6.6 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

MNZ pred evropskimi volitvami poziva državljane drugih članic EU k vpisu v volilni imenik

Notranje ministrstvo je danes pozvalo državljane drugih članic Evropske unije, ki prebivajo v Sloveniji in želijo glasovati na majskih volitvah v Evropski parlament, da čim prej oddajo zahtevo za vpis v evidenco volilne pravice. Ob tem so spomnili Slovence v drugih članicah EU, da se lahko prijavijo v volilni imenik države, kjer prebivajo.

 

Državljani drugih držav EU, ki imajo v Sloveniji prijavljeno prebivališče, imajo v Sloveniji pravico sodelovati na volitvah v Evropski parlament, če jim ni bila odvzeta volilna pravica in če so vpisani v evidenco volilne pravice. MNZ zato poziva državljane drugih članic EU, naj čim prej podajo zahtevo za vpis v evidenco, saj bodo volilne imenike za glasovanje izdelali s stanjem v evidenci volilne pravice na dan 10. maja.

Zahtevo za vpis v evidenco lahko tuji državljani med drugim najdejo na spletni strani ministrstva, ki bo o tem posameznike obveščalo tudi individualno. Ministrstvo bo po vložitvi zahteve to obravnavalo in obvestilo vlagatelja. Po vpisu v volilni imenik v Sloveniji tuji državljan ne more voliti v svoji matični državi.

Na volitvah v Evropski parlament je bilo sicer v letu 2009 v volilni imenik v Sloveniji vpisanih 82, na volitvah v letu 2014 pa 668 državljanov drugih članic EU.

Pogoje za vpis v splošni volilni imenik v Sloveniji je na dan 25. februarja izpolnjevalo 495 tujcev, ki jim ponovne zahteve za vpis v evidenco ni treba podati. Ne glede na navedeno se bo zanje ponovno preverjal obstoj volilne pravice v matični državi.

V Sloveniji trenutni živi več kot 21.000 državljanov drugih držav članic, ki imajo prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče ter bodo na dan evropskih volitev, 26. maja, stari najmanj 18 let. V statistiko so ob negotovosti brexita všteti tudi državljani Združenega kraljestva.

Glede na podatke ministrstva je skoraj polovica tujih državljanov s pravico do volitev s Hrvaške, in sicer 9951. Po številčnosti sledijo Bolgari (3573) in Italijani (2386). Iz Združenega kraljestva v Sloveniji sicer živi 559 oseb, od tega 204 s stalnim prebivališčem.

Tujci, ki se bodo prijavili v slovenski volilni register, bodo tako lahko glasovali za slovenske predstavnike v Evropskem parlamentu, ne pa za evropske poslance iz svoje države. Enako velja za Slovence, ki so v volilne imenike vpisani v drugih članicah EU, kjer prebivajo. Ti namreč ne bodo odločali o slovenskih evroposlancih.

Na ministrstvu so tako še spomnili slovenske državljane, ki bivajo v drugih članicah EU, da imajo prav tako pravico voliti poslanca v Evropski parlament. Če želijo voliti v državi, kjer prebivajo, pa lahko zahtevajo vpis v volilni imenik tamkajšnje države, hkrati pa se zanje izvede izbris iz evidence volilne pravice v Sloveniji. V tem primeru zahtevo posredujejo v obravnavo pristojnemu organu v državi članici prebivanja, ki izvede preverjanje obstoja volilne pravice v Sloveniji.

Na dan 25. februar je imelo 2092 državljanov Slovenije, ki imajo volilno pravico, že uveljavljeno možnost, da na volitvah v Evropski parlament glasujejo v drugi državi članici, zato jih Slovenija v volilne imenike ne bo vpisala, niti zanje ne bo izdala volilnih kart za glasovanje po pošti iz tujine.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine