5.7 C
Ljubljana
petek, 26 aprila, 2024

Zakaj so poslanci Gibanja Svoboda v resnici izstopili iz Kluba pomurskih poslancev?

Piše: L.K.F.

Poslanci Gibanja Svoboda so včeraj izstopili iz novoustanovljenega Kluba pomurskih poslancev. Kot razlog so navedli »namerno« oviranje sprejetja zakonov bodoče koalicije s strani opozicije, ki je na ustanovni seji DZ vložila 30 zakonskih predlogov. Nekateri ugibajo, naj bi se izstop zgodil zaradi pritiskov in avtoritarnega nadzora stranke nad njimi.

Klub pomurskih poslancev, sicer najstarejši poslanski klub v Sloveniji, so zapustili poslanci Gibanja Svoboda: Sara Žibrat, Vera Granfol in Tine Novak, pri izstopu pa se jim je pridružil tudi poslanec Socialnih demokratov Damijan Zrim. Pomurskim poslancem naj bi se pridružil še Darko Krajnc, ki sicer živi v Pomurju, a je bil izvoljen v volilnem okraju Pesnica.

Poslanci v izstopni izjavi navajajo, da želja po usklajevanju stališč in sodelovanju članov kluba v dobro pomurske regije ni bila izkazana, obljubljajo pa, da ta odločitev ne bo vplivala na razvoj Pomurja.

Stranki SDS in NSi sta na ustanovni seji DZ vložili več zakonskih predlogov. To so bodoče koalicijske stranske razumele kot blokado, da vlada ne bi bila sestavljena do 3. junija.

Predsednik kluba poslanec NSi Jožef Horvat je razočaran, piše portal Sobotainfo, odločitev o izstopu obžaluje. Horvat je še razložil, da so na ustanovni seji vložili tiste zakone, ki jih je blokirala Levica. Za svojimi predlogi zakonov stojijo, verjamejo v besedila predlogov, zato so te ponovno vložili, je pripomnil. Trenutno v klubu ostajajo trije člani. To so Horvat kot predsednik, Janez Magyar iz stranke SDS in Ferenc Horvath, narodnostni poslanec.

Ob novici o »protestnem« izstopu iz kluba pomurskih poslancev je novinar in urednik Bojan Požar na tviterju pripomnil: »Hudič, zdaj je svoboda: lahko te zaprejo za eno napačno besedo, lahko te zaprejo za en kos mesa …« Novinar Domovine Luka Svetina pa je dodal: »Po mojih informacijah bodo poslanci Gibanja svoboda dobili tudi t.i. nadzornike, približno enega nadzornika na 8 poslancev, ki bodo izvajali nadzor nad njihovim delom in nad njihovimi druženji v DZ. Cilj je jasen: primer SMC, ki je šel v desno vlado, se nikoli več ne sme ponoviti.« Temu komentarju sledijo številni drugi, nekateri cinični, drugi nadvse realni. Kaj se bo v resnici dogajalo, bo seveda pokazal čas. Odgovorni urednik Domovine Tino Mamićpa pravi: “Pravzaprav Golob krši 82. člen ustave, če vzpostavlja nadzor nad poslanci in njihovim obnašanjem. ‘Poslanci so predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.’ Golobizem postaja hujši od tega, kar levica razglaša za ‘janšizem’. Kje ste, ustavni pravniki?”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine