7.1 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

Premier Janez Janša: »Dejanje generalnega državnega tožilca Draga Škete meji na državni udar.«

Piše: L. K. F., DZ, Siol

»Prizadevanja, da se zaradi očitkov na račun vlade Sloveniji zamrznejo oziroma odvzamejo evropska sredstva, ki smo si jih izpogajali, so zavržna. Ko je o pogojevanju sredstev govorila Tanja Fajon (SD), se nam je še morda zdelo, da je to šlo čez rob, a da je to del političnega diskurza, ko pa smo slišali, da je generalni državni tožilec Drago Šketa poslal v Bruselj pismo, na podlagi katerega se zahteva pogojevanje oziroma zamrznitev teh sredstev, pa to meji na državni udar,« je v državnem zboru v odgovoru na vprašanje poslanca SNS Zmaga Jelinčiča danes dejal premier Janez Janša. Šketa se bo na Janševo izjavo odzval danes ob 17. uri. 

Na današnji redni seji državnega zbora je poslanec SNS Zmago Jelinčič med drugim premierja Janeza Janšo vprašal (bolj nagovoril s trditvami): »Silno se vam očita nezaupanje do sodne veje oblasti, za kar pravijo na levi politični opciji, da ne gre za ugotavljanje dejanskega razsutja sodne veje oblasti, da gre za vse kaj drugega in da v zvezi s tem  pada slaba luč na Slovenijo v Evropski uniji, kjer seveda v veliki meri sodelujeta tudi tožilec Šketa in pa komisar Lenarčič.«

Janša mu je odgovoril: »Nekateri si dejansko prizadevajo, da bi se sredstva, ki si jih je Slovenija izpogajala za naslednje sedemletno obdobje, zamrznila, se pravi, da bi se ta sredstva Sloveniji vzela, moram reči, da je to zavržno početje. Zdaj, ko smo to slišali s strani poslanke evropskega parlamenta gospe Fajonove, ki je govorila, da je treba Sloveniji pogojevati ta sredstva z očitki, ki se njej zdijo relevantni, se nam je to mogoče zdelo, da je šlo pač čez rob, ampak je to del političnega diskurza. Zdaj, ko pa smo v zadnjih dneh slišali, da je generalni državni tožilec Drago Šketa poslal v Bruselj pismo, na podlagi katerega se zahteva pogojevanje oziroma zamrznitev teh sredstev, pa moram reči, da to meji na državni udar.«

In nadaljeval: »Kdo torej ima v tej državi pravico, da ljudem, ki med drugim tudi ustvarjajo in prispevajo ta sredstva v evropske sklade, zdaj zaradi nekih kapric in manipulacij, ki so bile delno razkrite v predrazpravi pred sprejetjem dnevnega reda, Sloveniji ogroža ta sredstva? Si predstavljate, da bi to storil kak drugi, državni tožilec kake druge države? Videli smo tudi zapisnik kolegija Evropske komisije, kjer se tudi komisar iz Slovenije Lenarčič pridružuje tistim, ki bi pogojevali ta sredstva. To je predsednica komisije zavrnila. Človek, ki ga država pošlje v Evropsko komisijo in tam dobi 20 tisoč evrov na mesec, zdaj ogroža sredstva za nujno potrebne investicije v tej državi.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine