13.8 C
Ljubljana
petek, 26 aprila, 2024

Pred tremi leti je prišlo do enega najbolj sramotnih pogromov zoper svobodo govora v poosamosvojitveni Sloveniji

V sredo, 26. aprila 2017, in dnevih, ki so sledili, je prišlo do enega najbolj sramotnih medijskih pogromov zoper svobodo govora v poosamosvojitveni Sloveniji. Ti dnevi so pustili v medijski krajini velik črn madež, ki ga ne bo mogoče nikoli več izbrisati.

Bilo je v sredo, 26. aprila 2017, ko je politični analitik Bernard Brščič, danes predsednik politične stranke DOM, v oddaji Sreda v sredo (TUKAJ), ki jo je vodil Boris Cipot, dejal:

»Nemški narod je žrtev židovskega vsiljevanja in kurjenja možganov s tako imenovano holokavstologijo. Sprašujem vas, kaj ima moja generacija Nemcev s Kajnovim znamenjem genocida, domnevnega, oziroma holokavstom. Dejansko gre za zelo perfiden način Židov, da so želeli, pravzaprav, nemški um zapreti, ustvariti kolektivno krivdo in ustvariti načrt raznemčenja, razfrancozenja, razangleženja. In vzpostaviti to multikulti distopijo.«

Sledil je pravi medijski pogrom zoper Brščiča, Robert Waltl, vodja judovskega centra in prvi mož Mini teatra, se je najprej odzval z zapisom: »Čisti sovražni govor, ki ga mora regulirat država- sledi prijava na državno tožilstvo – zanikanje holokavsta je po slovenski zakonodaji kaznivo dejanje. sramota za človeka, ki misli, da je intelektualec.« 

Nato pa je zoper Brščiča vložil tožbo zaradi kaznivega dejanja spodbujanja nasilja, sovraštva in nestrpnosti po drugem in tretjem odstavku 297. člena Kazenskega zakonika Republike Slovenije. Tožilstvo je od pregona odstopilo, ker ni našlo razlogov za kazenski pregon, zato se je Waltl (tudi multikulturalistični in LGBT aktivist) odločil za subsidiarno tožbo. Sodnik Pavlica je tožbo v začetku septembra 2018 zavrgel.

Na udaru se je znašel tudi Cipot, levičarski novinarji so začeli nadlegovati oglaševalce. Tako je novinar Mladine Borut Mekina po zgledu Domena Saviča enemu od oglaševalcev pisal: »Konec aprila, kot ste morda zasledili, je Bernard Brščič v oddaji Sreda v Sredo, ki jo vodi Boris Cipot, zanikal obstoj holokavsta. /…/ med prekinitvami so bile vaše reklame. Lahko prosim preverite, kdo in zakaj je podpisal pogodbo o oglaševanju in zakaj ste se odločili za sponzoriranje te oddaje, ki ima tedensko na sporedu podobne teme?«

Skoraj ni bilo medija, ki se ne bi pridružil gonji zoper Brščiča. Med redkimi mediji in blogi, ki so brez odlašanja podprli svoboda govora, so bili blog Kavarna Hayek (avtor danes prepoznan kot Jože Biščak, glavni in odgovorni urednik Demokracije; TUKAJ in TUKAJ), portal Nova24TV (TUKAJ), Demokracija, podprlo ga je tudi Združenje novinarjev in publicistov (TUKAJ).

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine