11.7 C
Ljubljana
četrtek, 3 oktobra, 2024

Vlada ponovno preprečila pocenitev goriva

Piše: Moja Dolenjska

Drobnoprodajne cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na servisih zunaj avtocest ter kurilnega olja so po vladnem zvišanju trošarinskega davka opolnoči ostale nespremenjene.

Cene goriv na borzah so v minulih tednih sicer upadle. Če vlada ne bi dvignila trošarin, bi se liter dizla in bencina pocenil za približno tri cente.

Liter bencina še naprej stane 1,514 evra, liter dizelskega goriva 1,528 evra, liter kurilnega olja pa 1,146 evra.

S tem, ko je vlada preprečila pocenitev goriva in je dvignila trošarinski davek se bodo prihodki državnega proračuna povečali za približno 4,7 milijona evrov na mesec. Ali drugače: 4,7 milijona evrov nam bodo dodatno vzeli iz naših žepov.

Primerjave cen za liter goriva v Sloveniji in na Hrvaškem so naslednje (v evrih):

Slovenija (v notranjosti države) Hrvaška (povsod enako)
Dizel 1,528 1,41
Bencin 95 1,514 1,53
Kurilno olje 1,146 0,81

Na Hrvaškem so cene goriva povsod enake, tako v notranjosti kot ob avtocestah. V Sloveniji pa prodajalci goriva ob avtocestah prosto oblikujejo, zato so te bistveno višje.

Na Hrvaškem je bistveno cenejši tudi plin. Plin je na Hrvaškem 1,21 evra za kilogram. Plin v jeklenki je 1,75 evra za kilogram. 10-litrska jeklenka stane 17,50 evra. 10-litrska jeklenka v Sloveniji (zaenkrat) stane 31 evrov.

Navedene cene veljajo do vključno ponedeljka, 26. avgusta 2024.

Cene goriv po posameznih državah lahko preverite na povezavi: Cene goriv po Evropi 

Spomnimo. Cene naftnih derivatov so bile v Sloveniji bistveno nižje kot na Hrvaškem. Liter 95-oktanskega bencina in liter dizla sta poleti 2020 v Sloveniji stala po 1 evro. Zdaj pa smo že dlje časa priča, da so goriva na Hrvaškem praviloma cenejša. Razlog je v davkih, ti so na Hrvaškem nižji kot v Sloveniji.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine