11.2 C
Ljubljana
petek, 26 aprila, 2024

Slovenija na dlani: Prvomajske počitnice so pred vrati

Piše: Lucija Kavčič

Letošnja pomlad je malce hladnejša kot običajno, a v prvih dneh maja nas bo zagotovo pozdravilo prijetno toplo vreme, ravno pravšnje za prvi oddih pred poletjem. Morda v tujini, še bolje pa kar doma, saj je prostih dni preprosto škoda za daljšo pot. V Sloveniji je lepo in vse na dlani!

Nekateri radi preživijo prvomajske počitnice v tujini, nekateri pa raje raziskujejo našo lepo domovino. Tretji prisegajo na aktivne počitnice na kolesu ali raziskujejo hribe, jezera in doline, drugi imajo raje sprostitev in razvajanje na morju ali v termah, ki jih imamo v Sloveniji lepo število. Kam boste letos odšli nabirat vesele spomine? To leto bodo zagotovo bolj veseli in sproščeni kot zadnji dve leti, saj skoraj ni več omejitev zaradi covida-19. Do junija ostajajo v veljavi še lanski turistični boni, ki so v koronačasu spodbudili interes slovenskih družin za preživljanje počitnic v Sloveniji in ki bodo vsem, ki jih še niste porabili, prišli zelo prav.

Za mestne otroke ni večjega veselja kot nabiranje izkušenj na kateri od turističnih kmetij. (foto: Shutterstock)

Celoletne priprave

Turistični ponudniki se na turistično sezono že ves čas pripravljajo: »Na turistično sezono smo se pripravili že lani, saj ta traja vse leto in aktivnosti potekajo že pred začetkom leta, da bi ujeli že prve mesece in lahko čim bolj zapolnili naše kapacitete. Večino aktivnosti izvajamo skupaj s Slovensko turistično organizacijo in skupaj z njo promoviramo naš glavni produkt zdravje in dobro počutje,« pravi Iztok Altbauer iz Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč (SSNZ). Tekoče priprave na domačem trgu so bolj v domeni posameznih zdravilišč; ob prihajajočih počitnicah in velikonočnih praznikih pa pri SSNZ poskušajo javnost nagovoriti tudi prek sporočil za javnost in medijev ter tudi tako opozoriti na ponudbo vseh trinajstih naravnih zdravilišč, ki so povezana v skupnosti.

Epidemija se je umaknila

Razveseljivo je, da je turizem v Sloveniji začel dobro okrevati po covidu, skrbi pa dejstvo, da se na obzorju že pojavljajo težave zaradi vojne v Ukrajini. »Covidno obdobje se na srečo počasi končuje, v veljavi je sicer še nekaj ukrepov, s katerimi želimo zaščititi svoje goste, vendar lahko povem, da je čedalje manj vprašanj gostov, kako skrbimo za varnost v zvezi s covidom,« poudarja  Iztok Altbauer in upa, da novih izbruhov covida ne bo, da se bo virus kmalu v celoti poslovil in bomo lahko kmalu zadihali s polnimi pljuči. Sicer pa, pravi Altbauer, vojna v Ukrajini že ima posledice v zdraviliškem turizmu pri nas, saj imamo precej zdravilišč, ki so močneje povezana z ruskim in ukrajinskim trgom. Gre predvsem za Rogaško Slatino, ki je pri ruskih gostih najbolj priljubljena. Tu jih je bilo običajno med 60 do 70 odstotkov, sedaj pa so iz Rogaške Slatine odšli praktično vsi, ostalo jih je le nekaj, ki si to lahko privoščijo in čakajo na razplet. Tudi v drugih zdraviliščih in na Obali, zlasti v hotelih Lifeclass in centrih dobrega počutja v njihovih okvirih, so zabeležili precej odpovedi rezervacij skupin za poletje. »Upamo sicer, da bi se v kratkem času lahko razmere lahko umirile, in da bi tudi letos vendarle imeli nekaj ruskih gostov. Na ukrajinske pa bo zagotovo treba počakati dlje časa, saj bodo najbrž vse sile usmerjene v obnovo države,« pravi Altbauer in poudarja, da si slovenska zdravilišča poleg domačih želijo privabiti tudi čim več gostov iz bližnjih in sosednjih držav, kot so Avstrija, Italija, Hrvaška in Srbija. Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč in Slovenska turistična organizacija bosta v ta namen v kratkem izvedli nekaj študijskih potovanj za novinarje s teh trgov, na katerih bi opozorili na možnosti in priložnosti, ki jih ponujajo zdravilišča, zlasti tista, kjer je izpad ruskih gostov največji.

Na dopustu se prileže odlično domače kosilo in kapljica rujnega. (foto: Freepik)

Zakaj v slovensko zdravilišče

Prvi maj je čas, ki je povezan s počitnicami in prostimi dnevi, Slovenci pa ga že tradicionalno preživljamo večinoma v domačih krajih. Število slovenskih gostov v domačih turističnih kapacitetah se je v zadnjih dveh letih še povečalo. Za velikonočne praznike in še posebej za počitniški prvi maj turistični ponudniki domače goste nagovarjajo s številnimi programi, ki so namenjeni predvsem družinam z otroki, a tudi z aktivnostmi, s katerimi se ob lepem vremenu mogoče ukvarjati zunaj. Gre za ponudbo počitnic v zdravilišču z aktivnim preživljanjem prostega časa: s kolesarjenjem, pohodnimi turami, z obiski znamenitosti v bližnji okolici in uživanjem v okoliški kulinarični ponudbi. »Ponudba v bližini zdravilišč je res velika in raznolika,« zagotavlja Altbauer. Za družine z otroki so v okolici zdravilišč še posebej privlačne turistične kmetije, kjer je mogoče okusiti podeželje v pristni obliki med domačimi živalmi in z najboljšo lokalno pridelano hrano.

Ob lepem vremenu vas čaka kolo ali pohodniški čevlji. (foto: Freepik)

Pravočasna rezervacija

Sicer pa so vsa zdravilišča v Sloveniji v zelenem okolju, kar je posebej pomembno za goste, ki prihajajo iz mestnih središč, saj se lahko naužijejo narave in naravnega okolja. Glavni poudarek je na naravnih zdravilnih dejavnikih, na bazenih, ki se bodo v začetku maja začeli odpirati v zunanjih bazenskih kompleksih  »Z raznolikostjo želimo nagovoriti tako tuje kot slovenske goste,« še poudarja Iztok Altbauer, ki upa, da bodo zdraviliške kapacitete tako kot v preteklih letih čim bolj polne oziroma v celoti zapolnjene. Glede na to, da gostje v zadnjih letih večinoma precej pozno rezervirajo svoj dopust, Altbauer gostom priporoča, naj si svojo priljubljeno destinacijo rezervirajo čim prej, saj se kapacitete letos izjemno hitro polnijo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine