13.3 C
Ljubljana
petek, 19 aprila, 2024

Eurostat: Slovenija prva med državami EU, ki so med pandemijo povečale število nočitev domačih turistov!

Piše: Sara Kovač (Nova24tv)

Slovenija je ena od le treh članic EU, ki so lani, ko je turizem močno prizadela globalna pandemija covida-19, uspele povečati število prenočitev domačih turistov. Ob tem je bila rast v Sloveniji s 33 odstotki največja, Malta in Ciper sta sledila vsak s po 15-odstotno krepitvijo, je danes izpostavil evropski statistični urad Eurostat. Spomnimo, da je vlada za reševanje turizma vsakemu polnoletnemu državljanu s stalnim prebivališčem v Sloveniji namenila turistične bone, kot kaže, pa se je ukrep izkazal za pozitivnega, saj je pomembno pripomogel k ublažitvi padca turistične dejavnosti.

Turizem je eden od sektorjev, ki ga je pandemija covida-19 prizadela najbolj, je navedel Eurostat. Število turističnih prenočitev je po celotni EU lani doseglo 1,4 milijarde, kar je 52 odstotkov manj kot leta 2019.

Število prenočitev je upadlo v vseh državah članicah, najbolj pa na Cipru, v Grčiji in na Malti. V teh državah so bili padci več kot 70-odstotni. Na drugi strani sta Nizozemska in Danska poročali o manj kot 35-odstotnem padcu. Slovenija je leta 2020 zabeležila 42 odstotkov manj prenočitev kot leto prej.

V primerjavi z letom 2019 je število prenočitev tujih turistov lani po članicah EU upadlo za 68 odstotkov, medtem ko so domači obiskovalci število nočitev zmanjšali za 38 odstotkov. Kot omenjeno so Slovenija, Malta in Ciper edini povečali število prenočitev domačih turistov. V Sloveniji so k temu pomembno prispevali turistični boni, ki jih je vlada namenila vsem prebivalcem. Na drugi strani je število domačih prenočitev v Španiji, Grčiji in Romuniji upadlo najbolj, za več kot 40 odstotkov.

Število prenočitev tujih turistov pa se je lani zmanjšalo v vseh članicah EU. Največja padca, za več kot 80 odstotkov, sta imela Ciper in Romunija. V Sloveniji je število prenočitev tujih turistov upadlo za 71 odstotkov. V času od 19. junija do 1. oktobra je bilo Sloveniji unovčenih 833.103 turističnih bonov v skupni vrednosti 113,73 milijona evrov.

Covid-19 bo na evropski turizem pomembno vplival tudi letos, saj so v številnih državah še vedno v veljavi omejitveni ukrepi, namenjeni preprečevanju širjenja bolezni. Pomlad in poletje sta sicer najpomembnejši obdobji leta za evropsko potovalno industrijo. Leta 2019 je bilo v teh sezonah ustvarjenih skoraj dve tretjini vseh turističnih prenočitev.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine