12.4 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

(INTERVJU) Sergio Velasco: “Madžarski in poljski model delujeta, zato sta tako zelo na udaru EU”

Piše: Álvaro Peñas (Kulturnimarksizem.si)

Intervju s Sergiom Velascom, politologom in avtorjem projekta “Politična filozofija”, o Madžarski in Poljski ter njunem alternativnem modelu v Evropski uniji.

Zakaj vas zanimata Madžarska in Poljska?

Vse to izvira iz mojega prvega potovanja na Madžarsko, ko sem študiral politologijo. Pripravil sem seminarsko nalogo o madžarski politiki in to, kar sem odkril, mi je bilo všeč. Na primer, ko pride Orbán in izvede gospodarsko reformo z znižanjem davkov ali zmanjšanjem javne porabe. To me je pritegnilo zaradi bolj “liberalne” ekonomske plati, predvsem pa mi je bila všeč bolj moralna ali konservativna plat, ko je šlo za družinsko politiko, ki se je Evropska unija skorajda ni dotaknila in za katero se zdi, da ji ni mar za demografsko krizo, ki jo doživlja Evropa. Spoznavanje Madžarske me je pripeljalo k Poljski, ki ima podobno politiko, in tako se je začela moja naklonjenost obema državama. Na Madžarsko sem se že večkrat vrnil, Poljsko in druge vzhodnoevropske države pa še nisem obiskal. Menim, da je zelo pomembno predstaviti vizijo teh držav, ne le zahodne, ki so v Španiji in v hispanskem svetu zelo neznane. Najboljši način za primerjavo politik ali problemov je, da jih primerjamo z različnih vidikov.

Govorili ste o liberalnih politikah Orbána, ki samega sebe opredeljuje kot “neliberalnega”, to pomeni, da postavlja madžarski narod in kulturo nad vse drugo. In potem je tu Poljska, ki je, izhajajoč iz konservativne liberalne desnice, kopirala madžarski model.

Da, pravzaprav sem opravil intervju z Zoltanom Kovacsom, ki je tiskovni predstavnik vlade Viktorja Orbána, in ga vprašal o tem izrazu, ker ga pogosto navajajo zahodni mediji. Kovacs mi je povedal, da ko govorijo o “neliberalnem”, nimajo v mislih klasičnega liberalizma, katerega številne predstavnike spoštujejo, ampak imajo v mislih tisto sprevrženost liberalizma, ki je progresivizem ali demokratska stranka v Združenih državah Amerike. V zvezi s Poljsko lahko vidimo, da je v prehodu na konservativni model posnemala in celo izvajala skupne politike z Madžarsko.

Več si lahko preberete TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine