4.6 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

Evropski parlament za še več spolnih kvot na evropskih volitvah

Piše: Ivan Šokić

Evropski parlament je odobril predlog reforme evropskih volitev po katerem bi bile spolne kvote še višje kot do sedaj. Po nevem bi morala polovica kandidatov za evropske poslance biti žensk in polovica moških.

Evropski poslanci so s 331 glasov za sprejeli predlog reforme evropski volitev, ki vzpostavlja radikalne spolne kvote. 257 poslancev je glasovalo proti, 52 pa se jih je glasovanja vzdržalo. O predlogu bo razpravljal Evropski svet, ki ga sestavljajo predsedniki držav ali vlad članic EU ter predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen.

Okoli predloga se bodo po vsej verjetnosti na neki točki še lomila kopja, saj je nemško sodišče v preteklosti spolne kvote za kandidaturo na volitvah označilo za diskriminatorno prakso. Sodišče v Potsdamu je pred leti opozorilo, da obvezne spolne kvote pri nominaciji kandidatov posegajo v svobodo strank in posledično njihovo zmožnost sodelovanja na volitvah. Podoben zakon so pred tem zavrnili tudi na sodišču v nemški zvezni deželi Turingiji.

S spolnimi kvotami prihaja tudi do izigravanja sistema, sploh v svetu, ki si želi, da bi bil spol nekaj kar ni dano od rojstva, temveč kategorija, ki jo je mogoče spremeniti z obiskom upravne enote. V Mehiki je zaradi spolnih kvot 18 politikov, ki so sicer moški za potrebe kandidature “spremenilo spol” v ženski. Predlog EU po drugi strani obljublja celo da bo spoštoval “nebinarne” posameznike, a za zdaj ostaja neznanka kaj bo to pomenilo. Bodo morale stranke v prihodnosti imeti vsaj določen delež mest rezerviranih tudi za duševno motene?

To so sicer bolj zabavne spremembe. Med bolj resne spada predlog poenotenja volilnega sistema za vse države članice EU na evropskih parlamentarnih volitvah. V EU si želijo na tak način oblikovati panevropsko volilno bazo. Celoten volilni proces in spoštovanje novih pravil bo nadzoroval novooblikovani Evropski volilni urad. Po novem predlogu bi bile volitve na dan Evrope 9. maja, državljani EU pa bi lahko svoj glas oddali v katerikoli državi članici EU, vključno z glasovanjem preko pošte.

Evropski poslanci so predlagali, da bi imel vsak volivec dva glasova. Eno glasovnico bi oddal za izbiro nacionalnih kandidatov, drugo pa za “panevropsko volilno okrožje”.

Do predloga so kritični češki liberalci, ki opozarjajo, da bi novi sistem favoriziral obstoječe velike stranke. Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je po drugi strani sporočila, da ima osnutek polno podporo Evropske komisije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine