Piše: Peter Truden
Če je velika večina naših naprednjaških oblastnikov decembra 2024 “jezike snedla”, ko je šlo za božična voščila, bo tokrat verjetno precej drugače.
Toda najprej naj spomnimo vse tiste, ki menijo, da je jutri “pravoslavni božič”, da to pravzaprav sploh ne drži. Res je, mnogi pravoslavni kristjani ga bodo sicer praznovali na jutrišnji dan. Toda zanje bo to – vsaj po cerkvenem koledarju – 25. december.
Številne pravoslavne cerkve namreč še vedno uporabljajo stari julijanski koledar, ki za gregorijanskim – slednji je postal del civilnih koledarjev – zaostaja 13 dni. To pomeni, da je danes po julijanskem koledarju 24. december 2024. Torej, vsi kristjani praznujejo božič 25. decembra, le da po dveh različnih koledarjih, zato prihaja do pojava, da je sedmi januar božič za precejšen del vzhodnih Cerkva. Vendar nekatere pravoslavne Cerkve, kot denimo v Ukrajini, praznujejo božič na isti dan kot celotna Evropa.
V času Kraljevine SHS pa je na pobudo tedanje vlade v Beogradu srbski geofizik Milutin Milanković predstavil svoj predlog koledarja, ki je dolgoročnejše celo natančnejši kot gregorijanski in se z njim skoraj ujema, ker sledi astronomskim pojavom. Podprl ga je celo kongres pravoslavnih Cerkva leta 1923 v Carigradu. Vendar so nazadnje njegov predlog koledarja sprejeli samo Grki, Romuni in Bolgari, pa še to le delno. Drugje je prišlo do hudih protestov vernikov, češ da bi se s tem preveč zbližali s katoliško Cerkvijo.
Velika večina pravoslavja je tako ostala še naprej zvesta julijanskemu koledarju, ki je eden od temeljev njihove identitete – med njimi je očitno tudi Srbska pravoslavna Cerkev. Pa čeprav v Srbiji sicer uporabljajo standardni civilni koledar kot pri nas, le-ta pa temelji na gregorijanskem koledarju. Tako da v tej državi pravzaprav kar dvakrat praznujejo novo leto: najprej prvega januarja in nato še 14. januarja po gregorijanskem koledarju.