-1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Razdejanje po neurju v občini Cerkno: Državni sekretar Medved se bo jutri sestal z županom

Piše: C. R. / STA

Včerajšnje   obilne  padavine  v  popoldanskih  urah  so  v  občini  Cerkno povzročile  številne  nevšečnosti  na  tamkajšnjem  območju, saj je zaradi nenadnega in obilnega deževja prišlo do poplavljanja reke Cerknice, pritoka Zapoška   ter  ostalih hudourniških potokov na območju Novakov in Cerknega.

Zaradi poplavljanja je bilo zalitih več objektov, poškodovanih nekaj vozil, sprožilo  se  je  tudi  več zemeljskih plazov. Prav tako je zaradi naraslih voda  ponekod  poškodovana javna infrastruktura.

(Foto: Policijska postaja Idrija)

Cesta na relaciji Cerkno – Novaki  je  zaradi  poškodb zaprta. Na omenjenem območju se tako kot včeraj tudi   danes  nadaljujejo  aktivnosti  pristojnih  služb  (gasilske  enote, pripadniki  civilne  zaščite,  vzdrževalci  javnih  cest  ipd.) za sanacijo prizadetega  območja.  Pomoč  pristojnim  službam  pri  urejanju nemotenega prometa  na  prizadetem  območju  in  druge  oblike  pomoči  so nudili tudi policisti PP Idrija.

Medtem sta si državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan  v Posavju ogledala škodo po včerajšnji ujmi. Medved je ob tem občinam, tudi Cerknu, ki jih je prizadela ujma, obljubil hitro pomoč države. Ta bo najprej pokrila stroške intervencij. Škoda bo sicer večja kot ob spomladanski ujmi, je ocenil Medved.

Po Medvedovi oceni je škoda po neurju, ki je v včeraj v dveh valovih prizadelo Slovenijo, od območja do območja različna. V Brežicah je v glavnem uničen pridelek na kmetijskih površinah, v Krškem je uničenih več sto objektov in neznano število avtomobilov. Podobno kot v Krškem je bilo v Prekmurju, na Koroškem in savinjskem je težave povzročal veter, v Cerknem poplave. “Če potegnemo skupni imenovalec za vse, bo škoda zelo, zelo velika,” je dejal.

Namen države je po njegovih besedah prizadetim občinam čim prej pomagati, v prvi vrsti nameravajo pokriti stroške intervencij, kar so prvič naredili že ob majskih ujmah v severovzhodni Sloveniji. Iz Uprave RS za zaščito in reševanje so občinam, ki so kakor koli prizadete, tako že poslali pozive, da omenjene stroške čim prej ocenijo, nato pa bodo naredili vse, da se čim prej pripravi vse potrebno za njihovo odobritev na vladi, je povedal. V nadaljevanju bo po besedah državnega sekretarja sledil še poziv za oceno škode za sanacijo prizadetih območij.

Ocenil je, da bo škoda tokrat presegla škodo, ki je nastala ob spomladanski ujmi na severovzhodu države in je bila ocenjena na okoli pet milijonov evrov. “V tokratnem primeru lahko že zdaj govorimo o bistveno, bistveno večji škodi,” je dejal.

Povedal je, da so vsem prizadetim občinam že ponudili pomoč, vključno z občino Cerkno, kjer je prišlo do obilnih poplav. Omenjeni občini so ponudili tudi pomoč Slovenske vojske, a so jim za zdaj zagotovili, da zmorejo tudi brez nje. Enako so pomoč vojske ponudili drugim občinam, je dejal.

Posebej je izpostavil, da namerava država priskočiti na pomoč tako, da bo namesto občin plačala stroške intervencije gasilcem iz drugih občin, ki so priskočili na pomoč. Prej so namreč praviloma te stroške plačale občine same, po lanski spremembi zakonodaje pa lahko ob aktivaciji državnega načrta ali na predlog poveljnika republiškega štaba civilne zaščite te stroške pokrije država. Šestan je ob tem potrdil, da bo takšen predlog podal, ob tem pa pričakuje hiter odziv občin.

Medveda in Šestana je ob obisku v Krškem spremljal krški župan Janez Kerin. Ta je ocenil, da je v Krškem toča, ki je dosegla tudi do 12 centimetrov premera, povzročila precejšnjo škodo. Poškodovanih je bilo okoli 200 objektov, predvsem v starem mestnem jedru Krškega, naseljih Gora, Cesta, Dunaj, Stari Grad, Brestanica, Senovo, Spodnji Stari Grad, Libna in Zdole. Poškodovanih je bilo tudi veliko avtomobilov.

Kakšna je višina škode, bodo po njegovih besedah ugotavljale komisije. Ocenjujejo, da je toča v vinogradih, sadovnjakih in vrtovih, kjer ni bilo zaščitnih ponjav, uničila celoten pridelek, medtem ko je na poljščinah škoda 90-odstotna.

Na klicni center so sicer v času neurja in pozneje prejeli več kot 200 klicev, na katere se je odzvalo 95 gasilcev z 20 vozili. Pri tem je župan izrazil zadovoljstvo, da se nihče od tistih, ki so sodelovali v intervenciji, ni poškodoval.

Jutri se bo Medved srečal še z županom Cerknega.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine