12.4 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

Minister Jože Podgoršek na 12. seji Sveta za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost

Piše: C. R.

Minister dr. Jože Podgoršek se je udeležil avdio vizualne 12. seje Sveta za območja z omejenimi možnostmi (OMD) za kmetijsko dejavnost. Seja je potekala v času, ko je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) prejelo pripombe Evropske komisije (EK) na decembra lani oddan strateški načrt Skupne kmetijske politike za obdobje 2023 – 2027.

Na začetku seje je minister dr. Jože Podgoršek povzel dogajanje od zadnje seje Sveta za OMD novembra lani. Le kak teden po seji je namreč prišlo do dogovora na ravni Vlade RS o dodatnih proračunskih sredstvih za kmetijstvo za obdobje izvajanja strateškega načrta. Del teh dodatnih sredstev se je v strateškem načrtu dejansko namenil intervenciji OMD plačil, planirana sredstva so se tako povečala iz 200 na 220 milijonov evrov za 5-letno obdobje. To je bil tudi cilj, za katerega se je Svet za OMD vseskozi zavzemal.

V nadaljevanju je bil predstavljen odziv EK na strateški načrt Slovenije in nadaljnje aktivnosti MKGP pri pripravi ustreznega odgovora. EK pozdravlja upoštevanje priporočil z dne 18. 12. 2020, prizadevanja na področju dobavnih verig, sodelovanja, shem kakovosti, ekološkega kmetijstva, poenostavitve za organe in upravičence,…hkrati pa navaja, opozarja, da je potrebna večja ambicioznost na področju okolja in podnebnih sprememb, boljše naslavljanje socio-ekonomskih potreb podeželskih območij in potreb v zvezi z znanjem, inovacijami ter digitalizacijo v kmetijstvu in na podeželskih območjih. Opozorila se nanašajo tudi na pomen kazalnikov rezultata oz. določanje ciljev, pri čemer je ciljne vrednosti treba revidirati. »Na področju OMD je Evropska komisija podala nekaj pripomb na SOPO ukrepe, predvsem z vidika izboljšanja sheme in jasne obrazložitve ciljev samih ukrepov. Še vedno pa je odprto vprašanje trajnega travinja, dodatno pa bomo morali tudi obrazložiti pasišča za tako imenovane travojede divjadi – torej popašenost. Iz tega zornega kota zdaj pripravljamo odziv, pri katerem intenzivno sodelujemo z deležniki«, je izpostavil minister Podgoršek.

Odziv MKGP na prejete pripombe se že pripravlja, na EK ga je potrebno posredovati do predvidoma 20. 4. 2022 (tritedenski rok), predhodno pa bo še predstavljen deležnikom.

Svet za OMD predlaga, da se MKGP še posebej zavzame za ohranitev predloga intervencij na travinju v okviru Sheme za okolje in podnebje (SOPO) ter za ustrezno rešitev za mlade prevzemnike na gorskem območju, ki imajo manj kmetijskih zemljišč v uporabi.

V nadaljevanju seje je sledila informacija o pripravi novih dolgoročnih lovsko upravljavskih (LOU) načrtih za obdobje 2021 – 2030. Pripravlja jih Zavod za gozdove, ki jih je že poslal v usklajevanje na Ministrstvo za okolje in prostor in Zavod RS za varstvo narave. Glede na naraščajoče škode po nekaterih vrstah divjadi je tem načrtom namenjeno veliko pozornosti tako kmetov kot tudi MKGP. Pri predstavitvi aktivnosti in odvzemih v preteklem obdobju je minister ponovno pozval kmete k dosledni prijavi škod, saj nadaljnje aktivnosti lahko opremo le na podatke in dejstva.

V predlaganih načrtih je že zapisana usmeritev glede staleža divjadi v prihodnje, glede na omenjene težave je predlagan trend zmanjšanja staleža. Po uskladitvi z resornimi ministrstvi bo 10 letne LOU sprejela Vlada RS.

Člani Sveta za OMD so: Janez Beja (predsednik, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – KGZS), Tomaž Cunder (Kmetijski inštitut Slovenije-KIS), dr. Andreja Ferreira (Gozdarski inštitut Slovenije), Anton Perpar (Biotehniška fakulteta), Karmen Pažek (Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru), Nina Križnik, Anka Miklavič Lipušček (Gospodarska zbornica Slovenije), Alenka Marjetič Žnider (Zadružna zveza Slovenije), Boris Orešek (Sindikat kmetov Slovenije), Irena Ule, Jožica Gričnik (Zveza kmetic Slovenije), Roman Savšek (Zveza društev rejcev drobnice), Ana Vovk (Univerza v Maribor), Marjan Hren /Zveza lastnikov gozdov Slovenije), Doris Letina (Zveza slovenske podeželske mladine-ZSPM), Sašo Hrovat (Triglavski narodni park), Metod Jagodic, Klemen Černuta, Matjaž Ribaš (Slovenski regionalni razvojni sklad).

Vir: Gov.si

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine