V četrtek, ko so predvsem na severozahodu države mogoče tudi vročinske nevihte, je napovedanih do 37 stopinj Celzija. Kot je dejal vremenoslovec Janez Markošek bo vročinski val vrhunec dosegel v soboto, ko se bo ponekod po nižinah segrelo do 39 stopinj Celzija.

V soboto popoldne in zvečer bodo ozračje nekoliko ohladile posamezne nevihte, tako da bo v nedeljo po napovedih pet stopinj Celzija manj, kar pa še vedno pomeni 33, 34 stopinj Celzija. Vročina bo po Markovškovih besedah predvidoma trajala do sredine prihodnjega tedna, ko se bo na Goriškem in v Vipavski dolini segrelo do 37 ali 38 stopinj Celzija. V notranjosti Slovenije bo v naslednjem tednu vročina nekoliko popustila, a vseeno lahko pričakujemo občasno tudi okoli 35 stopinj, napovedujejo na Arsu. Verjetnost neviht bo povečana od sredine drugega tedna naprej, prave osvežitve pa pred 28. julijem po napovedih Arsa ni pričakovati.

Ob visoki temperaturni obremenitvi razglašena zelo velika požarna ogroženost

Ob napovedanih visokih temperaturah se vrstijo različna opozorila. Po nižinah v večjem delu Slovenije bo sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev, zato je na Primorskem razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod po Sloveniji.

(foto: Ervin Čurlič, Regijski štab CZ za severno Primorsko)

Opozorila tudi za delodajalce in voznike

Inšpektorat za delo delodajalce medtem poziva, naj bodo ob visoki temperaturi posebej skrbni do delavcev, predvsem tistih, ki delajo na prostem, in naj izvajajo ukrepe za zagotavljanje varnega in zdravega dela. Delovni inšpektorji bodo v vročini preverjali delovne razmere.

V Obalni sindikalni organizaciji KS 90 so ob tem poudarili, da je visoka temperatura še posebej nevarna za varnost delavcev, ki so starejši od 50 let, takšnih je po podatkih Sursa slaba tretjina, kronične bolnike, delavce s čezmerno telesno težo in vse tiste, ki delo opravljajo na prostem. “Z veliko gotovostjo lahko torej govorimo o tem ,da je ob visoki zunanjih temperatur, ki jo trenutno ponovno doživljamo, izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih v Republiki Sloveniji,” so poudarili. Delodajalce so ob tem pozvali, naj sprejmejo ustrezne ukrepe za zagotavljane varnega in zdravega delovnega okolja. Poudarili so, da višja temperatura zniža tudi delovno storilnost, zato po njihovem mnenju ni “prav nobenega razumskega argumenta, da delodajalec v teh ‘pasje vročih dneh’ ne bi končno dal na prvo mesto zdravje in varnost zaposlenih pred lastnim profitom”.

Agencija za varnost prometa pa voznike poziva, naj ne podcenjujejo vročinskih obremenitev med vožnjo, še posebej, če je pot daljša. Vse, ki se odpravljajo na pot, pozivajo, naj si zagotovijo dovolj vode, preverijo delovanje klimatske naprave in načrtujejo več krajših postankov. Ob tem opozarjajo, da lahko v parkiranih avtomobilih zelo hitro pride do vročinskega udara, za kar so še posebej dovzetni otroci in starejši, zato pozivajo, naj se v zaprtem parkiranem vozilu ljudje ne zadržujejo.