Piše: Ivan Šokić
Evropska unija iz Rusije uvozi 45 odstotkov vsega plina, 25 odstotkov vse nafte in 45 odstotkov vsega premoga, zdaj želi Evropska komisja temu narediti konec.
Evropska unija po podatkih Evropske komisije uvozi kar 90 odstotkov vsega plina, ki ga porabi. 45 odstotkov uvoženega plina pride iz Rusije. EU ravno tako iz Rusije uvozi 25 odstotkov vse nafte in 45 odstotkov vsega premoga.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v torek, 5. aprila 2022 potrdila, da bo Evropska unija uvedla prepoved uvoza ruskega premoga. Sankcije so ocenjene nna skupno vrednost okoli štiri milijarde evrov na leto. Kakor je povedala von der Leyenova, je to že peti krog sankcij proti Rusiji zaradi invazije v Ukrajino, ki pa do sedaj še niso dale konkretnih rezultatov. Vsaj kar se tiče ruskega umika iz Ukrajine.
Evropska komisija je za dobro mero po poročanju Remix News uvedla še totalno prepoved na finančne transakcije s štirimi ključnimi ruskimi bankami. Med njimi ni omenjena Gazprombank kamor morajo države EU nakazati denar če hočejo ruski zemeljski plin.
Do sedaj je edino madžarski premier Viktor Orban potrdil, da za Madžarsko plačevanje za plin v ruskih rubljih ne predstavlja nikakršnih ovir. Madžarska je leta 2021 z Rusijo sklenila dolgoročno pogodbo o dobavi zemeljskega plina po fiksni ceni. Ruski predsednik je namreč z aprilom uvedel protisankcije EU in zahteva plačilo zemeljskega plina v rubljih in ne več dolarjih ali evrih.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock po drugi strani zahteva konec dobave vseh fosilnih energentov iz Rusije. Tako nafte, premoga kot tudi zemeljskega plina. Nemčija naj bi po trditvah Baerbockove celo iskala način kako Ukrajini poslati orožje za boj proti Rusiji.