9 C
petek, 29 marca, 2024

Dončič za zmago prispeval trojni dvojček, Dragić uspešen z Miamijem

Slovenski zvezdnik Luka Dončič je v severnoameriški košarkarski ligi NBA dosegel 31 točk, 15 podaj in 12 skokov v 30 minutah ter je s trojnim dvojčkom vodil Dallas Mavericks do zmage v gosteh nad Golden State Warriors s 141:121, pri tem pa mu v zadnji četrtini niti ni bilo treba igrati. Zmagala je tudi ekipa Gorana Dragića Miami Heat.

Miami je po podaljšku premagal Philadelphio 76ers s 117:116 in ostaja najbolj učinkovita ekipa lige na domačem parketu. Dragić je bil z 19 točkami v 35 minutah drugi strelec zmagovalcev, prispeval pa je še sedem podaj in dva skoka.

Ekipa Denver Nuggets je doma premagala Memphis Grizzlies s 119:110, Vlatko Čančar, tretji slovenski košarkar v NBA, pa je obsedel na klopi Denverja in znova ni dobil priložnosti za igro.

Dončić je dosegel sedemnajsti trojni dvojček v karieri, devetega v sezoni in prvega po nedavni poškodbi gležnja, s tem pa je izenačil klubski rekord Jasona Kidda, ki je v sezoni 1995/1996 prav tako dosegel devet trojnih dvojčkov. Dončić je obenem presegel tovrstni izkupiček iz lanske sezone.

“Nisem pričakoval, da me bodo zaustavljali že na sredini igrišča. Toda, ko so to naredili, so igrali trije proti štirim ter nam olajšali delo. Ni le en sam igralec na igrišču, pet nas je, in ko so me tako zaustavljali, sem bil pravzaprav vesel. Zadevali smo potem odprte mete. Za nas je bila potem to enostavna košarka,” je festival metov proti nekdanjim prvakom lige (2015, 2017, 2018) opisal Dončić.

Pri tem tesnem pokrivanju pa je postalo zelo vroče, ko ga je Marquese Chriss v tretji četrtini oviral in je Dončić padel vznak v prvo vrsto med gledalce. Ljubljančan je skočil nazaj na igrišče in se zapletel s Chrissom, ločili so ju delivci pravice ter Chrissu dosodili tehnično napako.

Prvi strelec tekme je bil D’Angelo Russell s 35 točkami, od tega jih je 30 dosegel v prvem polčasu, Dončić pet manj, zbral pa je tudi pet trojk od 24, kolikor jih je nanizala zasedba iz Teksasa. Russell je tudi igral manj od predvidenega v drugi polovici dvoboja, saj si je poškodoval vrat po trku z Dwightom Powellom v tretji četrtini.

Dončiću so v napadu pomagali Tim Hardaway Jr. (25 točk), Kristaps Porzingis (18) in Seth Curry (17) za konec niza štirih zmag Warriors, Dallas pa je zabeležil 21. zmago v sezoni in je četrti v razvrstitvi zahodne konference lige NBA.

Dallas bo v noči na ponedeljek po slovenskem času gostoval v Staples Centru, domovanju Los Angeles Lakers. Najboljša ekipa zahodnega dela ta čas in druga v celotni ligi je v gosteh premagala Portland Trail Blazers s 128:120. Za konec niza štirih porazov je LeBron James, kljub nedavni poškodbi prepone, prispeval 21 točk, 16 podaj in sedem skokov in bo tako verjetno zaigral tudi proti Dončićevi ekipi.

Na čelu lige je ekipa Milwaukee Bucks, ki je doma odpravila Orlando Magic s 111:100. Takoj za Milwaukeejem so igralci Miamija na drugem mestu na vzhodnem delu lige ter na skupno tretjem. Za 25. zmago v sezoni so se morali potruditi v podaljšku.

V njem so dvakrat zaostajali, v rednem delu pa so v zadnji dve minuti vstopili z zaostankom petih točk, a nato zapravili dve priložnosti za zmago v zadnjih sekundah. Podaljšek je odločil Jimmy Butler s prostih metov 2,3 sekunde pred zaključkom, s 25 točkami ter s po devetimi skoki in podajami pa je še dodatno pokazal, da je bil prvi mož dvoboja.

“Mi se nikoli ne predamo,” je bil kratek Butler, Dragić pa ga je dopolnil: “Mi vedno udarimo nazaj.” Vročica je dobila vseh šest tekem v sezoni, v katerih je morala v podaljške. Joel Embiid je bil s 35 točkami in 11 za Philadelphio prvi strelec srečanja, a sta Butlerju in Dragiću v napadu pomagala tudi Tyler Herro in Duncan Robinson s po 16 točkami.

Denver je na drugem mestu na zahodnem delu lige, za novo zmago pa je največji delež dodal Nikola Jokić. Srbski reprezentant je v statistiko vpisal trojni dvojček, 31 točk ter po 10 skokov in podaj, 20 točk je dodal Will Barton. Čančar je v svoji prvi sezoni v NBA vnovič obsedel na klopi in je doslej dobil le tri, pa še te skromno odmerjene, priložnosti za dokazovanje na igrišču.