9.3 C
Ljubljana
nedelja, 28 aprila, 2024

(PREJELI SMO) To državo še kako bremeni dediščina komunistične preteklosti

Piše: Franc Bešter 

Pišem svoj odziv na članek Avgusta Marna, objavljen v spletni Demokraciji dne 20. 3. 23 – le-ta je replika na moje pisanje o prenovi desnice z dne 17. 8. 23.

V šestih točkah je predstavil svoje poglede: kakšna naj bi bila res »prava desnica«, navrgel je veliko koristnih idej, z večino se strinjam. Kolikor sem razbral, je v Sloveniji ponudba na desnici (pre)skromna, poleg tega je desnica premalo »desna«, se pravi konservativna, morala bi se bolj opirati na tradicijo, na vse tisto, kar je dolga stoletja izgrajevalo kulturo Zahoda, v srednjem veku je bilo to predvsem krščanstvo, z razsvetljenstvom pa je veliko vlogo začela igrati tudi grško-rimska kultura. Pri vsem skupaj gre za dokaj zahtevno politično-filozofsko problematiko.

Moje mnenje je, da se je shizofreno stanje (idejni razcep v družbi na levico in desnico) v naši civilizaciji pojavilo ravno zaradi tega: del družbe hoče ohranjati krščanstvo, s tem duhovne vrednote in krščansko etiko, drug del pa je to zavrgel in se oprijel samo tistega (živi samo s tistim), kar je prinesla moderna doba, se pravi znanosti in tehnike, in to imenujemo »levica«. Levica: ateizem (brez-boštvo). Vendar, moderna doba je prinesla tudi nov politični sistem, ena njenih prednosti je politični pluralizem (zato omogoča sobivanje različnih), a negativna plat tega je relativizem, tudi relativizacija vseh vrednot (ni več vrednot, ki bi bile večno veljavne in bi se jih kot samoumevnih držali vsi). So pa še drugi problemi: z racionalizmom in materializmom smo, v večji ali manjši meri, postali okuženi vsi. Nadalje: če neka stranka hoče svoj program (vrednote) širiti v družbo, ga udejanjati v političnem življenju, si mora v tem sistemu odrezati čim večji kos oblasti. V sistemu demokracije to pomeni boj za glasove volivcev, kar pomeni, da jim morajo biti kandidati na volitvah razumljivi, sprejemljivi in predvsem privlačni, všečni, kakšna zahtevna etika in težka filozofija pa žal ne privlačita »mase«.

Za konec pa še nekaj, za Slovenijo usodnega, kar sem navedel že v prejšnjem članku: to državo še kako bremeni dediščina komunistične preteklosti, in stare strukture (globoka država) bodo skrbno pazile, da bo Oblast ostala v rokah levice, da »desnica« ne bo pridobila preveč na moči, kaj šele, da bi ji dovolili osvojiti oblast za dva mandata.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine