19.7 C
Ljubljana
nedelja, 5 maja, 2024

Konec pacifizma Nemčije ter nevtralnosti Švedske in Švice zaradi ruske invazije

Piše: Jože Jan

Putinova invazija na Ukrajino je dosegla, kar je bilo do nedavnega nemogoče. Ruski napad na Ukrajino je povzročil zgodovinske spremembe v pacifistični zunanji politiki Nemčije in Švedske. Celo Švica, ki je bila od leta 1815 nevtralna, je prekinila to stoletno tradicijo z napovedjo, da bo zamrznila bančne račune Rusov, ki sodelujejo v vojni, med temi sta Vladimir Putin in  njegov zunanji minister Sergej Labrov.

Nemški kancler Olaf Scholz je med nujnim parlamentarnim zasedanjem o Ukrajini v nedeljo povzročil presenečenje z napovedjo dodatnih 113 milijard dolarjev za financiranje nemške vojske. Scholz je brez strahu sprejel drastične ukrepe, ki bi do sedaj bili nepredstavljivi, vključno z ustavno zavezo, da bo namenil 2% bruto domačega proizvoda (BDP) za Natovo vojaško porabo. Scholz je potrdil tudi, da bo Nemčija poslala orožje v Ukrajino.

Na drugi strani Baltskega morja je tudi Švedska napovedala, da bo poslala protitankovsko orožje v Ukrajino. Švedski predpisi so do sedaj prepovedovali izvoz orožja v vojne države. Toda vse to se je spremenilo z odločitvijo Vladimirja Putina, da napade Ukrajino. »Švedska zdaj predlaga neposredno podporo ukrajinskim oboroženim silam. To vključuje 5.000 čelad, 5.000 telesnih ščitov in 5.000 kosov protitankovskega orožja,« je na tiskovni konferenci izjavila premierka Magdalena Andersson. Odločitev Švedske, da pošlje vojaško pomoč Ukrajini, bo zapisana v zgodovino kor prva pošiljka orožja državi, ki je vpletena v oboroženi spopad, odkar je Sovjetska zveza leta 1939 napadla Finsko.

Tudi druge evropske države s pacifistično tradicijo razmišljajo o neposrednem pošiljanju orožja v Ukrajino. Finska bo v Kijev poslala obrambno opremo ter opremo za dve postaji nujne medicinske pomoči.

Evropska unija se je to nedeljo odločila, da bo financirala nakup in dostavila v Ukrajino orožje v vrednosti 500 milijonov dolarjev. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da gre za zgodovinski ukrep. »Prvič v zgodovini bo Evropska unija financirala nakup in dostavo orožja in druge vojaške opreme v državo, ki je napadena,« je izjavila na tiskovni konferenci.

S to drastično spremembo zunanje politike se Nemčija in Švedska pridružita drugim evropskim državam, kot so Belgija, Estonija, Francija, Grčija, Latvija, Litva, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Združeno kraljestvo in Češka, ki so že odobrile pomembne dobave vojaške opreme Ukrajini. 

Vir: BBC, Združeno kraljestvo

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine