10.8 C
Ljubljana
sobota, 12 oktobra, 2024

(PISMO BRALCA) Protiustaven načrt strategije razvoja slovenskega muzealstva za obdobje 2024-2028

Piše: Janez Švajncer

Spoštovani prijatelji in znanci, kot ste videli, nas je Ministrstvo za kulturo seznanilo z načrtom strategije razvoja slovenskega muzealstva za obdobje 2024-2028.

Če ima kateri izmed vas možnost stika s temi gospemi in gospodi, jih naj vpraša, ali je to vse, kar predstavljajo, in če je res vse, potem je protiustavno.

Po Ustavi Republike Slovenije sta državna in zasebna lastnina izenačeni, zato tudi Ministrstvo za kulturo ne more priznavati samo državne lastnine.

Slovenska premična kulturna dediščina ni samo tisto, kar hranijo državni muzeji, pač pa je tudi v lasti zasebnih lastnikov, in ker sta državna in zasebna lastnina enakopravni, niso starine v zasebni lasti nič manj pomembne kot v državni, z vidika lastnine jih po Ustavi sploh ni mogoče razlikovati.

Če se Ministrstvo za kulturo ne more in ne more posloviti od miselne dediščine jugoslovanskega stalinizma iz prvih let po 2. svetovni vojni, bo očitno spet potrebno ustavna presoja.

Zahtevo za presojo ustavnosti sem na Ustavno sodišče vložil že po Zakonu iz leta 2008, ki je kot državno last razglasil vse predmete, ki domnevno izvirajo iz zemlje ali vode, in je Ustavno sodišče razsodilo, da je to v nasprotju z Ustavo.

Tudi zdaj, če bo Ministrstvo za kulturo vztrajalo pri neustavnem odnosu do zasebne lastnine, ne bo moglo razsoditi drugače.

Težko je razumeti le to, kako se menjavajo tako imenovane leve in desne vlade, odnos do zasebne lastnine pa na Ministrstvu za kulturo ostaja enak.

Za vpis v razvid muzejev predpišejo enaka zahtevna merila za državne in zasebne muzeje, toda izpolnijo jih lahko samo državni muzeji z denarjem, ki jim ga daje država. Od kod naj zasebnik dobi denar, da bo zaposlil kustosa in izpolnil druge zahteve.

To ni prav!

Kot ne bo prav, da bo tarča novih ukrepov spet Vojni muzej Logatec, kot se to dogaja vedno znova.

S svojim delovanjem in številom izdanih vojnozgodovinskih strokovnih knjig je izziv državnim muzealcem, saj je dokaz, kaj vse je mogoče narediti s prizadevnostjo in s skrbjo za ohranjanje slovenske zgodovinske dediščine.

In kako malo stori na drugi strani cela vrsta dobro plačanih državnih muzealcev. Zato, da to prikrijejo, bodo storili vse, da uničijo Vojni muzej Logatec.

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine