4.8 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

»Najpogostejši vzrok krvavitve iz danke so hemoroidi«

Piše: C. R.

Maruša Zamorano je leta 2000 diplomirala na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. Po opravljenem strokovnem izpitu je začela opravljati specializacijo iz splošne kirurgije in v letu 2010 opravila specialistični izpit s pohvalo. V času študija in tudi med specializacijo je odšla na večmesečna uposobljanja iz kirugije v Texas Medical Center Houston, ZDA in pridobila dodatne izkušnje s področja kirurgije.

Dela  v zasebnih zavodih Kirurgija Bitenc in Zdravstveni Zavod Zdravje. Usmerjena je v abdominalno kirurgijo in proktologijo. Izvaja endoskopske diagnostične postopke prebavil, kot so gastroskopija, kolonoskopija, rektoskopija, anoskopija, in operativne posege s področja abdominalne kirurgije, proktologije, splošne kirurgije in raka prebavil.

Je tudi aktivna inštruktorica ATLS ter redno predava v Sloveniji in evropskih državah oskrbo hudo poškodovanih bolnikov. V svojem prostem času se skupaj z možem ukvarja tudi s fotografijo in filmom, oba pa sta strastna zbiratelja in ljubitelja parfumov.

Pogosto se pri svojem delu v medicini srečuje s problematiko krvavitve iz črevesja, ki ima lahko najrazličnejše vzroke, največkrat gre za nenevarne bolezni, lahko pa so vzrok tudi nevarno rakavo obolenje ali druga bolezenska stanja, ki zahtevajo nadaljnjo obravnavo in zdravljenje. Področje bolezni zadnjika in danke je še vedno žal tudi v današnjih časih eden največjih tabujev, o katerih ljudje težko govorijo in se zato velikokrat prepozno odločijo za pogovor in pregled pri zdravniku. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje, predvsem nevarnih rakavih obolenj, pa je ključ do uspešnega okrevanja.

Ali je krvavitev iz črevesja običajna stvar?

Če človek opazi krvavitev iz črevesja, mora o tem obvestiti svojega izbranega zdravnika. Krvavitev v nobenem primeru ni normalna stvar in je treba najti vzrok zanjo.

Kakšna je običajna obravnava krvavitve iz črevesja?

Zdravnik se mora z bolnikom najprej temeljito pogovoriti. Pomembno je izvedeti, kakšne so krvavitve pri bolniku, kako pogoste so, koliko časa že trajajo, ali je kri sveža, ali se pojavlja samo takrat, ko človek odvaja blato. Zdravnike zanima tudi, kakšno je blato, prebava, ali bolnik bruha, ali so prisotne bolečine, krči, ali je bolnik shujšal ter ali je kdo v družini imel znana obolenja na črevesju (rak, polipi, KVČB).

Zdravnik bo nato opravil pregled bolnika (splošni pregled, pregled trebuha, rektalni pregled – otip črevesja). Po potrebi se nato bolnik napoti na nadaljnjo obravnavo k proktologu ali pa še na druge preiskave, kot so ultrazvok trebuha, odvzem laboratorijskih izvidov, gastroskopija, kolonoskopija, eventualno še druge preiskave, kot je CT trebuha itd.

Kateri so najpogostejši vzroki krvavitve iz danke?

Najpogostejši vzrok krvavitve iz danke so hemoroidi (notranji in zunanji), ki so pravzaprav krčne žile v predelu zadnjika. Večinoma se lahko zdravijo s t. i. konservativnimi ukrepi, kjer ni potrebna operacija (pitje dovolj tekočin, skrb za redno in mehko odvajanje blata, uravnotežena prehrana z dovolj vlakninami, izogibanje pikantni prehrani in alkoholu, predolgemu sedenju in napenjanju na stranišču, dvigovanju težjih bremen in nošenju tesnih oblačil, ustrezna higiena zadnjika, dovolj gibanja, po potrebi uporaba mazila/svečk za hemoroide in jemanje venoaktivnih zdravil, izvajanje vaj za krepitev mišičnega dna itd.). Če se stanje hemoroidov slabša, pa lahko opravimo tudi operativni poseg za odpravo hemoroidov, v zadnjih letih večinoma uporabljamo t. i. minimalno invazivno metodo HAL/RAR, kjer z ultrazvokom najdemo žile, ki hranijo hemoroide, ter jih podvežemo, po potrebi pa tudi dvignemo izpadajoče hemoroide nazaj v črevo. Okrevanje po takšnem posegu je precej hitrejše in manj boleče kot pri klasični metodi operacije hemoroidov.

Drugi mogoči vzroki krvavitve iz črevesja so še razpoke zadnjika – analna fisura, spremembe na sluznici črevesja in danke (polipi, divertikli, vnetne bolezni črevesja, rak, žilne spremembe, endometrioza itd.). Odkrijemo jih z vsemi prej naštetimi preiskavami, zdravljenje pa je usmerjeno v posamezno specifično obolenje.

V primeru krvavitve iz črevesja ne odlašajte z obiskom svojega izbranega zdravnika ter se pravočasno odločite za pogovor in pregled.

V primeru krvavitve iz črevesja ne odlašajte z obiskom svojega izbranega zdravnika in se pravočasno odločite za pogovor in pregled.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine