12.4 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

Občina, v kateri so doma cehovski mojstri

Piše: Petra Janša

Prejšnjo sredo sva se s fotografinjo odpeljali v občino Turnišče v Prekmurju, kjer Borut Horvat (SDS) končuje svoj prvi županski mandat. Občina Turnišče ima približno 3.200 prebivalcev.

Občina Turnišče leži v delu Prekmurja, imenovanem Dolinsko, ki ga sestavljajo naselja Gomilica, Nedelica, Renkovci in Turnišče. Zgodovinski viri o kraju segajo v 13. stoletje. Najstarejši ohranjeni trški privilegiji Turnišča so iz leta 1548, s katerimi so bili varašanci (varaš po prekmursko pomeni mesto) Turnišča oproščeni davkov, volili so svoje sodnike in prirejali svobodne nedeljske sejme. Zaradi tega se je začela močno razvijati obrt, zlasti čevljarska in krojaška.

Obrtniški cehi

Čevljarski mojstri so se organizirali v čevljarski ceh leta 1760. Pravila ceha so bila napisana v latinskem jeziku in jih je potrdila cesarica Marija Terezija, vendar se niso ohranila. Krojaški mojstri so se organizirali v krojaški ceh leta 1770, ki so prav tako imeli privilegirano pismo cesarice Marije Terezije. Tega hrani Občina Turnišče. Istega leta jim je cesarica podelila tudi trške pravice. Poleg čevljarskega in krojaškega ceha so se obrtniki združevali še v kovaški in mlinarski ceh. S prispevki in prihranki teh združenj so pomagali pri stroških za različne dogodke, kot so pogrebi, praznične svete maše, urejanje cerkve, pokopališč, pogostitev ipd. Skozi zgodovino tega kraja se namreč pojavlja močna povezava med cerkvijo in obrtniškimi cehi, na kar spominjajo tudi posebni pogrebni svečniki, ki jih z alarmnim sistemom varujejo v županovi pisarni. Po tradiciji ti članom cehov še danes svetijo na njihovi zadnji poti. Prav tako z njimi svetijo za večje cerkvene praznike. Prve tri sobote v januarju pa so še vedno rezervirane za letna srečanja cehovskih mojstrov.

Romarsko središče

V Turnišču stoji znana božjepotna cerkev Marijinega vnebovzetja oziroma Marije pod logom. Po nastanku murskosoboške škofije je bilo svetišče 15. avgusta 2007 razglašeno za osrednje božjepotno središče murskosoboške škofije. Vsakega 15. avgusta je tam veliko proščenje v čast sv. Device Marije pod logom. Tako se na ta dan zbere okrog 10.000 ljudi. Cerkev je grajena v dveh slogih, v gotskem in romanskem, kar ji daje še posebno zgodovinsko vrednost. Začetek graditve najstarejšega dela župnijske cerkve ni znan, prav gotovo pa je bila zgrajena že leta 1267, saj se takrat prvič zanesljivo omenja v pisnih virih. Kot nam pove župan, občina Turnišče prav v spomin na prvo omembo kraja, takrat naselja Črnec, in sicer 16. novembra 1267 v listini kralja Béle IV., 16. novembra praznuje svoj občinski praznik. Ko v začetku 20. stoletja cerkev ni več zadostovala niti za redne nedeljske potrebe, kaj šele za velike Marijine praznike, so začeli načrtovati graditev nove cerkve. Ta je naslonjena na vzhodno stran stare cerkve, iz stare pa so v novo prenesli del baročne opreme, vključno z oltarji. Nova cerkev je bila blagoslovljena 26. decembra 1915.

Cerkev Marijinega vnebovzetja je izredno bogata s freskami iz 14. stoletja. (Foto: Občina Turnišče)

Nov vrtec in občinske novogradnje

Po zgodovinskem orisu smo se v pogovoru premaknili v sedanjost, natančneje v čas županovega mandata. Kot pravi župan, so lani v vrtec vpisali večje število otrok, zato so začeli graditi dodatna dva oddelka oziroma so spremenili namembnost večnamenskega objekta, v katerem je bil fitnes. Fitnes so preselili na novo lokacijo, objekt spremenili v vrtec, srednji del pa so zgradili na novo. »Zdaj je vmes večnamenska dvorana za potrebe vrtca. Kjer je bil fitnes, pa smo odprli še dva oddelka. Letos smo nameravali odpreti še en oddelek, a smo zaradi neustrezne ponudbe lastnika lokala širitev ustavili.« Pri graditvi vrtca jim je finančno pomagalo tudi ministrstvo za izobraževanje v višini 207.000 evrov.

Prav tako so v občini postavili nekaj novogradenj, saj se v kraje vračajo starejši domačini, ki obnavljajo stare hiše. Zasebni investitor na obrobju mesta gradi naselje Pásike, kjer bo 30 stanovanjskih enot s po 4 stanovanji različnih velikosti. »Ta čas gradijo že tretjo in četrto stanovanjsko enoto. Prav danes pa smo objavili tudi razpis za prodajo občinske parcele pri vrtcu, saj bo drug zasebnik gradil stanovanjski blok,« dodaja župan.

Pri graditvi vrtca je občini finančno pomagalo tudi ministrstvo za izobraževanje v višini 207.000 evrov. (Foto: Polona Avanzo)

Gospodarstvo v občini

Končan je tudi projekt gospodarske cone Turnišče. »Zgradili smo cesto v gospodarsko cono, kolesarsko stezo, ki povezuje kraja Turnišče in Nedelico. Zdaj čakamo investitorja, ki čaka na izdajo gradbenega dovoljenja.« Po županovih besedah bodo prodali vse parcele v gospodarski coni. Od ministrstva za gospodarstvo bodo za projekt dobili dobrih 300.000 evrov.

Prostorsko se bo širilo tudi vsem znano podjetje Paradajz, d. o. o., s sedežem v Renkovcih, ki prideluje paradižnik pod blagovno znamko LUŠT. Tam jim pridelavo paradižnika ob nižjih zunanjih temperaturah omogoča ogrevanje rastlinjaka z geotermalno vodo. Drugo enoto oziroma hčerinsko podjetje Friško, d. o. o., ima podjetje Paradajz v sosednji občini v kraju Mala Polana, kjer lahko pozimi paradižnike pridelujejo s pomočjo sistema za zimsko vzgojo. Skupaj imajo 11,4 ha obdelovalne površine. »Podjetje Paradajz stalno zaposluje že 100 ljudi, občasno pa še dodatnih 50 do 60 ljudi. Zdaj že verjetno tudi več, ker je rastlinjak v Mali Polani v polnem pogonu. V Renkovcih obirajo paradižnik od aprila do decembra, medtem ko je v Mali Polani obratno. V Renkovcih imajo večinoma solatne sorte paradižnika, medtem ko v Mali Polani pridelujejo manjše sorte paradižnika,« pravi župan Horvat in doda, da zdaj čakajo še spremembo OPN, saj naj bi podjetje razširilo dejavnost še za 5 ha površine. In še zanimivost: na letni ravni pridelajo okrog 5.200 ton paradižnika oziroma dva in pol kilograma na Slovenca. Cvetove rastlin oprašujejo čisto pravi čmrlji, kar je živ dokaz, da pri pridelavi ne uporabljajo škodljivih pripravkov za škropljenje, saj bi v nasprotnem primeru čmrlji poginili.

Zasebni investitor na obrobju mesta gradi naselje Pásike, kjer bo 30 stanovanjskih enot s po 4 stanovanji različnih velikosti. (Foto: Polona Avanzo)

Večji zaposlovalec z več kot 250 delavci je tudi tovarna Planika, ki je po sanaciji obrata Planike Kranj v Turnišču ostala v kraju. Obrat je bil leta 2005 prodan nemškemu podjetju Meindl in dvema slovenskima solastnikoma. Tako je več kot 95 odstotkov celotne proizvodnje Planike Turnišče vezano na blagovne znamke podjetja Meindl. Poleg teg tega ima podjetje še dve lastni blagovni znamki, in sicer Planiko Trekking in Planiko Protect. Lastnih trgovin za prodajo nimajo, tako da prodaja poteka izključno na podlagi prejetih naročil poslovnih partnerjev. V Planiki je približno 70-odstotkov proizvodnje namenjene pohodni obutvi. Preostali delež je specialna obutev na podlagi naročil po razpisih, ki so predvsem namenjeni za policijo in vojsko. »Predvsem za vojsko v zahodnoevropskih državah, kot so Francija, Nizozemska, Belgija, Švedska, Norveška, Danska. Za našo vojsko je čevelj predrag, saj se cena začne pri 250 evrih,« razlaga župan in pravi, da so zdaj začeli izdelovati tudi gasilske, gozdarske in lovske čevlje. »Prav tako izdelujejo delavske čevlje. Tudi naše javno podjetje ima njihove čevlje.« V občini Turnišče deluje tudi 10 velikih kmetij, ki se ukvarjajo s  poljedelstvom, pridelujejo žita, koruzo, oljno repico oziroma ogrščico, buče itn.

Pomanjkanje gostinskih kapacitet

V občini manjka gostinskih in turističnonastanitvenih kapacitet. Prav tako nimajo ustrezne čistilne naprave, saj zdajšnja ne ustreza vsem okolijskim parametrom. »pravi župan, ki se veseli podpisa pogodbe z izvajalcem del v vrednosti 3,2 milijona evrov. »Ministrstvo za okolje je zagotovilo 1,7 milijona evrov, milijon bo kredita, pogodbo smo podpisali smo prejšnji teden, preostalo pa gre iz občinskih sredstev. Prehajamo na čisto nov sistem, ki ga imajo v štirih občinah. Tudi v Zrečah, kjer smo si ga ogledali tudi sami. Če bo deloval kot tam, smo našli res dolgoročno rešitev.«

V občini so uredili okrog 20 km kolesarskih povezav.
(Foto: Občina Turnišče)

Z malo zaposlenimi delajo čudeže

Z malo zaposlenimi na Občini Turnišče – poleg župana in direktorja občinske uprave so tu zaposlene še 3 osebe in ena za polovični  delovni čas – delajo čudeže. Letošnji občinski proračun je vreden 5 milijonov evrov, od tega 70 odstotkov za investicije. Pridobili so tudi gradbeno dovoljenje za graditev Doma gasilcev, kulture in športa. Prav tako so uredili okrog 20 km kolesarskih povezav s sosednjimi občinami Veliko Polano, Črenšovci, Beltinci in Dobrovnikom, s čimer so povečali tako varnost kot mobilnost. Ostane jim samo še kolesarska povezava z Lendavo. Že v preteklosti so vložili nekaj sredstev v obstoječo zdravstveno postajo, do zdaj so uredili toaletne prostore, čakalnico, zobozdravstveno ambulanto in sobo za patronažno službo, želijo pa si, da bi po naslednji prenovi pridobili še dve ambulanti splošne medicine in skupno sestrsko sobo, laboratorij ter garderobo za zaposlene. Med načrtovanimi projekti je tudi parkirišče pri cerkvi, kolesarnica za električna in navadna kolesa ter Turistično-informativni center s sanitarijami, ki se mora vzpostaviti s 1. julija letos. »Dokončali smo tudi balinišče,« pravi župan in poudari, da v občini deluje tudi 27 prostovoljnih društev.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine