2.2 C
Ljubljana
torek, 10 decembra, 2024

(VIDEO) Pogovorni večer v Črnučah: Rado Pezdir, Igor Omerza in Klavdija Operčkal poudarjajo, da svojo zgodovino moramo poznati in razumeti

V Kulturnem domu Črnuče je danes potekal zanimiv pogovorni večer, na katerem je glavni in odgovorni urednik Demokracije Jože Biščak gostil raziskovalca in publicista Igorja Omerzo in Rada Pezdirja, pridružila pa se jim je tudi Klavdija Operčkal iz vladne službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.

Gre za dogodek v okviru Demokracija Magazin Toura oziroma Vseslovenske turneje Založbe Nova obzorja, na kateri ta v različnih slovenskih krajih prireja pogovore z avtorji knjig, ki jih je nedavno izdala.

Igor Omerza je avtor knjige »Velikani slovenske osamosvojitve in Udba: Ciril Žebot – Peter – Prvi del«, Rado Pezdir pa je napisal knjigo »Vzporedni mehanizem globoke države«. Omerza in Pezdir sta pred nekaj leti tudi skupaj napisala knjigo »Kriminalni temelji teritorialne obrambe in NLB«. V pogovoru o tem, kako je udbo-partijski vzporedni sistem Sloveniji onemogočil zdravo tranzicijo, bo sodelovala tudi Klavdija Operčkal, predstavnica za stike z javnostjo v vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko in kandidatka za poslanko SDS na bližajočih se volitvah.

Za uvod Zdravljica v izvedbi Toneta Kuntnerja in nastop Sare Operčkal

Pogovorni večer se je začel z Zdravljico, ki jo je doživeto zrecitiral pesnik in igralec Tone Kuntner, zatem pa je Sara, hči Klavdije Operčkal, zapela pesem z naslovom Za Slovenijo živim.

Po kulturno obarvanem uvodu je voditelj Jože Biščak debato začel z vprašanjem, kakšna je razlika med službami za državno varnost (SDV) v demokratičnih in totalitarističnih državah. Tajna politična policija v slednjih varuje politični vrh, v demokratičnih pa je to funkcija za ščitenje države kot take, je dejal Omerza. Pezdir pa je ob tem tudi izpostavil, da so v demokratičnih državah pravila delovanja jasna, v totalitarističnih pa gre za ustna navodila, ki niso dokumentirana.

Pezdir je med raziskovanjem odkril posebno dimenzijo Uprave države varnosti, kasneje SDV; partija in SDV sta že leta 1948 začeli vzpostavljati nek podjetniški labirint, skozi katerega je desetletja odtekal družbeni denar v tujino. Potem ko so pozaprli oziroma pobili podjetnike in uničili podjetništvo, so potrebovali kapital. »Neverjetno, partija je začela pridobivati osnovno akumulacijo kapitala s prodajo cigaret italijanskim mafijskih družbam,« je še danes osupel Pezdir, ki je naštel še nekaj primerov, denimo slovenske kazinoje, kjer so ravno tako poskrbeli, da je denar izginjal neznano kam – in to še nekaj tednov pred padcem Berlinskega zidu. »Isto, kot če bi italijanska mafija tu poslovala in si nadela ime SDV,« je ponazoril Pezdir. Sicer pa se je vzporedni mehanizem razkril tudi še ne tako dolgo nazaj, ob aferi oprane iranske milijarde v NLB, kjer je vse potekalo mimo regulacij in celo internih predpisov. In očitno ima ta mehanizem navezo tudi z institucijami, ki se niso ustrezno odzvale, in osrednjimi mediji, ki so afero skušali potlačiti pod preprogo.

Svojo polpreteklo zgodovino moramo poznati in razumeti

Mlajše generacije na Udbo ne moremo gledati drugače kot na zločinsko organizacijo, je povedala Klavdija Operčkal, ki je prepričana, da se ta omrežja ohranjajo še danes, s čimer je nujno treba zaključiti. »Desna sredina se vedno zavzema za racionalno porabo denarja. Če bi vse vlade do zdaj tako ravnale, bi Slovenija cvetela,« je dodala. Meni, da je z zgodovino treba razčistiti in doseči spravo. »Sama sem zelo ponosna Slovenka in ljubezen do domovine prenašam tudi na naslednje rodove, kot ste verjetno opazili,« je spomnila na nastop svoje hčere.

Pezdir je med drugim izrazil obžalovanje, da imajo slovenske državljanke in državljani šele zdaj – z njegovo knjigo »Vzporedni mehanizem globoke države« – možnost vpogleda v dokumente polpretekle zgodovine, do česar so seveda upravičeni. Omerza pa je napovedal, da bo njegovi knjigi »Velikani slovenske osamosvojitve in Udba: Ciril Žebot – Peter – Prvi del« sledila še cela serija knjig o tej tematiki.

Posnetek pogovora si lahko ogledate spodaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine