, za poslastico pa je vlada pod ideološkim vodstvom skrajnih zelenih celo ugasnila zadnje jedrske elektrarne v državi in Nemčijo naredila dolgoročno kronično energetsko bolnico. Predsednik opozicijske desnosredinske CDU/CSU Friedrich Merz je zato končno pokazal nekaj odločnosti in v odmevnem intervjuju za nemški Bild dodobra razburkal politično javnost ter Nemcem dal upanje na svetlejšo (desno) prihodnost.

Merz je ostro kritiziral trenutno levo vlado. Dejal je, da je Nemčija edina večja industrializirana država na svetu, ki krči svoje gospodarstvo. “Če se nora količina birokracije ne bo kmalu ustavila, če cene energije ne bodo hitro padle, potem tudi leto 2024 ne bo dobro leto,” je dejal.

Kaj napoveduje Merz? “1. Zmanjšali bi davčno obremenitev energetike, torej davek na elektriko, omrežnino in vse druge državne dajatve. 2. Razgrajene jedrske elektrarne bi takoj znova priključili na omrežje. In 3. Odločili bi se za moratorij o birokraciji.

Jedrska elektrarna ob reki Isar v Niederaichbachu pri Landshutu v Nemčiji je bila dokončno ugasnjena. (Foto: epa)

Davljenje bi lahko trajalo še dve leti

Merz noče priskočiti na pomoč kanclerju Olafu Scholzu, čeprav se zaveda, da je velik del težav koalicije povezan s trenjem med liberalci FDP in stranko zelenih, ki zadnje čase ogromno izgublja. “Šibkemu kanclerju ne pomagamo iz težav ali celo vstopamo v to koalicijo kot podmladek. Če se pokvari semafor, bodo nove volitve in unija bo prednjačila. Semaforizirane stranke se bodo držale vlade zgolj zato, da bi ohranile oblast. Tako bi lahko obešanje in davljenje trajalo še dve leti. Vidim pa vprašanje, ki bi lahko pomenilo predčasen konec Scholzove vlade,” je bil jasen Merz.

Nemški kancler Olaf Scholz (Vir: epa)

S priseljevanjem ne gre več tako naprej

Merz je prepričan, da je trenutna azilna politika popolnoma zgrešena. “Da, s priseljevanjem ne moremo več tako naprej. Poleg vojnih beguncev iz Ukrajine imamo letos že preko 175.000 prošenj za azil. Ekstrapolirano na leto bi potem imeli 300.000 beguncev. To je preveč. Nemčija ni pripravljena na priseljevanje v takšnem obsegu – tudi v naše socialne sisteme. Kriki občin na pomoč so že povsem obupani. Ta priliv moramo takoj omejiti, sicer grozi, da nam bo socialna kohezija eksplodirala v obraz.”

Zeleni vodijo radikalno politiko migracije

Opozoril je, da zeleni v parlamentu vodijo radikalno levo politiko, kar se tiče migracij: “Nadzor bi morali razširiti na vse nemške zunanje meje in povečati število varnih izvornih držav, v katere lahko takoj deportiramo prosilce za azil. Ker Zeleni nočejo priznati Moldavije, Gruzije, Tunizije, Maroka in Alžirije kot varnih tretjih držav, bomo o njih znova glasovali v Bundestagu. Glede tega vprašanja je očitna večina proti Zelenim.”

Zakonodaja o azilu se zlorablja

Prav tako je bil kritičen do trenutne uporabe azilne zakonodaje: “Sedanja zakonodaja o azilu se stotisočkrat zlorablja, da bi pridobili dostop do Nemčije. To je tudi mnenje mnogih raziskovalcev migracij in na primer socialdemokratske vlade na Danskem. Ankete jasno kažejo, da je porast desničarskih skrajnežev tudi zaradi neukrepanja vlade glede migracij. Človečnost in red sta dve plati istega kovanca: če migracij ne upravljaš, ne moreš zares pomagati tistim, ki dejansko potrebujejo zaščito.”

Merz se je osredotočil na tiste stvari, ki “bolijo” Nemce

Predsednik CDU je bil v preteklosti dokaj mlačen, kar se tiče spopadov s koalicijo, saj je med največjima strankama SPD in CDU vladalo nenapisano pravilo o nenapadanju, ki je veljalo še od časa vladavine uradno desne, v resnici pa leve “vzhodne Nemke” Angele Merkel.

Vladimir Putin in Angela Merkel (Foto: epa)

Zdaj je vrag očitno končno vzel šalo, saj nemški konservativci in liberalci vidijo, da trenutna koalicija državo pelje v kolaps. Merz je zato napadal tiste najbolj očitne stvari, ki jih je ta koalicija naredila narobe: vodila je neuradno politiko “odrasti” oz. deindustrializacije, ki jo ideološko pokriva predvsem stranka Zelenih. V državo je skoraj nenadzorovano začela spuščati migrante, ki potem vedno ostanejo za zmeraj, saj azilna politika ne deluje. Prav tako pa je državo trajno energetsko pohabila s povsem neracionalnim odklopom jedrskih elektrarn. Merz se je končno opogumil in povedal, da bo CDU, če pride znova na oblast, tokrat drugačna, kot je bila pod levičarko Merklovo, in da bo nemška desno-sredinska konservativna politična opcija zopet vredna svojega imena. Ne smemo pozabiti, da so “nemškemu gospodarskemu čudežu” v petdesetih in šestdesetih botrovali predvsem desni krščanski demokrati.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine