13.9 C
Ljubljana
četrtek, 2 maja, 2024

V treh letih zbudili spečo Trnuljčico

Piše: Petra Janša

Prejšnji torek sva s fotografinjo obiskali občino Moravče, kjer naju je sprejel župan Milan Balažic. Balažic ima za seboj bogato politično in akademsko kariero, kot župan pa je velik zagovornik čiste Moravške doline, ki se bolj ali manj uspešno bori proti odlaganju industrijskih odpadkov.

Milan Balažic je leta 2018 kandidiral kot neodvisni kandidat za župana Moravč, pri čemer mu je uspelo povezati desne stranke v slogu aktualnega gibanja Povežimo Slovenijo. Na bližajočih se državnozborskih volitvah bo kot neodvisni kandidat kandidiral na listi Povežimo Slovenijo s podporo SLS, Zelenih in Nove socialdemokracije. Kot nam je dejal, ob prevzemu dela na občini Moravče niso imeli nobenih pripravljenih projektov – ne ustrezne dokumentacije, gradbenih in drugih dovoljenj –, zato so morali vse začeti znova. Z njim smo se pogovarjali, kaj vse jim je uspelo narediti v dobrih treh letih njegovega županovanja.

Zagovornik čiste Moravške doline

Milan Balažic je zagovornik čiste Moravške doline in velik nasprotnik zakopavanja industrijskih odpadkov podjetja Termit. »Po izvolitvi sem se takoj lotil tega problema in že prvi mesec županovanja vodstvu podjetja Termit ponudil roko.« Moravčani so namreč leta 2007 z referendumom zavrnili odlaganje nevarnih in strupenih odpadkov, a kot pravi župan, so jih v posmeh temu takrat šele zares začeli voziti. »Po oceni strokovnjakov jih imamo danes v Moravčah okrog 2 milijona ton, kar je ogromno.« Na vprašanje, kakšni so ti odpadki, nam župan odgovori, da gre za toksične odpadke, kot so fenol, formaldehidi, različne kemikalije, težke kovine … »Fenol je strup. Že en do dva miligrama te snovi sta za človeka usodna.« Vse to je bilo leta 2019 ugotovljeno z analizo, ki jo je naredil neodvisni licencirani laboratorij iz Maribora, pri čemer so testi pokazali toksični udar. »Deset nevarnih spojin in težke kovine nekajkrat presegajo kritične omejitve.« Zaradi tega so večkrat ponudili roko podjetju Termit, da bi našli skupno rešitev, a zaman. Kot pravi župan, je težava v »umazanem kapitalu, ki je zraščen z delom države«. »Predvsem z eno stranko, ki je ves čas pokrivala zadeve. Pred mojim prihodom je v občini Moravče 14 let vladala stranka SD. Nekdanji župan Martin Rebolj je član SD. Ta smetarska mafija je pod njegovim varstvom dovažala smeti.«

Župan Balažic: »Po oceni strokovnjakov imamo danes v Moravčah okrog 2 milijona ton odpadkov, kar je ogromno.« (Foto: Polona Avanzo)

Bombardirani s strupenimi snovmi

»Dovoz odpadkov je danes kar nekajkrat manjši, a še vedno vsakodnevno tja vozijo težki kamioni. Predvsem se sem vozijo odpadki iz Jankovićeve toplarne Te-Tol. To je, kar so tudi lani priznali, 6500 ton strupenega elektrofiltrskega pepela. Gre za težke kovine. O tem sem že pisal županu najlepšega mesta na svetu in primerjal Putinovo Rusijo z Jankovićevo Ljubljano. Kajti tako kot Putin bombardira Ukrajince, tako Janković zastruplja Moravčane. Mogoče je primerjava malce pretirana, a mi tako čutimo,« pripoveduje Balažic in doda, da so bombardirani s strupenimi snovi iz celotne Slovenije, Madžarske, Avstrije in predvsem Italije, hkrati pa je del tega območja vpisan pod Naturo 2000. »Vedeti morate, da so tu okrog same vasi. Gre za gosto naseljeno območje, kjer se sedaj pojavlja tudi izjemno visoka stopnja rakavih obolenj. V vasi Zalog pri Moravčah, kjer živi 150 ljudi, imajo 33 rakavih bolnikov. In tako se dogaja tudi drugje. Kakšen občutek naj ima župan, ko za rakom umre sedemletna deklica, ki je živela poleg odlagališča? To so grozljive stvari. To je treba urediti,« je odločen Balažic, za katerega bitka še ni končana, saj so jo šele dobro začeli. »Kot župan imam približno 20 tožb Termita. Vse so zaradi razžalitve, ker govorim tisto, kar govorijo analize. Prav tako tožijo nekatere moje sodelavce. Občina pa toži ARSO, ker so ti sprejeli sklep, da v Moravčah nimamo tal. To je njihova pravna dikcija, saj če nimaš tal, potem ti lahko vozijo odpadke. A resnica je, da mi hodimo po teh zastrupljenih tleh,« še razloži Balažic, ki z veseljem ugotavlja, da so občani postali čuječi in sami sporočajo, kaj se dogaja.

Pomembni projekti

Moravče imajo 6.000 prebivalcev, proračun je vreden 6,5 milijona evrov. Izvedli bodo nekaj pomembnih projektov z državnim denarjem, med drugim bodo zgradili Dom starejših občanov v vrednosti okrog 8 milijonov evrov, skupaj z Direkcijo za ceste pa bodo zgradili zahodno obvoznico v vrednosti najmanj 10 milijonov evrov. Glede problematike poplavljanja Moravške doline nam župan pove, da poplave niso več tako pogoste, saj je sedaj več suše. »Ta čas nas bolj skrbijo požari. Zato v Moravški dolini krepimo gasilske enote in nabavljamo najnovejšo opremo.« Župan Balažic ob tem poudarja, da je zdajšnja vlada vzpostavila nove standarde sodelovanja z občinami. »Moj mandat se je začel z mandatom Marjana Šarca, zato ju lahko primerjam. Vse tisto, kar se je prej samo obljubljalo, se je zdaj naredilo. Sedaj so ministri dostopni, če je treba, pridejo v občino, se z župani pogovarjajo. Prav tako smo deležni sredstev, tako državnih kot evropskih.« Največji dosežek za občino Moravče, ki je bil realiziran v tem mandatu, je nova osnovna šola za 700 učencev in graditev nove športne dvorane. »Tu nam je država maksimalno stopila naproti. Sem izjemno zadovoljen. To je način, kako se vlada odgovorno obnaša do lokalnih skupnosti. Ljudje potem tudi vidijo, ali državi gre za blaginjo in razvoj ali ne. Konec koncev smo vsi krajani nekih lokalnih skupnosti.« Balažic spomni, da so imeli pred dobrim tednom dni v občini Moravče na obisku tudi vlado. »Prišla sta dva ministra, tista, ki ju najbolj potrebujemo, za delo in za infrastrukturo. Tako odzivne vlade doslej nismo imeli in upam, da bo tudi naslednja.«

Največji dosežek za občino Moravče, ki je bil realiziran v tem mandatu, je nova osnovna šola za 700 učencev in graditev nove športne dvorane. (Foto: Polona Avanzo)

Število prebivalcev raste

V zadnjih letih v Moravški dolini narašča število prebivalcev, in sicer tako na račun natalitete kot priseljevanja, čemur je treba slediti tudi s primerno infrastrukturo, kot so ceste, kanalizacija, vodovod, optika ipd. Letno imajo na voljo približno 2 milijona evrov za investicije, zato jih je treba po pameti uporabiti. »V tem mandatu smo pridobili najmanj 20 milijonov evrov državnih in evropskih sredstev.« Nedavno so prenovili vrtec v vrednosti 48.000 evrov, obnavljajo pa tudi Zdravstveni dom v Moravčah, ki je velika občinska investicija. »Na dan državnosti bomo odprli veliko otroško igrišče, ki ga do zdaj nismo imeli. Skrbimo tako za najmlajše kot za najstarejše.« Pred stavbo moravške občine sva opazili izobešeno ukrajinsko zastavo, s čimer po županovih besedah izražajo solidarnost z žrtvami vojne v Ukrajini. Vladi so ponudili tudi dve stavbi za morebitne begunce iz Ukrajine, in sicer povsem prazen Dom krajanov, kjer bi z minimalno obnovo sprejeli od 25 do 30 beguncev. »Poleg tega je Moravška dolina znana po rejništvu. Zato ne bi bilo težav, da bi te družine sprejele vojne sirote oziroma kakšno mamico z otrokom.«

Turizem v občini

»Moravška zgodovina je znamenita po gradovih. Ni doline v Sloveniji, ki bi imela 11 gradov, 45 mlinov in bila tako pomembna, da so se oglejski patriarhi in ljubljanska škofija trgali za to, kdo jo bo imel. Moravška dolina je spadala pod Oglej do konca 18. stoletja, in šele ko jo je pridobila ljubljanska škofija, je škofija postala pomembna. Tukaj je bilo središče protestantskega gibanja, veliko kmetov svobodnjakov, močnih enot lokalnih vojakov, ki so odhajali v bitke s Turki, od tod prihajajo veliki ljudje na čelu z Jurijem Vego, enim največjih znanstvenikov evropskega formata, zgodovinar Josip Mal, kipar Tine Kos itn. Kot pravi župan, je Moravška dolina ena najlepših predalpskih dolin, zato je razvoj turizma njihova prioriteta. »Razvijali bomo čisti, zeleni turizem.« Znani so tudi po kulinariki. Kot pravi župan, je moravška hrana vrhunska. V občinskem grbu imajo lilijo, ki spominja na Limbarsko goro. Na gradu Tuštanj lahko spoznate zgodbo o čudoviti ljubezni. »Edina rakrana so prenočišča.« Odprli bi radi turistične kmetije oziroma kmetije odprtih vrat, želijo si postaviti tudi glamping. Moravče so tudi Vegovo mesto, zato še poseben poudarek dajejo matematiki, naravoslovju in astronomiji – to se pozna tudi pri nagradah, ki jih prejemajo na tekmovanjih njihovi učenci. »Na Limbarski gori je organizirana Noč astronomije.« Pred leti so postali svetovno znani po odkritju tako imenovane lesene skulpture Kip svobode po liku Donalda Trumpa, ki pa so jo po nekaj dneh zažgali. Kot pravi župan, namiga o turistični atrakciji politični nasprotniki niso razumeli in so skulpturo vandalsko zažgali, čeprav jim je prinesla svetovno slavo.

Obnavljajo Zdravstveni dom v Moravčah, ki je velika občinska investicija.(Foto: Polona Avanzo)

Povezovanje in sodelovanje

Župan Moravč se mesečno srečuje z župani občin nekdanje skupne domžalske občine (Lukovica, Domžale, Trzin in Mengeš). »Imamo nekaj skupnih investicij, kot je razširitev Zdravstvenega doma Domžale, OŠ Roje za otroke s posebnimi potrebami, skupne imamo nekatere infrastrukturne objekte, tudi Komunalno podjetje Prodnik. Gre za povezane zgodbe, in kar zadeva nas, smo za to, da se to sodelovanje krepi naprej. Še posebej zato, da nekoč oblikujemo novo regijo enajstih občin, ki bo še pospešila razvoj tega dela Slovenije.« Kot pravi župan, so v treh letih zbudili spečo Trnuljčico in želijo, da ta polno zaživi in ujame korak s hitrim tempom razvoja države.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine