6.1 C
Ljubljana
petek, 26 aprila, 2024

Kučanov obisk pri Šarcu

Premiera Marjana Šarca, ki je po letu vladanja javno spet bolj popularen kot na volitvah, ki jih je na državni ravni še vse izgubil, ta teden ni obiskal Milan Kučan in mu dejal, da bi bilo zanj še najbolje, da odstopi. Kar se je sčasoma zgodilo njegovim predhodnikom.

 

Se pa je Šarcu zgodilo skoraj vse hudo, kar bi se mu ob obisku daleč najbolje plačanega upokojenca v državi še lahko. Najprej je moral v Moskvo z Zoranom Jankovićem, ki je znan kot rešitelj dva tisoč evrov dodatka k slabe tri tisoč evrov funkcionarske Kučanove pokojnine.

Ekscesi kot v eksotičnih diktaturah

V času najhujše krize in varčevanj je le ta dodatek ubranila Jankovićeva Pozitivna Slovenija, ki je leto pozneje, vlado je vodila Alenka Bratušek, prodala “Jankovićev” Mercator. Mercator sta od časa vlade Janeza Janše nekaj časa obvladovala bolj levi Boško Šrot z Laškim in LDS-ov Igor Bavčar z Istrabenzom, a sta oba v času krize propadla. Leve vlade pa so največje trgovsko podjetje, ki so ga obvladovale preko bank, potem dolgo prodajale še bolj bankrotiranemu hrvaškemu Agrokorju Ivice Todorića, za katerega je bilo znano, da so z njim v težavah tudi ruske banke.

Mercator je prodala vlada Alenke Bratušek. (Foto: STA)

Prodali so šele v času Bratuškove za krepko nižjo ceno, kot je bila tista, ki je prej država ni sprejela v prvem poskusu v času vlade Boruta Pahorja. Pahorja je, ko mu je vlada, ki ni bila pripravljena prodati Mercatorja, razpadla, obiskal Kučan in ga seznanil, da bi bilo zanj najboljše, če se poslovi. Ko je prodala Mercator, se je morala posloviti tudi Bratuškova, odnesel jo je Janković na kongresu, ki je nenadoma odmrznil svoje vodenje Pozitivne Slovenije.

Zdaj pa Rusi, smo izvedeli iz Moskve, pričakujejo, da jim bo nekdanji lokalni šef Jankovićeve Pozitivne Slovenije v Kamniku Šarec pomagal pri reševanju lukenj hrvaškega Agrokorja. In to so Šarcu sporočili na obisku, kjer uradno ni bilo Jankovića, se je pa na posnetkih seveda pojavil in s Šarcem za hrbtom podpisoval dogovore z Moskvo. Kot se je nekaj mesecev prej pojavil na javnosti skriti večerji vrha slovenskega in ruskega pravosodja, kar sem po čudnih javnih govoricah razkril javnosti. Ni bil povabljen in uradno ga ni bilo tam, smo izvedeli. A je seveda bil.

Janković in Golobič – obema je dobro šlo, ko sta izkoriščala državnega monopolista. (Foto: STA)

Jankovićevo sporočilo iz Moskve smo dobili, ko je javnost še pretresalo, da se je v prisilni poravnavi Jankovićeva družina znebila še 29 milijonov evrov dolgov, ki jih ne bo treba plačati Electi. Podjetju, ki mu je dobro šlo, dokler je bil Janković šef Mercatorja in so šli v Electo posli in provizije državnega monopolista. Kot je nekoč dobro šlo Ultri Gregorja Golobiča ob Telekomu ali pa kot še danes dobro gre podjetju spretnega Stojana Petriča FMR, ki je kupilo celo Delo, zraslo pa za lastninjenje Kolektorja.

Electa ni prvič v prisilni poravnavi. Dolgov se je družina Janković znebila po zakonu, ki omogoča odpis devetih desetin dolgov, kar je na hitro uzakonila koalicija Alenke Bratušek, Jankovićeva torej, ki nam nekoliko preurejena vlada še danes in nam po Šarcu zdaj razlaga, da ureditev ni dobra, če državljani za drobiž izgubijo hišo, Jankovićevim, za katere je znano, da živijo na veliki nogi, včasih podobni ekscesom eksotičnih diktatorjev, pa se odpisuje desetine milijonov evrov.

Kdo je okradel “naše” banke
A to nikakor še ni vse in tudi ne najhujše, kar je doletelo Šarca. V parlamentu se vrti zakon, da bi odpravili krajo državljanov pri sanaciji bank, ki so jo politiki zagrešili, uganili ste, v času vlade Alenke Bratušek, ki je takrat tujcem prodala Mercator in z načinom sanacije tudi vse največje banke v državi. Zdaj je pomembna Šarčeva ministrica. Ustavno sodišče je že pred tremi leti ugotovilo, da se ljudje, ki jim je oblast, da bi rešila pretežno državne banke, zaplenila milijardo evrov delnic in obveznic, niso imeli možnosti braniti se na sodiščih, kar je kršitev ustavne ureditve. Sodniki so od koalicije Mira Cerarja zahtevali, naj to popravijo najpozneje v pol leta. Cerar v svojem slogu v pol leta ni storil nič. Tudi v dveh letih ne. Tradicijo že leto dni nadaljuje Šarec.

Med tem je sodišče dvema pravnikoma, ki so jima zaplenili za milijon evrov obveznic, že dodelilo dva milijona evrov odškodnine. Iz vlade zdaj trdijo, da to ne pomeni nič. Da primer ni isti, ker sta ta dva pravnika tožila državno banko in ne državo in da to še ne pomeni, da bomo ljudje morali plačati dve milijardi odškodnin vsem pokradenim. Podobno so govorili pri hrvaških varčevalcih, ki so jih nekoč že ogoljufali. In zdaj, seveda, plačujemo.

Je pa vlada Alenke Bratušek, ki je prevzela oblast, ko so se z leve z zlorabo KPK Gorana Klemenčiča za črnjenje političnega nasprotnika znebili vlade Janeza Janše, najprej s hitrimi nakazili stotin milijonov evrov reševala Factor in Probanko pred takojšnjim bankrotom, ki bi bil za zasebne lastnike, leve tajkune, skrajno neroden. Pred tem je povsem zasebno Factor banko vodil Ciril Dragonja. Brat Metoda Dragonje, torej pomembnega funkcionarja nekoč LDS, zdaj pa stranke Alenke Bratušek. Metod pripravlja še zakon za popravo krivic ljudem, ki so bili oškodovani z zaplembami delnic in obveznic brez možnosti sodnega varstva pri sanaciji bank Alenke Bratušek, ker pri nas vse ostane v družini.

Factor banka je, tudi to ste zanesljivo uganili, nekoč posojala denar Electi, da je ta lahko nakazovala denar Jankoviću, ki je podjetje prodal sinovoma. A tisto je še drobiž v primerjavi s potapljanjem državnih bank, ki so morale s posojili financirati gradnjo Stožic za večanje priljubljenosti Jankovića med ljudmi. Posojila niso bila plačana. So del propada in poznejše sanacije bank s krajo ljudem.

Zoran Janković in Zlatko Sraka ob nacionalni gradbeni sramoti – stadionu Stožice. (Foto: STA)

Po vrhu je vlado “ujelo” še nemško ohlajenje gospodarstva, zaradi česar je Umar znižal napovedi rasti za letos in prihodnje let in s tem pokazal, da je bil Šarčev rebalans proračuna napaka, ko si je koalicija delili dodaten denar z razlago, kako dobro nam gre. Ministri bodo zdaj, smo izvedeli, morali omejiti trošenje. Ker je večina stroškov proračuna fiksnih in varčevanja tam na hitro niso mogoča in ker so prav te poviševali, denimo plače v celotnem javnem sektorju, bo še zanimivo.

Kot je zanimivo srečanje šefov vojsk Nata v Ljubljani, ki poteka po obisku Šarca v Moskvi in po bizarni seji odbora za obrambo ta teden, na kateri je Levica Luke Meseca zahtevala, da se koalicija odpove nakupom osemkolesnikom, ki je ne kupuje in zavezam v Natu, ki jih ne uresničuje. Za odpoved osemkolesnikom in kršenju zavez v Natu se je koalicija odločila že pred letom, ko se je odpovedala nakupu Boxerjev za glasove Levice za izvolitev Šarčeve vlade. Ker sicer bi na oblast prišel Janez Janša, ki je bil na volitvah krepko uspešnejši kot Šarec.

Koalicijski poslanci so predloge Levice, da ne bi kupovali osemkolesnikov, ki jih ne kupujejo, odločno zavrnili. Obisk Kučana pri Šarcu še ni nujen. Čeprav ni več lahko, je še dober varuh oblasti pred Janšo.

Trenutno.

Peter Jančič, Spletni časopis

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine