4.1 C
Ljubljana
sobota, 27 aprila, 2024

Musk bi kupil Twitter

Piše: Ivan Šokić 

Ameriški milijarder Elon Musk je nadzornemu odboru poslal ponudbo, ki je ni mogoče zavrniti. Potem, ko je kupil 9,2 odstotkov vseh delnic, sprva sprejel povabilo v nadzorni odbor in ga nato zavrnil, zdaj želi kupiti celo podjetje.

“V Twitter sem vložil, ker verjamem v njegov potencial kot platformo za svoboden govor po celem svetu, in verjamem, da je svoboda govora družbeni imperativ za delujočo demokracijo,” je v pismu predsedniku nadzornega odbora Twitterja Bretu Taylorju sporočil najbogatejši Zemljan Elon Musk.

Musk je za nakup Twitterja pripravljen odšteti okoli 43 milijard dolarjev. To znese 54,2 dolarja na posamezno delnico in je, kakor je opozoril tudi Musk 54 odstotkov več od vrednosti delnice na dan, ko je začel vlagati v Twitter in 38 odstotkov več od dneva, ko je objavil, da je začel vlagati denar v Twitter. Če nadzorni odbor pondbe ne sprejme, je Musk povedal, da bo moral razmisliti o svoji vlogi Twitterjevega delničarja. Po Muskovi objavi v četrtek, 14. aprila 2022 je vrednost posamezne vrednosti delnice Twitterja padla na 45.33 dolarjev.

Novica, da je Musk največji delničar Twitterja je dvignila veliko prahu med levičarji v anglosaški sferi, ki platformo obravnavajo kot “njihovo” in ne tolerirajo odstopanja od progresivnega načina razmišljanja. Še bolj je progresivce pretresla informacija, da so Musku zaradi njegovega lastniškega deleža v podjetju ponudili  mesto v nadzornem odboru podjetja. Nejvečji strah progresivnih elementov je bil, da bi z Muskom v Twitterju to pomenilo tudi vrnitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa na socialno omrežje.

Musk je sprva pristal na ponudbo, zatem pa se je odločil, da ga mesto v nadzornem odboru ne zanima. Zavohal je past. Če bi postal del nadzornega odbora bi imel lahko v lasti največ 14,9 odstotkov delnic Twitterja, kar bi pomenilo, da bi bil zgolj vreča z denarjem za progresivce, ki si prizadevajo za enoumje na družbeni platformi.

Analitiki predvidevajo, da bo nadzorni odbor zavrnil Muskovo ponudbo, to pa bi lahko pomenilo začetek spirale smrti družbenega omrežja. Svoje dvome o uspehu nakupa ima tudi Musk, ki pa je javnosti že zaupal, da ima v takem primeru že pripravljen rezervni načrt. To bi lahko pomenilo, da bi naenkrat prodal svoj celoten delež pri Twitterju in tako pognal vrednost delnic v grob.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine