5.6 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

Se zavedate, da niti UKC Ljubljana niti katerakoli druga bolnišnica v Sloveniji nima prostorov za izolacijo v najstrožjem tehničnem smislu?!?

“Slovenski zdravstveni sistem izvaja vse potrebne ukrepe za zgodnje odkrivanje morebitnih obolelih z novim koronavirusom in je pripravljen na zdravljenje morebitnih bolnikov,” trdi Vlada Republike Slovenije. Na laž jih postavlja priznani kardiolog Blaž Mrevlje, ki svari: “Če bomo čez en mesec morali v 24 urah sprejeti 50 ljudi s sumom na koronavirus, kam jih bomo sprejeli? Imamo 50 sob za izolacijo? Če jih bomo morali deset od teh sprejeti v intenzivno sobo, kam jih bomo sprejeli? Vse intenzivne postelje v državi so 24/7 zasedene.”

 

V Sloveniji velik problem predstavljajo že gripna obolenja. Bolnišnice že danes opozarjajo na prezasedenost, kaj bo šele, če pride do nekaj primerov koronavirusa? Virus je približno dvajsetkrat bolj smrtonosen od običajne gripe, a Slovenija nima ustreznega nadzora, prav tako pa se možnost okužbe povečuje z nelegalnimi migracijami.

Vlada Republike Slovenije je poleg svojega zapisa, kjer državljane svari pred strahom širitve koronavirusa, ki je izbruhnil v kitajskem Wuhanu, objavila fotografijo plakata, iz katerega je razvidno, kako naj bi bil slovenski zdravstveni sistem pripravljen. “V Sloveniji nimamo obolelega s koronavirusom. Izvajamo vse potrebne ukrepe za zgodnje odkrivanje obolelih. Izvajamo ukrepe za zmanjšanje prenosa okužbe. Zagotavljamo hitro laboratorijsko diagnostiko. Pripravljen je algoritem za obravnavo oseb s sumom na koronavirus v osnovnem zdravstvenem varstvu. Vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti so seznanjeni z navodili za ravnanje. Bolnišnice so na razmere pripravljene. Morebitne primere obolelih bi ustrezno oskrbeli.” Na poziv, kako naj bi bila zaskrbljenost slovenskih državljanov odveč, je Mrevlje še komentiral: “Pravijo, da ni panike. Ljudstvo te floskule vsakič kupi. Potem se zgodi Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni (NIOSB) in strokovna nacionalna katastrofa, nikome ništa. Ljudstvo pozabi. Življenje in smrt gresta dalje.”

Foto: Twitter

Spomnimo. Svetovna zdravstvena organizacija je z razglasitvijo koronavirusa kot globalne grožnje javnemu zdravju nedavno dvignila stopnjo pozornosti in s tem zavezala države, da aktivirajo svoje načrte pripravljenosti, če jih še niso. Po doslej znanih podatkih je bilo 99 odstotkov okužb z omenjenim virusom zabeleženih na Kitajskem, vendar pa se v zadnjih dneh širijo poročila, da so prizadete tudi druge države. V Evropi so do danes okužbo s koronavirusom potrdili v Franciji, na Finskem, v Italiji, v Nemčiji, v Belgiji in v Španiji. Številne države svojim državljanom že svetujejo, naj ne potujejo na Kitajsko, več letalskih družb pa je začasno prekinilo povezave z azijsko silo. Več držav je celo prepovedalo vstop kitajskih državljanov, predvsem tistim, ki prihajajo iz Wuhana. Vrsti držav, ki so zaradi novega koronavirusa poostrile ukrepe, sta se pridružili še ZDA in  Avstralija.

Foto: Printscreen

Ameriški minister za zdravstvo je izbruh koronavirusa razglasil za javno zdravstveno krizo in ukazal karanteno za vse ameriške državljane, ki se vračajo od tam. Avstralija je sporočila, da prepoveduje vstop vsem nedržavljanom, ki v državo prihajajo s Kitajske, avstralski državljani, ki so bili na Kitajskem, pa bodo morali za dva tedna v karanteno. Podobne ukrepe je v minulih dneh sprejelo že več držav, med njimi Italija, Singapur in Mongolija. ZDA, Japonska, Velika Britanija, Nemčija in druge države pa so izdale priporočila svojim državljanom, naj ne potujejo na Kitajsko.

Niti UKC Ljubljana niti katerakoli druga bolnišnica v Sloveniji nima prostorov za izolacijo v najstrožjem tehničnem smislu
Kljub temu, da na ministrstvu za zdravje in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) zatrjujejo, da dogajanja v zvezi s koronavirusom spremljajo in da so na različne scenarije pripravljeni, pa na NIJZ obenem državljanom svetujejo, naj preložijo vsa nenujna potovanja na Kitajsko, hkrati pa odsvetujejo tudi vsa potovanja v provinco Hubei s prestolnico Wuhan in na ostala območja, kjer je vzpostavljena karantena zaradi epidemije. Vsekakor je zaskrbljujoče, da niti UKC Ljubljana niti katerakoli druga bolnišnica v Sloveniji nima prostorov za izolacijo v najstrožjem tehničnem smislu. Bolnišnice lahko tako zagotovijo izolacijo zgolj v sobah s predprostorom, kjer je možno zračenje in kjer je bolnik ločen od ostalih.

Grims: “Gre za varnost ljudi, kjer ni prostora za naivnost”

Članice in člani Odbora za zdravstvo so na 27. nujni seji obravnavali zahtevo poslanske skupine SDS v povezavi s pripravljenostjo Slovenije na koronavirus. Na seji je poslanec Branko Grims iz SDS problematiziral, da se je na pojav koronavirusa odreagiralo prepočasi, kar je tudi krivda Kitajske. Izpostavil je, da se nikakor ne strinja s trditvijo, da je koronavirus manj nevaren od običajne sezonske gripe, ob tem pa je spomnil na nedavno objavo New York Timesa, kjer so izpostavili, da je ta po uradnih podatkih približno dvajsetkrat bolj smrtonosen. “Razlogi, zakaj bi nas moralo skrbeti, so očitni,” je prepričan Grims, saj je koronavirus tudi precej bolj nalezljiv kot SARS, ki smo mu bili priča v preteklih letih. “Vsi ukrepi, ki sta jih izvajala Evropa in svet, so bili prepočasni. Omejiti bi morali letalske prevoze, drugače bi morali ukrepati s potniki,” je nadaljeval in ob tem spomnil, kako se je čez Slovenijo vozil potnik kitajskih turistov iz Wuhana, o katerem smo zvedeli šele s strani Hrvaške.

Foto: SDS

Odnos pristojnih v zvezi z omenjenim virusom je po prepričanju Grimsa neodgovoren: “Gre za varnost ljudi, kjer ni prostora za naivnost.” Morebiten izbruh epidemije v Sloveniji bi po njegovi oceni pomenil veliko grožnjo za slovenski turizem in ekonomijo, ki bi se na noge postavljala več let. Grims je poudaril, da se strinja, da bi morali poskrbeti za ustrezne kapacitete za osamitev obolelih, toda v Sloveniji se zaenkrat ni storilo nič: “Vlada v odhajanju je dolžna opravljati tekoče posle in primer koronavirusa je v okviru tekočih poslov,” je bil kritičen poslanec SDS, ki opozarja, da trenutno ni poskrbljeno za nadzor, Slovenija nima ustreznih kapacitet, prav tako pa se možnost okužbe povečuje tudi z nelegalnimi migracijami v državo. “Govoriti, da je koronavirus omejen samo na Kitajsko, je znanstvena fantastika,” je še dodal Grims.

Hana Murn

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine