-2.9 C
Ljubljana
torek, 24 decembra, 2024

(PREJELI SMO) Združeni ob Lipi sprave: Novela zakona je le poskus ohranjanja legalnosti komunistične revolucije

Piše: dr. Janez Juhant, Združeni ob Lipi sprave

Izjava društva Združeni ob Lipi sprave za javnost in odgovorne, posebej predsednico republike  Slovenije, ob predlogu novele zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu javnega reda in miru, ki ga je 12.7.2024 v obravnavo in v sprejem v DZ RS vložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim dr. Martinom Premkom

  1. S predlogom novele zakona za preganjanje nacističnih in fašističnih simbolov vladajoča koalicija za razliko od dokumentov EZ in PE[1] ter večine evropskih držav[2] opušča preganjanje komunističnih simbolov. Po kulturologu Srdžanu Šušnici je to »levičarski fašizem«, »brezobzirni rop« in »korupcija«, ker onemogoča pravično obravnavo in delu državljanov, ki je trpel nasilje, ne nudi pravnega varstva.
  2. Društvo Združeni ob Lipi sprave je v DZ že devetkrat vložilo predlog Deklaracije o narodni spravi, ki pa je poslanci do zdaj še vedno niso obravnavali. Glavni cilj društva je delovanje v javnem interesu za prizadevanje za spravo v slovenskem narodu, zato smo dolžni opozoriti slovensko javnost in mednarodne ustanove, da predlog spremembe in dopolnitve zakona ne prispeva k spravi, pač pa razklanost v narodu in državi poglablja, ker je diskriminatoren.
  3. Predlog kaže bodisi na popolno nepoznavanje ali pa na načrtno zavajanje, ker je v nasprotju s 63. čl. Ustave RS, po katerem je vsakršno spodbujanje k nasilju in vojni protiustavno, kar se nanaša tudi na zgodovinsko izkazano komunistično revolucionarno nasilje tako med 2.svetovno vojno kot v obdobju po njej z vrhom v povojnih pomorih. S to ustavno določbo so nezdružljive tudi sistemske množične kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin v obdobju do prvih demokratičnih volitev leta 1990.
  4. Predlog kaže na nepoznavanje dejanskih razmer med drugo svetovno vojno na Slovenskem in kot tak tudi po tej strani ne more vzdržati zgodovinske kritike in verodostojnosti. Ne upošteva nespornega zgodovinskega dejstva, da je med okupacijo na slovenskih tleh potekala tudi boljševistična revolucija, ki je zahtevala na tisoče življenj samo zaradi ideologije in omogočanja partijskega pohoda na oblast. Poslanci DZ bi se morali opredeliti do revolucije in njenih simbolov ter zahtevati, da se nepokopane žrtve revolucije nemudoma pokopljejo, kar je zahtevala tudi predsednica države. Zakonska novela uporablja neustrezne diskriminatorne izraze za pripadnike legalnih enot oziroma tistih, ki so se branili pred nasiljem.
  5. Novela zakona je le poskus ohranjanja legalnosti komunistične revolucije ki je slovenskemu narodu prinesla neizmerno gorje. Sporočilo evropskih ustanov (op. 1 in 2) je jasno in nedvoumno: obsoditi je treba fašizem, nacizem in komunizem; absolutno in brezpogojno.
  6. Podpiramo zavzemanje drugih civilno družbenih organizacij za rehabilitacijo žrtev komunizma ter tudi prepoved poveličevanja komunizma in njegovih simbolov.

Zaslužni prof. dr. Janez Juhant, predsednik

Sora, 17. 10.2024

[1] Predlog zakona ne upošteva resolucij in deklaracij Sveta Evrope ter Evropskega parlamenta, ki narekujejo prepoved totalitarnih simbolov in ukrepe za razgradnjo dediščine totalitarnih sistemov. Med najbolj pomembnimi evropskimi pravnimi dokumenti tega področja so:

– Resolucija 1096 Parlamentarne skupščine Sveta Evrope z dne 27. junija 1996, ki obravnava nujnost razgradnje dediščine nekdanjih komunističnih totalitarnih sistemov;

– Resolucija št. 1481 parlamentarne skupščine Sveta Evrope z dne 26. januarja 2006 o potrebi po mednarodni obsodbi zločinov totalitarnih komunističnih režimov;

– Izjava Evropskega parlamenta o razglasitvi 23. avgusta kot evropskega dneva spomina na žrtve stalinizma in nacizma (23. september 2008);

– Resolucija Evropskega parlamenta z dne 2. aprila 2009 o evropski zavesti in totalitarizmu.

[2] ) Prikaz zakonske ureditve v drugih pravnih sistemih v uvodu k predlogu zakona je izrazito pristranski. Ne vključuje prikaza zakonskih ureditev v Bolgariji, Latviji, Litvi, Nemčiji, na Poljskem in na Madžarskem, ki so prepovedale komunistične simbole, tudi peterokrako rdečo zvezdo. Na Češkem je Češka komunistična partija z zakonom prepovedana in razglašena za kriminalno organizacijo (parlamentarni akt 198/1993 z dne 9. 7. 1993, https://www.policie.cz/clanek/the-office-for-the-documentation-and-theinvestigation of-the-crimes-of-communism-police-of-the-czech-republic.aspx).

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine