3.2 C
Ljubljana
sobota, 21 decembra, 2024

Anketa Gallup 2021: Najbogatejše države niso nujno najsrečnejše

Piše: Jože Jan

Raziskovalno podjetje Gallup International vsako leto izvede raziskavo o sreči in optimizmu. Anketa za leto 2021 kaže, da je Indonezija najbolj optimistična država, Turčija pa najbolj pesimistična. Kolumbija je najsrečnejša država, Afganistan pa najbolj nesrečna. Deutsche Welle je objavil pogovor s predsednikom podjetja, Kancho Stojchevim.

Gallup International objavlja od leta 1979 tradicionalno anketo o optimizmu in sreči po svetu. Ob koncu leta 2021 anketa kaže, da je svetovno javno mnenje zelo zaskrbljenO glede gospodarstva in za leto 2022 pričakuje poglabljanje krize. V vzhodni evropi, na primer, dve tretjini anketiranih pričakuje poslabšanje razmer. Lanska anketa je zaznamovala upanje, da bodo cepiva končala s pandemijo. Letošnje leto pa konča z več vprašanji kot odgovori.

Najsrečnejša država na svetu

40-letna zgodovina ankete kaže, da najbolj razvite ali najbogatejše države niso najbolj srečne. Običajno so na vrhu seznama države z mlajšim prebivalstvom. Letos je najsrečnejša država Kolumbija. 79% anketiranih prebivalcev Kolumbije je odgovorilo, da so srečni. Kancho Stojchev je v razgovoru izjavil, da »srečo pogosto dojemamo kot odsotnost – odsotnost bolezni, revščine ali zatiranja. Gre za nekaj zelo subjektivnega, česar ne moremo izmeriti z mikroskopom, vendar igra pomembno vlogo v našem življenju.

Za Kolumbijo so se na lestvici najsrečnejših držav na svetu uvrstili Kazahstan, Albanija, Malezija in Azerbajdžan. Najnesrečnejša država je Afganistan.

Najbolj optimistična država

Stojcheva rodna domovina, Bolgarija, je druga najbolj pesimistična na svetu. Predsednik Gallupa to razlaga kot posledica nezaupanja Bolgarov v elite, zlasti v politiko. »Pesimizem v Bolgariji je obsodba načina delovanja družbe. Čeprav so Bolgari pesimisti, so pa na anketi odgovorili, da so srečni na isti višini kakor Nemci«, je dodal.

Anketa kaže, da je najbolj optimistična država na svetu Indonezija, najbolj pesimistična pa Turčija.

Stojchev je tudi izjavil, da je pandemija negativno vplivala na optimizem in srečo v letu 2021. »Ljudje po vsem svetu postajajo utrujeni. Do izbruha pandemije je bila glavna stvar načrtovanje za prihodnost: kam na dopust, zamenjati avto, načrtovati kako priti do stanovanja. V novi realnosti ne vemo, kaj nam prihodnost prinaša in to novo realnost dojemamo kot nekaj nenavadnega in negativnega, ker izgubljamo iluzije,« je zaključil.

Vir: Deutsche Welle, Nemčija

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine