21.9 C
Ljubljana
nedelja, 28 aprila, 2024

Najboljše in najslabše države za upokojitev

Piše: Damian Ahlin

Natixis Invest Management, francoska družba za upravljanje investicijskih skladov, je že devetič zapored predstavila svoj letni svetovni pokojninski indeks. V poročilu, v katerem je podrobno analizirano, kje so najboljša zagotovila za upokojence, je analiziranih 44 držav, med njimi predstavnice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), države z razvitim gospodarstvom, ki jih priznava Mednarodni denarni sklad (MDS), in priljubljene države BRICS (Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska).

Upoštevanih je bilo 18 dejavnikov ocenjevanja, razvrščenih v štiri glavne skupine.

Zdravje: pričakovana življenjska doba, izdatki za zdravstvo na prebivalca in izdatki za nezavarovano zdravstvo.

Finance v upokojitvi: starostna odvisnost, nedonosna bančna posojila, inflacija, obrestne mere, fiskalni pritisk, dejavniki, ki vplivajo na nacionalno gospodarstvo prek upravljanja in javnega dolga.

Kakovost življenja: sreča, kakovost zraka, voda in sanitarije, biotska raznovrstnost in okoljski dejavniki.

Materialna blaginja: dohodek na prebivalca in brezposelnost.

Na podlagi teh točk je podjetje Natixis skupaj z multinacionalko Coredata Research objavilo končno lestvico držav. Glede na gospodarsko in zdravstveno krizo, ki je posledica pandemije, je organizacija poročilo poimenovala Potreben bo čudež. Med prvimi petimi državami so evropske države, med zadnjimi petimi pa sta dve latinskoameriški državi.

Naj, naj za upokojitev

Islandija je že tretje leto zapored na vrhu seznama. V primerjavi s prejšnjim ciklom je nordijska država izboljšala svoj skupni rezultat za eno odstotno točko (letos 83 %).

Švica je tudi ponovila uvrstitev iz prejšnjega leta. Tokrat je presenetljivo, da je imela nižje vrednosti štirih splošnih kazalnikov.

Norveška Na podlagi lestvice je prednost skandinavske države materialna blaginja, saj je dosegla visoke ocene pri vseh treh posebnih spremenljivkah

Slovenija se uvršča na šetnajstem mestu.

Ni priporočljivo

Indija Zadnja na lestvici je druga država na svetu, ki jo je koronavirus najbolj prizadel. Južnoazijski velikan je imel dve najnižji oceni pri indeksih zdravja in kakovosti življenja.

Brazilija  V primerjavi s prejšnjo študijo pa se je Brazilija poslabšala pri vseh spremenljivkah, razen pri tistih, ki so neposredno povezane z vladnim upravljanjem gospodarstva.

Turčija Država, ki jo vodi avtoritarni Recep Tayyip Erdogan, se je pri vseh kazalnikih odrezala enako. Kljub temu ima Turčija nezaželeno oznako države z najnižjo oceno na področju pokojninskih financ (43 %).

Vir: El Tiempo (Colombia)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine