4.1 C
Ljubljana
torek, 23 aprila, 2024

Titanoboa, največja kača v zgodovini, je bila odkrita v Kolumbiji

Piše: Damian Ahlin

Ta vrsta plazilcev, ki spada v družino boa, je pred približno 60 milijoni let naseljevala kolumbijske Karibe. Titanoboa cerrejonensis je z dolžino do 15 metrov in težo približno 1,2 tone največja doslej zabeležena vrsta kač. Njeni fosilni ostanki so bili pred nekaj leti najdeni v Kolumbiji, natančneje v rudniku premoga Cerrejón v La Guajira. 

V nedavnem članku, ki ga je objavil National Geographic je bilo pojasnjeno, da je ta plazilec živel pred 60 milijoni let v rekah in močvirjih te države. Zaradi razpona čeljusti je bil sposoben požreti krokodile z enim ugrizom, ne da bi se pri tem razklenile, po videzu pa je bil podoben današnjemu Boa constrictorju.

Med nahajališčem premoga je skupina paleontologov leta 2002 na tem mestu našla dokaze o fosilnih rastlinah, kar je prvi dokaz, da je bil Cerrejón pred približno 58 milijoni let gosta džungla z dvakrat več padavinami kot Amazonija, z izjemno vlago ter dvakrat večjimi živalmi in rastlinami, kot jih poznamo danes.

V rudniku ogljika, enem največjih odprtih rudnikov na svetu, so paleontologi z inštituta Smithsonian Tropical Research Institute našli tudi ostanke orjaških želv in krokodilov ter nekaj starodavnih rastlin. Tako so lahko ugotovili spremembe podnebnih vzorcev v državi. Na območju, ki je danes sušno, je bil pred milijoni let tropski deževni gozd, v katerem so te vrste živele, saj so za preživetje potrebovale temperaturo od 30 do 34 stopinj Celzija.

Po teh posebnih najdbah so leta 2007 pospešili iskanje in vsi ostanki so bili prvič razstavljeni v floridskem naravoslovnem muzeju v Gainesvillu. Takoj, ko so pregledali kosti, izkopane v rudniku Cerrejón so strokovnjaki ugotovili, da velikost primerka ni običajna, saj so ga primerjali z okostjem anakonde, ki v najboljšem primeru ne preseže dolžine petih metrov.

Rekonstruirana Titanoboa na razstavi v Grand Central v New Yorku. (foto: v2 custom)

Bitje, ki so ga opredelili kot daljnega sorodnika boe, svojega plena ni ubijalo s strupom, temveč ga je zaradi svoje velikosti zadušilo s pritiskom več kot 180 kilogramov na kvadratni centimeter. Nekaj let po odkritju vretenc, reber in lobanj več primerkov so naredili natančno rekonstrukcijo.

V naselju Agualinda je arheološki in paleontološki muzej, kjer so se septembra lani razveselili impresivnega odkritja oklov mastodonta iz četrtpretekle dobe. Sekretariat za kulturo tega mesta je odkritje pripisal dvanajstletnemu dečku Camilu Andrésu Rodríguezu, ki je skupaj s svojim dedkom Gonzalom Roa sledil eni od svojih koz. Informacije oblasti so pokazale, da je fosil dolg 1,86 metra in je zdaj v mestnem muzeju.

Vir: https://www.infobae.com/america/colombia/

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine