21.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 20 maja, 2024

Britanski parlament: Johnsonov prvi odziv na pandemijo je bila zgodovinska zdravstvena napaka

Piše: Jože Jan

Združeno kraljestvo je država, ki je zabeležila največ smrti zaradi Covida v Evropi. Ministri in znanstveni strokovnjaki so iskali skupinsko imuniteto, ki se je izkazala za katastrofalno.

Poslanci, ki sestavljajo Odbor za zdravje, socialno varstvo, znanost in tehnologijo britanskega parlamenta so v poročilu izjavili »Opravili smo izčrpen pregled dejstev in neizogibno ugotovili, da je bil prvotni odziv vlade Borisa Johnsona na pandemijo ena najpomembnejših zdravstvenih napak, ki jih je Združeno kraljestvo doživelo v vsej svoji zgodovini«.

Downing Street se je odločil, da uvede strogo karanteno šele 23. marca 2020, ko so številne evropske države bile že nekaj časa pod karantenskimi režimi. »Politični odziv se je nenadoma spremenil«, opisuje poročilo. »V dneh pred 23. marcem so številni člani vlade in številni znanstveni svetovalci spoznali, da je Združeno kraljestvo ubralo napačno pot, posledice pa so bile katastrofalne.«

Združeno kraljestvo je zabeležilo več kot 150.000 smrti zaradi Covid-19. To je najvišja evropska številka. Če pa upoštevamo podatke na 100.000 prebivalcev, je deveta najvišja, za državami kot so Madžarska, Belgija in Italija.

Parlamentarno poročilo obtožuje Johnsonovo vlado, ker je sprejela »počasen in postopen odziv« na virus, ki je povzročil več smrti, kot je bilo potrebno. Poslanci opozarjajo, da »čeprav smo imeli najboljše svetovne strokovnjake, so bile napake pri iskanju in opazovanju virusa. Videli smo tudi presežek zaupanja v modele matematičnih projekcij, ki so bile neuspešne.«

Strokovnjaki, ki so svetovali Johnsonovi vladi so bili do 23. marca prepričani, da je možno okužbe z virusom nadzorovati, vendar ne omejiti. Bilo je celo zaželeno, da se okužbe pospešijo, da se tako dobi tako imenovana »skupinska imuniteta«. Poročilo opisuje to mišljenje kot posledico fatalizma v vladi. Vsemu temu je treba dodati še »anglocentrizem« in »britansko izjemnost«, ki jo spodbuja Johnsonova vlada, kar je privedlo do prepričanja, da bo Združeno kraljestvo na svoji poti skozi pandemijo ubralo drugačen potek od ostalega sveta.

»Ves čas pandemije so nas vodili medicinski in znanstveni strokovnjaki. Nikoli nismo oklevali s hitrimi in odločnimi ukrepi. To je vključevalo socialne omejitve«, je odgovoril na parlamentarno poročilo tiskovni predstavnik Johnsonove vlade.

Vir: El País, Španija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine