9 C
Ljubljana
petek, 29 marca, 2024

Romana Tomc: »Dovolj je bilo besed«

Evropski poslanci so na tokratnem plenarnem zasedanju v Strasbourgu nadaljevali s serijo razprav o prihodnosti Evropske unije (EU). Danes je evropske poslance nagovoril nizozemski predsednik vlade, Mark Rutte.

 

V svojem nagovoru je poudaril, da mora EU ponovno razmisliti o prioritetah, reformirati politike, da bodo te prilagojene trenutnih razmeram, predvsem pa poskrbeti, da besede ne ostanejo le zapisane na papirju. Poudaril je pomembnost enotnosti in zaupanja, a hkrati suverenosti posameznih držav članic. Poudaril je tudi, da je vloga Unije sodelovanje v zadevah, kjer države članice same ne morejo doseči zadanega cilja, ter izpostavil, da  »konkurenčna in v prihodnost usmerjena Evropa v definiciji pomeni trajnostna Evropa«.

Manfred Weber, vodja politične skupine Evropske ljudske, je pozdravil idejo o delitvi pristojnosti, a hkrati opozoril na vse večji nacionalni egoizem, kateremu smo priča v zadnjem obdobju. Evropska poslanka Romana Tomc se pridružuje temu razmišljanju: »Mark Rutte je že sedmi predsednik vlade, ki je nastopil v sedanjem sklicu Evropskega parlamenta, in prav vsi so poudarjali pomembnost sodelovanja in zaupanja. Na žalost pa tega sodelovanja in enotnosti ni čutiti. Ko gre za ključna vprašanja naše prihodnosti, nekateri še vedno vztrajajo pri svojih idejah, čeprav se je pokazalo, da so za ostale nesprejemljive.«

Mark Rutte je poudaril, da ni potrebe po sprejemanju novih sporazumov, če se niti stari ne izvajajo. »Prav je, da gledamo v prihodnost, vendar je v tem trenutku bolj pomembno, da se poenotimo o rešitvah izzivov sedanjosti. Varnostna situacija, migrantska kriza, stanje v gospodarstvu, staranje prebivalstva, neenotna in neučinkovita zunanja politika, Brexit, so teme, kjer bi morali najti skupni jezik in ukrepati takoj. Odgovori na ta vprašanja bodo v veliki meri vplivali tudi na to, kakšna bo naša prihodnost«, opozarja Romana Tomc in zaključuje: »Ne želim si, da bi izgubili zaupanje v demokracijo, vladavino prava in človekove pravice. Prav tako pa si ne želim, da bi izgubili svojo identiteto.«  

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine