Piše: Julijana Gartner
Nedavno sem slučajno dobila v roke gradivo za učence 8. razreda OŠ. Zgrozila sem se, ko sem ugotovila, kaj vse se morajo 13-14 letni otroci »naguliti« in zapomniti.
Vidim, da nekateri učitelji enostavno prekopirajo učni načrt in ga razdelijo učencem. Zato nekateri starši, ne vsi, priganjajo otroke, da se učijo na petek in svetek, ne glede na to, da otrok potrebuje dnevno tudi gibanje na svežem zraku. Za nameček imamo še korono, kar zadeve še zaostri. Ali imajo otroci na vratu glavo ali računalnik? Tak tempo ne zmorejo niti odličnjaki, kaj šele otrok, ki se težje uči. Ali potemtakem taki spadajo v posebno šolo?
In to se dogaja v dobi interneta, računalnikov in pametnih telefonov. Ni čudno, da je vedno več zasvojenih otrok in staršev ter depresije. Vemo, da je samo na ministrstvu za izobraževanje zaposlenih 500 oseb in jasno, da mora vsak od njih nekako upravičiti svojo plačo. Čudim se pa, da s strani učiteljev in staršev ni nobenega upora. Ali je to učinek počasnega kuhanja žabe?
Kakšni »kalibri« pa pridejo iz raznih univerz, vidimo v državnem zboru. Polovica poslancev brez kulture in sramu zavaja, laže in pljuva po vseh, ki niso po njihovi meri. Ne prenesejo dejstva, da niso na oblasti. Najraje bi nas poslali nazaj v preteklost, ko je bilo vse ah in oh. Podobno stanje je na RTV. Nekaterim poslancem in novinarjem ne bi človek prisodil niti končane OŠ, kaj šele diplome. Pri nas se bo moralo reformirati sodstvo, šolstvo, zdravstvo itd. Še prej pa ugotoviti število ponarejenih in kupljenih diplom in izpitov. Bojim se, da tega dne najbrž ne bom dočakala.
Dokler v šolah ne bo več govora o kulturnem in spoštljivem vedenju, o pomoči in solidarnosti s šibkejšimi, se državi slabo piše. Tudi zavedanja, da imamo svojo državo, ima v družbi, pa tudi v šoli premalo poudarka in rezerviranega časa. Zato ni čudno, da mladi nimajo pojma, kaj se v državi dogaja. Tudi učitelji imajo težave z obvladovanjem razvajenih, nevzgojenih in predrznih otrok in to že v osnovni šoli. Pravzaprav zavidam staršem, ki imajo možnost vpisa svojih otrok v montessori vrtec in šolo. Veliko manj stresa ni več vzgoje. Ta dopis sem napisala, ker me žalosti stanje v državi, ki ni dobro in ne obetajoče za prihodnost.
Julijana Gartner, Selca