16.6 C
Ljubljana
petek, 10 maja, 2024

Lesno-predelovalna industrija ponuja številne karierne priložnosti

Piše: L.K.F., Spirit
Javna agencija SPIRIT Slovenija in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport že dobro desetletje izvajata številne promocijske aktivnosti, s katerimi spodbujata večjo uporabo lesa v splošni in strokovni javnosti. V zadnjem času se aktivno osredotočata tudi na promocijo lesarskih poklicev med mladimi, predvsem med bodočimi dijaki in študenti. V panogi namreč kronično primanjkuje kadra, čeprav so možnosti zaposlitve in nadaljevanje kariere za vse tiste, ki se z lesom ukvarjajo na podjeten, tehnološko dovršen in ustvarjalen način, zagotovljene. Da bi mlade navdušili za te poklice, so lani zagnali kampanjo na družbenem omrežju TikTok, ki ji bo letos sledila kampanja na YouTube, dokumentarni film o lesarskih poklicih ter različne interaktivne izobraževalne delavnice na temo lesa v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah.

Na agenciji in ministrstvu v zadnjem času vse več pozornosti namenjajo sodelovanju z vzgojno izobraževalnimi institucijami, saj želijo mladim les približati kot raznolik, kakovosten in obnovljiv naraven material prihodnosti, predstaviti njegove lastnosti in promovirati možnosti njegove široke uporabe. Obenem pa jim želijo prikazati vso pestrost poklicev v lesarstvu in dvigniti ugled poklica lesarja, ki še vedno velja za deficitarni poklic.

Promocijski kampanji na Tik Tok in YouTube

Zato so decembra 2022 odprli profil na družbenem omrežju TikTok z imenom Pr Lesar (https://www.tiktok.com/@prlesar), na katerem objavljajo promocijske videe, s katerimi poskušajo mladim na zanimiv način predstaviti lesarski poklic in jih motivirati za izobraževanje v tej smeri. Omenjena kampanja na TikTok se nadaljuje tudi letos z novimi videi in z oglaševanjem na učnih pripomočkih za motiviranje učencev 9. razreda osnovne šole za šolanje na srednjih lesarskih šolah. Pridružila se ji bo še kampanja s podobnim ciljem na YouTube kanalu, ki bo namenjena predvsem tistim, ki se želijo z lesom ukvarjati v prostem času ter starejšim, ki se želijo prekvalificirati.

Deficitarni poklici in štipendije

Ker so lesarski poklici (mizar, tesar in tapetnik) umeščeni med deficitarne poklice, so dijaki, ki se izobražujejo na teh smereh, upravičeni do štipendije za celotno obdobje izobraževanja. Prejemanje štipendije za deficitarne poklice, ki v letošnjem letu znaša 107,42 evrov mesečno, ne vpliva na višino otroškega dodatka niti na dohodnino staršev prejemnika, združljiva pa je tudi z državno štipendijo. Več informacij je na voljo na strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije.

(Foto: posnetek zaslona TikTok profil Pr Lesar)

Neizmerne karierne možnosti

Na Srednji šoli za lesarstvo v Šolskem centru Škofja loka pri delodajalcih v zadnjem desetletju opažajo povečano povpraševanje po lesarskih kadrih. »Povprašujejo po različnih profilih: od oblikovalcev lesa, mizarjev, tapetnikov, lesarskih tehnikov in tudi inženirjev lesarstva. Posebno iskani so samoiniciativni in podjetniško usmerjeni kadri ter tisti s kompetencami za upravljanje z zahtevnimi tehnologijami, kot so sodobni CNC stroji in razni specializirani računalniški programi, ki se uporabljajo v lesarski industriji. Povečalo se je tudi zanimanje za izobraževanje na tem področju, in sicer zaznavamo okoli 5 % porast vpisa vsako leto. V programe smo vključili tudi več vsebin s področja oblikovanja in podjetništva, s čimer je izobraževanje postalo zanimivejše za širšo populacijo. Med dijaki naše šole je vsako leto tudi vse več deklet, ki so les prepoznale kot odličen material za izražanje njihove ustvarjalnosti. Dodatno spodbudo za izobraževanje na področju lesarstva predstavlja tudi uvedba vajeniške oblike izobraževanja, ki omogoča neposredno pridobivanje ustreznih kompetenc z manj teorije in več prakse pri delodajalcih.« Na tej šoli dijakom preko odprtega kurikuluma, to je programa, ki ga oblikuje šola skupaj z delodajalci, ponujajo tudi specialna znanja, specifična za določeno okolje, podjetje. Odprti kurikulum obsega petino celotnega programa in je za šolo in delodajalce zelo pomemben.

Lesarskih kadrov na trgu kronično primanjkuje

O priložnosti in problematiki karierne prihodnosti v lesni industriji smo povprašali predstavnike podjetja Bobič Yacht Interior d. o. o., ki se ponaša z več kot 60. letno tradicijo. Specifičnost trga, ki zahteva najvišjo kakovostno raven najzahtevnejših izdelkov, jih nenehno vodi k uporabi novih materialov in tehnik. Z udejanjanjem idej in vizij svetovno priznanih oblikovalcev prestavljajo meje izvedljivega, njihovi izdelki pa krasijo prestižne zasebne jahte, rezidence in zasebna letala po celem svetu. »Največji izziv, s katerim se srečujemo v zadnjih letih je pomanjkanje ustreznega kadra. Z željo navdušiti za ta poklic čim več učencev in dijakov vsako leto ponudimo šolam z vseh regij voden obisk našega podjetja, sodelujemo na informativnih dnevih in kariernih sejmih. Vsako leto razpišemo tudi več vajeniških učnih mest in kadrovskih štipendij, ki so namenjene tako dijakom kot študentom. Prav tako omogočimo dijakom in študentom praktično usposabljanje. V praksi se je vajeniški sistem izkazal kot zelo uspešen, saj dijaki v triletnem obdobju dodobra spoznajo naš proces dela, se seznanijo s postopki dela in uporabo klasičnih mizarskih strojev ter zakonitostmi materiala. Doslej so se vsi dijaki-vajenci odločili za nadaljevanje šolanja ter vsi uspešno dokončali program lesarski tehnik, večina od njih pa nadaljuje s študijem za lesarskega inženirja. Dodaten izziv imamo tudi pri zaposlovanju bolj izkušenih kadrov. Opažamo, da na trgu dela močno primanjkuje vseh vrst kadra lesne stroke. Da bi pritegnili čim širši krog kadrov, smo v podjetju organizirali mentorski sistem, v katerega vstopi vsak novo zaposleni. S pomočjo izkušenejšega kolega – mentorja se tako vsak novo zaposleni hitreje integrira v podjetje in postane del uspešnega tima. Čez čas tudi novo zaposleni dobijo priložnost, da se izkažejo kot mentorji.«

Na SPIRIT Slovenija in Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport bodo tudi v prihodnje aktivni na tem področju, saj se zavedajo pomena ozaveščanja mladih in promoviranja poklicev v lesnopredelovalni panogi: mladi so tisti, ki bodo s svojimi inovativnimi pristopi, z razvojem novih tehnologij na področju predelave lesa in iskanjem inovativnih načinov uporabe lesa omogočili dodaten zagon slovenski lesnopredelovalni panogi.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine