5.6 C
Ljubljana
sobota, 27 aprila, 2024

“Veliko molim, pa nič ne pomaga. Kaj delam narobe?”

Piše: Blagovest.si

Ali je vseeno, kako molimo? Mnogi se pritožujejo, da jim molitev ne pomaga nič in da je Bog gluh za njihove prošnje. Pa je res tako. 

Primer iz Matejevega evangelija, ko Sirofeničanka, torej poganska žena, Jezusa prosi, naj izžene demona iz njene hčere, kaže na to, da je bil tudi Jezus sprva gluh za njene prošnje. Poglejmo ta odlomek:

Jezus je odšel od tam in se umaknil v tirsko in sidónsko pokrajino. In glej, prišla je kánaanska žena iz tistih krajev in vpila: »Gospod, Davidov sin, usmili se me! Mojo hčer zelo mučijo demoni.« Vendar ji ni odgovoril niti besede. Tedaj so pristopili njegovi učenci in ga prosili: »Odpravi jo, ker vpije za nami.« Odgovoril je in dejal: »Poslan sem le k izgubljenim ovcam Izraelove hiše.« Prišla je, padla predenj in rekla: »Gospod, pomagaj mi!« Odgovoril ji je in dejal: »Ni lepo jemati kruh otrokom in ga metati psom.« Ona pa je rekla: “Tako je, Gospod, pa vendar tudi psi jedo od drobtinic, ki padajo z mize njihovih gospodarjev.” Tedaj je Jezus odgovoril. Rekel ji je: »O žena, velika je tvoja vera! Zgodi naj se ti, kakor želiš!« In njena hči je ozdravela tisto uro. (Mt 15,21–28)

Iz samega odlomka lahko opazimo, da se Jezus sprva ni zmenil za ženo, ki ga je prosila. Kot da bi bil slep in gluh. In – trdosrčen. Na prošnjo učencev, naj uredi to, najde zanimiv izgovor, češ da ni poslan k poganom. Diskriminacija? Morda, a bolj navidezna, saj vemo, da je prišel Jezus tudi za pogane, ne samo k izvoljenemu ljudstvu. Žena ni odnehala, bila je vztrajna. Vendar se perspektiva njene prošnje spremeni. Sedaj ne prosi več, da Jezus osvobodi njeno hčer, sedaj prosi, da Gospod pomaga kar njej, materi. Pa še takrat jo Jezus najprej trdo opomni. Nekateri razlagalci to opisujejo kot prednost Izraela pred pogani, ki so jih pravoverni Judje primerjali s psi. Vendar je tu glavni razlog osrednja ženina zgodba, o kateri pa evangelist ne pove ničesar. Zelo verjetno je, da je kanaanska žena svojo hčer zanemarjala in se ukvarjala z drugimi stvarmi. Mar se v tem ne vidi tipična bolezen sodobnega časa, ko so otroci odrinjeni zaradi napačnih vrednot svojih lastnih staršev? In kdo ve, kako se je hči odzivala v odnosu z materjo, verjetno z veliko jezo in zamero, zaradi česar je mati smatrala, da je hčer obsedena z demoni. Morda je res bila, morda se je hči zaradi pomanjkanja ljubezni zatekala k vražam in okultizmu, s čimer je padla pod vpliv hudobnih duhov. Je pa opis, da nekoga “mučijo demoni”, lahko dober izgovor, da nekoga napravimo za norega, nanj valimo krivdo za njegovo obnašanje. Tudi Jezusu so očitali, da z Belcebubom (poglavarjem hudih duhov) izganja hude duhove. V Sloveniji imamo tudi kakšen primer človeka, za katerega pravijo, da ga je hudič obsedel, ker ima “napačno” politično prepričanje.

Več preberite TUKAJ

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine