14 C
Ljubljana
torek, 7 maja, 2024

Francija razgradila priseljensko taborišče

Piše: Jože Jan

Francoski notranji minister Gèrald Darmanin je napovedal razgradnjo največjega priseljenskega naselja pred britansko obalo.

Francoska vlada je ta torek odredila razgradnjo velikega priseljenskega taborišča v Grande-Synthe, približno 300 kilometrov severno od Pariza. Taborišče je eno glavnih izhodišč s francoske obale za ilegalni prihod v Združeno kraljestvo. Sporočilo francoske vlade se dogaja sredi razprave med Parizom in Londonom glede tega, kdo je odgovoren za rekordno število ilegalnih migrantov iz Francije v Združeno kraljestvo.

Francoski notranji minister Gèrald Darmanin in britanski Priti Patel sta se o tej zadevi pogovarjala v ponedeljek. »Varnostnim silam sem naročil, naj danes zjutraj evakuirajo taborišče nezakonitih migrantov v Grande-Syntheju,« je na Twitterju objavil Darmanin.

Po navedbah lokalnih oblasti in nevladnih organizacij, je v taborišču, ki ga je izselilo okoli 300 varnostnikov, živelo približno 1000 migrantov. Gre za eno največjih taborišč, ki so nastale po odstranitvi leta 2016 »Džungle« – taborišče blizu Calaisa, kamor se je bilo zateklo 10.000 ilegalnih migrantov.

Francoska prefektura je izjavila, da se je razgradnja taborišča končala ob 14. uri s 663 priseljenci, ki so se prostovoljno odločili za premestitev v različna zavetišča. Poleg tega so oblasti aretirale 35 trgovcev z ljudmi. Od začetka leta je mejna policija odkrila in razbila 26 mrež trgovine z ljudmi, 16 od teh neposredno vpletenih v nezakonite prehode po morju.

»Evakuacija več kot tisoč ljudi, vključno s številnimi družinami, brez predhodnih informacij, z uničenjem osebnega premoženja in premeščenje v neprimerna zaklonišča,« je obsodilo združenje Utopia 56, organizacija, ki skuša pomagati migrantom.

Akcija je potekala le nekaj ur potem, ko je Darmanin v ponedeljek zvečer prek videokonference razpravljal o vprašanju migracij z britanskim ministrom, čeprav je vlada tiskovni agenciji AFP zagotovila, da je bila akcija načrtovana že prej. Darmanin je izjavil, da bosta »obe strani nadaljevali operativno sodelovanje in okrepili skupno ukrepanje proti mrežam trgovine z ljudmi«. Patel je pripomnil, da so «ponovno poudarili pomen sodelovanja, da bi ta smrtonosna pot postala neizvedljiva.«

Francija z dvostranskim sporazumom upravlja britansko mejo na francoski obali od leta 2003 in zahteva, da ji Združeno kraljestvo izplača 62,7 milijona evrov za okrepitev varnosti in nadzora na območju Rokavskega kanala. London pa Francijo obtožuje, da si ne prizadeva dovolj, da bi preprečila plovbe ilegalnih ladij z migranti proti Britaniji.

Po medsebojnih obtožbah sta se obe vladi odločili znižati ton. Zadnji pogovori so prejšnji teden potekali brez kamer in mikrofonov.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine