6.1 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

Vabljeni k ogledu oddaje Beremo! Z dr. Moniko Kokalj Kočevar o domobrancih in mobilizirancih v nemško vojsko

Vabljeni v soboto ob 20.10 uri k ogledu oddaje Beremo na Nova24TV. Naša gostja bo tokrat zgodovinarka in muzejska svetnica dr. Monika Kokalj Kočevar s katero bomo spregovorili o njeni knjigi Gorenjski domobranec in knjigi Mobiliziranci v nemško vojsko z Gorenjske v letih 1943 – 1945. Se pravi o dveh temah, ki sta bili v prejšnjem režimu zavestno prezrti oziroma zamolčani ter stigmatizirani.

Biografija dr. Monike Kokalj Kočevar je na Cobbissu zelo obsežna. Med številnimi projekti je sodelovala tudi pri razstavi in katalogu Slovenski izgnanci 1941-1945, Pot domov in še bi lahko naštevali…

 

Našo tokratno gostjo bomo med drugim vprašali:

 Gospa Monika Kokalj Kočevar lepo pozdravljeni v oddaji Beremo. Za začetek bi vas prosil, če se lahko predstavite našim gledalcem. Doma ste z Gorenjske, zaposleni pa ste v Muzeju novejše zgodovine Slovenije v Ljubljani kot muzejska svetnica…

Leta 2000 ste izdali knjigo Gorenjski domobranec. Nekako se mi zdi, da ste na tem področju orali ledino. Zgodovinar dr. Boris Mlakar, kot največji strokovnjak za domobranstvo, je veliko pisal o domobranstvu v Ljubljanski pokrajini in tudi na Primorskem, manj pa o domobranstvu na Gorenjskem. Uradno je sicer šlo za Gorenjsko samozaščito, ki je začela nastajati konec leta  1943…

Kako številčno pa je bilo gorenjsko domobranstvo oziroma Gorenjska samozaščita? Kakšne so bile njegove glavne značilnosti? Kako je bilo organizirano? Po čem se je recimo razlikovalo od domobranstva v Ljubljanski pokrajini in na Primorskem?

No, če greva k vaši doktorski disertaciji oziroma knjigi Mobiliziranci v nemško vojsko z Gorenjske v letih 1943 – 1945. Kako to, da ste se raziskovalno odločili za to zgodovinsko temo?

Če greva najprej v leto 1941. Šestega aprila so nemške oborožene sile skupaj s silami osi napadle Jugoslavijo. Kot vemo je potem sledilo popolno razkosanje današnjega slovenskega ozemlja. Področje, ki ga vi obravnavate pa so Nemci upravno bolj ali manj priključili tretjemu rajhu…

 

Z zgodovinarko dr. Moniko Kokalj Kočevar bomo spregovorili tudi o enotah vermašafta, nemški delovni službi RAD in seveda o prisilno mobiliziranih Gorenjcih v nemško vojsko v letih 1943 do leta 1945. Vprašali pa jo bomo tudi, kako je bilo z Gorenjci v enotah Waffen-SS. Ob koncu jo bomo še vprašali, kakšni so njeni raziskovalni načrti za prihodnost. Vredno ogleda!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine