23 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 septembra, 2024

OZN: Golob, ki naj bi pred svetom lobiral za pitno vodo, na posnetkih še brez Gabrove

Piše: Spletni časopis

Premier Robert Golob danes ne bo odgovarjal na vprašanja poslancev na začetku redne seje parlament, ker je s svojo partnerko Tino Gaber in z zunanjo ministrico Tanjo Fajon na 79. zasedanju generalne skupščine OZN.

Pred poslance bo prišel prihodnji teden v torek, ko se že vrne iz ZDA, kjer je včeraj pozval h globalnemu partnerstvu za dostop do čiste, trajnostne in varne vode in ponudil koncept vodne diplomacije. Na posnetku je v stavbi OZN, na posnetkih iz ZDA pa doslej ni opaziti njegove spremljevalke Tine Gaber.

Robert Golob in Tanja Fajon v OZN Foto: vlada

Šefe vlad in držav s partnerkami, če jih imajo s seboj, ob jesenskih zasedanjih OZN praviloma gosti tudi ameriški predsednik s soprogo. Tako je, denimo, premiera Marjana Šarca Donald Trump, ko je bil še predsednik ZDA, Melanija Trump pa prva dama.

Premier Marjan Šarec ob ameriškem predsedniku Donaldu Trumpu in njegovi soprogi Melaniji Foto: Uradni posnetek

Nazadnje smo Gabrovo z Golobom lahko v ZDA spremljali na vrhu Nata, ki je bil julija, ko sta bila tam tudi Šarec in Fajonova. Šarec je v ZDA na 75. obletnico Severnoatlantskega zavezništva Nato kot obrambni minister potoval poslovilno, ker je bil že izvoljen za evropskega poslanca.

Iz vlade so to leto po hudih poplavah v naši državi, ko so podobne nedavno prizadele še osrednjo Evropo, vodno diplomacijo pojasnil tako:

“Predsednik vlade dr. Robert Golob je prvi dan udeležbe na 79. Generalni skupščini OZN zaključil z nagovorom na Vrhu o prihodnosti. Premier dr. Golob se je v svojem govoru osredotočil na koncept t.i. vodne diplomacije, ki povezuje različne oblike tehnologij, med drugim trikotnik umetne inteligence, napredne satelitske in digitalne tehnologije. Te tehnologije niso le orodja, temveč tudi katalizatorji za novo dobo, ki lahko z natančnostjo in učinkovitostjo spremljajo in modulirajo vode in ekosisteme porečij, analizirajo vremenske vzorce, trajnostno upravljanje naravnih virov in zaščitijo infrastrukturo.

Premier dr. Golob se je uvodoma zahvalil voditeljem, da so sprejeli Pakt za prihodnost, ki je danes še toliko pomembnejši, saj se svet resnično sooča z mračno prihodnostjo, od podnebne krize do divjih vojn. Premier je pozval k ustavitvi in prekinitvi spopadov v Ukrajini in Palestini. »To velja za vse oborožene spopade, v katere so vpleteni nedolžni civilisti in v katerih trpijo otroci. Menim, da je mir ključni pogoj za učinkovito reševanje podnebne krize. To lahko storimo le na podlagi zaupanja, solidarnosti in svetovne stabilnosti. Če tega ne bomo dosegli, bo vse zaman,« je povedal premier.

Dotaknil se je tudi globalne trajnosti in uporabe naprednih tehnologij ter pomena vode in vodne diplomacije. »Voda je najdragocenejši naravni vir, na katerem temelji tudi gospodarska blaginja. Enako velja za svetovno stabilnost in mir. Voda je tako pomembna, da bomo storili vse, kar je v naši moči z učinkovito obravnavo pomena vode, vključno z vzpostavljanjem globalnega partnerstva,« je povedal premier. Povedal je, da so Slovenijo pred dobrim letom, prizadele uničujoče poplave. In dodal: »Ekstremne vremenske razmere so prizadele vse nas. Ni pomembno, kje živimo, ni pomembno, kako bogata ali revna je država. Ekstremno vreme je skupen svetovni problem in uporaba napredne tehnologije je lahko način sodelovanja, kako lahko naredimo korak naprej.«

»Slovenija gradi zelo napreden digitalni ekosistem, ki bo povezal podatke satelitskega opazovanja s superračunalniško močjo in umetno inteligenco, da bi napovedali, kako in kje se bo pojavila voda, da bi bili učinkoviti pri upravljanju vodnih virov,« je povedal premier. In dodal, da bi s to tehnologijo lahko predvideli, kje po svetu se nahaja voda, in učinkovito upravljali z vodnimi viri.

»Vabim vas, da se nam pridružite in skupaj oblikujemo globalno partnerstvo s ciljem, da z napredno tehnologijo ljudem omogočimo dostop do čiste, trajnostne in varne vode. Prepričan sem, da je to edina pot naprej, če se želimo resnično spopasti s podnebno krizo in spremembami, ki jih prinaša,« je še dejal premier.

Ob zaključku nagovora, je povzel besede generalnega sekretarja Guterresa, ki je danes dejal, da smo odprli vrata. »Stopimo skozi ta vrata skupaj,« je svoj današnji nagovor v Generalni skupščini OZN zaključil predsednik vlade dr. Golob.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine