15.8 C
Ljubljana
sobota, 27 aprila, 2024

Evropske države z nizko stopnjo cepljenih primorane k ponovnim omejitvam

Piše: Jože Jan

Nov val Covida je primoral k ponovnim omejitvam predvsem v državah z nizko stopnjo cepljenih. Nekatere države vzhodnje Evrope trpijo najhujši val pandemije, tako po številu okuženih kot po številu hospitaliziranih.

V drugi jeseni koronavirusa Evropa doživlja nov val, ki kaže, da pandemije še ni konec. Število okuženih najbolj raste v državah z majhim številom cepljenih. Vendar tudi v državah, ki imajo okoli 70% prebivalcev cepljenih, narašča število okuženih in uvajajo ali načrtujejo ponovne omejitve.

Enric Álvarez, raziskovalec na Politehnični univerzi v Kataloniji, je pojasnil, da so se najbolj eksplozivne stopnje rasti okužb pojavile v Bolgariji, ki ima le 22,7% prebivalcev polno cepljenih in v Romuniji, ki ima cepljenih 30% prebivalcev. V obeh državah je zdravstveni sistem že preobremenjen, državljani pa zavračajo cepivo zaradi pomanjkanja zaupanja v oblast in zaradi dezinformacije, ki je preplavila družbena omrežja in medije.

V državah z višjo stopnjo precepljenosti je stopnja razmnoževanja koronavirusa med 1,1 in 1,3% na teden, v Združenemu kraljestvu celo 0,5%, kljub temu, da so od meseca julija brez omejitev. Álvarez je dejal tudi, da čeprav cepivo služi za omejitev širjenja okužb, so tudi drugi dejavniki, ki vplivajo na rast primerov. Evropski center za nadzor bolezni pričakuje, da se bo število primerov v Evropi večalo zaradi nizkih temperatur, zaradi katerih bodo ljudje bolj zahajali v zaprte in neprezračene prostore. »Ljudje mislijo, da jih cepivo zaščiti pred vsem, se sprošča in povečuje okužbe. Še naprej moramo ohranjati razdaljo, prezračevanje in uporabo mask,« je dejal Miguel Ángel Martínez González, profesor preventivne medicine na Univerzi v Navarri.

Nemški epidemiolog Hajo Zeeb razmere v srednji in vzhodni Evropi pripisuje kombinaciji treh dejavnikov: »Počasen proces cepljenja, prihod mraza in večja sprostitev zasebnega življenja. V Nemčiji smo si predstavljali, da se bo kaj takega zgodilo, predvsem med necepljenimi, ki jih imamo še vedno preveč,« je dejal. Gibanje proti cepivom ima v srednji Evropi močnejši položaj kot drugod. V Avstriji je na primer nova politična stranka »skeptikov« dobila 6,2% glasov in se v začetku leta uvrstila v regionalni parlament.

Nemška vlada je oktobra prenehala ponujati brezplačne teste državljanom, ker je umevala, da se bodo mnogi odločili za cepljenje, ko bodo videli prizadete žepe. Nemčija zahteva potrdilo PCT v restavracijah. Do sedaj pobuda ni uspela: le 67,1% prebivalstva je polno cepljenih. Predsednik nemškega zdravniškega združenja Klaus Reinhardt je pozval k vrnitvi brezplačnih testov, da bi odkrili več primerov in omejili okuženje. Nemčija je ta teden presegla 200 okuženih na 100.000 prebivalcev. Tako velikega števila okuženih ni bilo od lanskega decembra, ko so v Nemčiji zaprli vse nenujne trgovine in restavracije.

Nemške oblasti so razmere označile za »epidemijo necepljenih«, saj 90% bolnikov v intenzivni negi ni cepljenih. Preobremenjenost bolnišnic je na vratih: v več  zveznih deželah je manj kot 10% prostih postelj na oddelkih intenzivne nege.

Nemčija želi cepiti z dodatnim odmerkom celotnemu prebivalstvu. »Dodatni odmerek po šestih mesecih bi moralo biti pravilo in ne izjema« je dejal zdravstveni minister Jens Spahn. Nekatere zvezne dežele Nemčije so na svojih ozemljih uvedle tako imenovano pravilo 2G, ki tistim, ki niso bili cepljeni ali niso preboleli bolezen, onemogoča vstop na javna mesta.

Povišanje primerov okuženih je primoralo tudi k ponovni vzpostavitvi omejitev. Avstrija s ponedeljkom uvaja nove ukrepe, kot je potrdilo cepljenja ali prebolelosti za vstop v javne lokale in restavracije. Tudi  za vstop v frizerske in kozmetične salone in kjer se zbira več kot 25 oseb ni več veljavno potrdilo o negativnem testu. Lokalni mediji poročajo, da so ta konec tedna v cepilnih centrih zabeležili čakalne vrste, ki jih že več mesecev ni bilo. Omejitve bodo v veljavi vsaj do Božiča, je opozoril prokancler Werner Kogler, ki ni izključil, da bodo uvedli še druge omejitve, če se razmere ne bodo izboljšale.

Na Nizozemskem je izvršna uprava zelo previdna z omejitvami, ker se hoče izogniti socialnim nemirom. Vsekakor je potrdilo PCT obvezno za vstop v hotele, muzeje, bazene in telovadnice. Priporočajo tudi , da se vsaj polovico delovnega časa dela na domu. Na inštitutu za zdravje ocenjujejo, da bo sredi decembra največja rast hospitaliziranih na oddelkih za intenzivno nego.

Britanske oblasti upajo, da je nedavni val okužb dosegel vrhunec in trenutno niso uvedli omejitev. Vsekakor omejitev Johnsonova administracija ni izključila v primeru, da pride do preobremenitve bolnišnic.

Poljske oblasti so se odločile, da bodo državljane spodbudile k cepljenju na čuden način: prvega novembra so na vratih pokopališč namestili mobilne enote cepljenja. Poljska že nekaj časa priporoča dodatni odmerek za celotno prebivalstvo. Uporaba mask je še vedno obvezna, ker pa se je močno sprostila, je minister za zdravje zagotovil, da bo policija poostrila nadzor.

Madžarska, država s 9,7 milijona prebivalcev, je ta konec tedna zabeležila več kot 200 smrti zaradi Covida-19. S 1. novembrom so zaradi naraščanja okužb zopet postale obvezne maske v javnih prostorih in bolnišnice ponovno omejujejo obiske. Vlada je prejšnji teden sporočila, da bodo podjetja lahko od svojih delavcev zahtevala cepljenje. 

Vir: El País, Španija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine