11.5 C
Ljubljana
četrtek, 28 marca, 2024

Romana Tomc: NLB je rakava tvorba slovenske tranzicije

Epilog, ki bo sledil ugotovitvam preiskovalne komisije Državnega zbora, zahtevam Evropske komisije in priporočilom Evropskega parlamenta, bo pokazal, ali smo v Sloveniji sposobni ustaviti globoko državo.

 

Poslanci državnega zbora na današnji izredni seji razpravljajo o končnem poročilu Preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji.

Evropska poslanka Romana Tomc dogajanje komentira: »NLB je rakava tvorba slovenske tranzicije. Milijarde, ki so pristale na zasebnih računih, so od svojih plač in pokojnin plačali navadni ljudje. Za rop, ki se je manifestiral v nikoli vrnjenih tajkunskih kreditih, ni odgovarjal nihče. Prav tako ne za pranje denarja in financiranje terorizma, ki se je dogajalo vzporedno. Tako imenovani neodvisni nadzorniki, preiskovalci in vsi, ki so bili dolžni preprečiti in kaznovati kriminal v NLB, so slovenski narod pustili na cedilu. Na svojih mestih so bili očitno zato, da kriminal prikrijejo.«

Romana Tomc je o nepravilnostih v naši največji državni banki, Novi Ljubljanski banki, opozorila tudi Evropski parlament in Evropsko komisijo: »Evropska komisija je izrecno izpostavila slabo upravljanje banke, Evropski parlament je ugotovil, da je v NLB nedvomno prišlo do pranja denarja. Oboji pričakujejo ustrezno ukrepanje institucij slovenske pravne države. Na eni strani to pomeni nujen umik države iz lastništva NLB, na drugi pregon in obsodba odgovornih. Bojim se, da so pričakovanja prevelika. Ravno to, da je lahko NLB, v nasprotju z vsemi zakonitostmi poštenega in dobrega poslovanja, na ta način delovala tako dolgo, je dokaz odsotnosti pravne države v Sloveniji in hkrati dokaz obstoja vzporedne države.«

Kaj bo ugotovitvam sledilo, je v rokah Slovenije: »Epilog, ki bo sledil ugotovitvam preiskovalne komisije Državnega zbora, zahtevam Evropske komisije in priporočilom Evropskega parlamenta, bo pokazal, ali smo v Sloveniji sposobni ustaviti globoko državo, na račun katere bogatijo samo izbrani posamezniki, ob tem pa duši razvoj države kot celote in krade prihodnost naših otrok.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine