11.7 C
Ljubljana
sobota, 27 aprila, 2024

Nagrada Saharova 2021: Parlament se je poklonil Alekseju Navalnemu

Piše: C. R.

Hči Alekseja Navalnega Darja Navalna je danes na slovesnosti v Strasbourgu v imenu zaprtega očeta sprejela  nagrado Saharova za svobodo misli, ki jo podeljuje Evropski parlament.

Aleksej Navalni trenutno prestaja zaporno kazen v kazenski koloniji v Rusiji. Že več kot desetletje je osrednja osebnost ruske opozicije, znan je po boju proti korupciji in kršitvam človekovih pravic s strani Kremlja.

Predsednik Parlamenta David Sassoli je v uvodnih besedah pohvalil pogum Navalnega: “Utrpel je grožnje, mučenje, zastrupitev, aretacijo, zapor, a ga niso mogli dejansko pripraviti do tega, da neha govoriti … Kot je nekoč sam dejal, korupcija cveti tam, kjer niso spoštovane človekove pravice, in menim, da ima prav. Boj proti korupciji je tudi boj za spoštovanje univerzalnih človekovih pravic. Zagotovo je to tudi boj za človekovo dostojanstvo, dobro upravljanje in pravno državo,” je dejal Sassoli in pozval k takojšnji in brezpogojni izpustitvi Navalnega.

Darja Navalna je bila ob prejemu nagrade v imenu Navalnega kritična do tistih, ki so pripravljeni pragmatično ugoditi zahtevam diktatorjev. Vztrajala je, da mora Evropa ostati zvesta svojim idealom: “Ko sem pisala svojemu očetu in ga vprašala: ‘Kaj želiš, da v tvojem imenu sporočim v govoru?’ je odgovoril: ‘Reci, naj si nihče ne drzne enačiti Rusije s Putinovim režimom. Rusija je del Evrope in prizadevamo si postati njen del. A hočemo tudi, da si Evropa sama prizadeva za čudovite ideje, ki so v njenem jedru. Prizadevamo si za Evropo idej, za slavljenje človekovih pravic, demokracije in integritete.”

Slovesnosti v Strasbourgu sta se udeležila tudi politični svetovalec Navalnega Leonid Volkov in njegova predstavnica za odnose z mediji Kira Jarmiš.

Med finaliste za nagrado Saharova 2021 so se uvrstile še Afganistanke, ki se borijo za pravice žensk v svoji državi, in bolivijska političarka Jeanine Áñez.

Kdo je Aleksej Navalni

Aleksej Navalni je letošnji prejemnik nagrade Saharova, o čemer so odločili predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli in vodje političnih skupin 20. oktobra 2021. Mednarodno prepoznaven je postal zaradi organizacij demonstracij proti režimu Vladimirja Putina in njegove vlade, kandidature na volitvah in prizadevanj za protikorupcijske reforme.

Avgusta 2020 je bil Navalni zastrupljen in je več mesecev okreval v Berlinu. Ob vrnitvi v Moskvo januarja 2021 bil aretiran, trenutno je v strogo varovani kazenski koloniji, kjer naj bi prestal še dve leti kazni. Marca 2021 je Navalni začel gladovno stavko, ker mu ni bil omogočen dostop do zdravstvene oskrbe.

Junija 2021 je rusko sodišče označilo Protikorupcijsko fundacijo Alekseja Navalnega in njegove regionalne pisarne za “ekstremistične skupine”.

resoluciji, sprejeti januarja 2021, so evropske poslanke in poslanci zahtevali takojšnjo in brezpogojno izpustitev Alekseja Navalnega in drugih, ki so bili zaprti zaradi protestov za njegovo izpustitev, ter pozvali države EU, naj uvedejo bistveno strožje sankcije proti Rusiji. Poziv so ponovili aprila 2021.

Nagrada Saharova, ki jo podeljuje Evropski parlament

Evropski parlament vsako leto podeli nagrado Saharova za svobodo misli. Že od leta 1988 jo podeljuje posameznikom in organizacijam, ki se zavzemajo za človekove pravice in temeljne svoboščine. Poimenovana je v po sovjetskem fiziku in političnem disidentu Andreju Saharovu, denarna nagrada pa znaša 50 000 evrov.

Lani je Parlament nagrado podelil beloruski demokratični opoziciji, ki jo je zastopal koordinacijski svet – pobuda pogumnih žensk ter osebnosti iz politične in civilne družbe.

 

V infografiki si oglejte, kako poteka izbira prejemnikov nagrade Saharova.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine