Piše: Blagovest.si
Zadnje čase mediji ugibajo, kdo bi utegnil naslediti papeža Frančiška. Morda že v tem letu. Veliko je ugibanj, ali bo naslednji papež konservativec ali progresist.
O možnosti, da bi se konklave zgodil že letos, smo pred kratkim sicer že pisali. Glavnina medijev sicer omenja pet kandidatov. Kot ponavadi je na prvem mestu skoraj obvezno vatikanski državni tajnik. V tem primeru je to kardinal Pietro Parolin, ki je tudi eden od 138 votivnih kardinalov, torej tistih, ki lahko odločajo na volitvah papeža. In dejansko bi se moralo zgoditi veliko presenečenje, da bi bil za papeža predlagan in izvoljen nekdo izven tega kroga.
Na enega kandidata pa so mainstream mediji vendarle pozabili. To je jeruzalemski latinski patriarh Pierbattista Pizzaballa, ki je kardinal sicer šele krajši čas, bil pa je nekdaj kustos Svete dežele, kar pomeni, da je frančiškan. Tamkajšnja kustodija varuhov Božjega groba je sicer mednarodno obarvana, je pa kardinal Pizzaballa sicer Italijan iz področja Bergama, torej rojak papeža sv. Janeza XXIII., tistega, ki je začel drugi vatikanski koncil. Kot frančiškan je bil za kustosa Svete dežele izvoljen kar trikrat. Prvič pri rosnih 39 letih. Pred uradno umestitvijo za patriarha je bil nekaj let apostolski administrator patriarhije, ki obsega praktično vso širšo Sveto deželo. Tudi dele Sirije in Libanona.
Ime jeruzalemskega patriarha se je med kandidati za prihodnjega papeža začelo pojavljati marca lani, pol leta po razvpitem terorističnem napadu Hamasa, ko se je tudi začela nova izraelska ofenziva na Gazo. Med njegovimi najbolj odmevnimi potezami velja omeniti, da se je ponudil kot zamenjava za izraelske talce v rokah Hamasa. Kar pomeni, da kardinalski škrlat razume kot barvo mučeništva in ne gospostva. Morda že samo ime (Pierbattista – Pietro Battista – Peter Krstnik) namiguje na frančiškanskega mučenca iz 16. stoletja na Japonskem, ki goduje skupaj s preostalimi mučenci iz različnih redov (na prvem mestu koledar omenja sv. Pavla Mikija, jezuita) 6. februarja.
In navsezadnje, jeruzalemski patriarh deluje v okolju, kjer so kristjani v manjšini in še to različnih obredov. Gradi mostove med njimi in gradi mostove med ostalimi verstvi, predvsem z judovstvom in islamom. Tekoče govori hebrejsko in arabsko. Torej je graditelj mostov, čemur se v latinščini reče pontifex. Kar je drugi naziv za papeža. Leta 2014 je ta naziv opravičil z organizacijo molitve v Vatikanskih vrtovih in za isto mizo spravil izraelskega predsednika Šimona Pereza in palestinskega voditelja Mahmuda Abasa.
Več TUKAJ.