Se še spomnite proslave ob razglasitvi nove države Slovenije? Proslava je bila 26. junija 1991 na Trgu republike v Ljubljani, ki ga še vedno krasi spomenik v čast komunistični revoluciji.
Kot je znano, je bil v protokol vključen tudi blagoslov lipe, ki bi jo moral opraviti ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar, ob njem je izrekel blagoslovne besede nad lipo tudi tedanji evangeličanski senior Ludvik Novak. Vendar so njune besede slišali le tisti, ki so proslavo spremljali v neposrednem prenosu preko TV sprejemnikov, pa še to z zamudo, potem ko je nekdo bliže pomaknil televizijski mikrofon. Neposredni udeleženci proslave niso slišali ničesar oz. sploh ni bilo videti, da je bil blagoslov lipe – razen seveda tistih, ki so bili v neposredni bližini.
Kasneje se je veliko ugibalo o tem, zakaj nadškof ni dobil mikrofona, čeprav je bilo to predvideno. Do sedaj najbolj verjetna različica je ta, da so le malo pred začetkom prenosa tehnične službe dobile ukaz, da se blagoslova lipe ne sme pokriti z ozvočenjem. Ukaz pa naj bi preko protokolarne službe prišel iz predsedstva RS.
Očitno pa se zgodovina ponavlja kot farsa, tokrat ob stoletnici združitve Prekmurja z matično domovino. Kot je znano, sta bili na ta dan v Beltincih kar dve prireditvi – najprej je bila ob 17h slovesna sveta maša, ki jo je ob somaševanju številnih škofov vodil ljubljanski nadškof in predsednik Slovenske škofovske konference Stanislav Zore, po maši pa je sledila še kratka akademija, na kateri je spregovoril tudi predsednik republike Borut Pahor. Uradna državna proslava, za katero je kot glavni šef poskrbel Milan Kučan, glavni govornik pa je bil predsednik vlade Marjan Šarec, je bila na sporedu kasneje. RTV Slovenija je preko svojih programov prenašala zgolj državno proslavo, ker pa je bilo potrebno že tisti dan pripraviti vse potrebno, so iz Kučanovega kroga prihajali pritiski, naj se maša prestavi ali na dopoldanski čas ali na kakšen drug dan. No, Cerkev seveda ni popustila pritisku in ostalo je pri tem, da bo maša dobre tri ure pred začetkom slovesnosti.
A glavno pride šele sedaj. Za tehnično pokritje TV prenosa maše – med drugim jo je prenašala tudi Nova24tv, preko radijskih valov pa Radio Ognjišče – je sicer zelo dobro poskrbel Provideo (vodi ga podjetnik Vinko Lukač), a slednji je moral tako rekoč tik pred začetkom prenosa poskrbeti tudi za ozvočitev oz. prenos zvoka z maše. Potrebno infrastrukturo za to je sicer najprej priskrbela RTV Slovenija, vendar je popoldne pred začetkom prenosa maše s strani RTVS prišlo sporočilo, da RTVS ne bo omogočila tona za prenos preko drugih medijev, čeprav je bilo sprva dogovorjeno drugače. Kot je preko twitterja sporočil tehnik z radia Ognjišče Marko Zupan, je bilo dogovorjeno za t. i. “splitanje” signalov mikorofonov, vendar je nato RTV Slovenija sporočila, da »ni šans – za nikogar nič«. Prikriti razlog za takšno aroganco pa je bila informacija, da bosta mašo prenašala Nova24tv in radio Ognjišče. Zaplet je tako še pravočasno rešil organizator TV prenosa Vinko Lukač z lastno ozvočitvijo.
Kot je sicer zapisal Zupan, je bila producentka in oseba na terenu, ki ni dovolila prenosa tona, Agata Pantar, ni pa znano, kdo ji je dal takšno navodilo. V zvezi s tem smo na RTV Slovenija poslali novinarsko vprašanje. Nekdanji novinar TV Slovenija in dolgoletni dopisnik iz Pomurja Boris Cipot, ki se je iz Beltincev oglašal za Nova24tv, je takšno ravnanje nacionalne RTV označil za organizirano diverzijo.
Zanimivo je sicer, da je že mesec dni pred dogodkom RTV Slovenija sporočila, da ne bo neposredno prenašala maše, pač pa bo predvajala njen posnetek v nedeljo, 18. avgusta, dopoldne (kar seveda odpira možnost cenzure in rezanja posnetkov). Očitno je takšna odločitev prišla po takratnem obisku Milana Kučana na RTV Slovenija – slednji je tam »ordiniral« samo dva dni pred sporočilom o »zgolj posnetku«, čeprav je bilo po naših informacijah neposreden prenos maše na nacionalni televiziji že dogovorjen. Kdo ve, morda je bilo krivo to, da je Cerkev pod svoje okrilje vzela prezrtega sedanjega predsednika republike, še bolj verjetno pa je, da slovenska javnost ni smela slišati resnice o tem, zakaj je Prekmurje tudi državnopravno postalo del slovenskega ozemlja, kar je bilo povezano tudi z boljševiško vlado na Madžarskem v tistem času. In navsezadnje, zelo pomembno narodno-buditeljsko kot tudi državniško vlogo so v tem primeru opravili katoliški duhovniki. Tudi to je dejstvo, ki Kučanu in njegovemu krogu ni preveč všeč.
Skratka, tako kot leta 1991 je tudi tokrat zadnji partijski šef očitno dobro poskrbel za svoje interese – kar pa seveda ni bila ovira, da se je na cerkveni slovesnosti znašel v samem središču t. i. VIP lože.