3.8 C
Ljubljana
sreda, 11 decembra, 2024

Ilirskobistriško je raj za kolesarje: »Naložite si pot na GPS in zavrtite pedale!«

 

Piše: Lea Kalc Furlanič

Nikar ne pozabite kolesa, ko greste v Ilirsko Bistrico! 500 kilometrov poti za turno kolesarjenje in 300 kilometrov tematskih kolesarskih poti čaka na vas. Že 27. aprila pa organizirajo prvi veliki kolesarski dogodek Brkinska klasika.

Ilirska Bistrica leži v dolini zgornjega toka Vj’lke uode, kakor domačini rečejo reki Reki, obdajajo jo prostrani snežniški gozdovi in razgibano brkinsko gričevje, le nekaj kilometrov stran je Kvarnerski zaliv. Obiskovalcu nikakor ni dolgčas, prej nasprotno. Posebno kolesarji pridejo tu na svoj račun.

Kolesarje vabi Brkinska klasika

»Želimo si, da bi naša destinacija postala raj zunanje aktivnosti s poudarkom na kolesarstvu in pohodništvu. Za kolesarje smo zasnovali enduro in gorske ture (med Črnimi njivami nad Ilirsko Bistrico in Sviščaki), pa treking ture – to so lažje ture, tudi za gorska kolesa (potekajo po vsej destinaciji), po njih vozijo tudi t. i. gravel kolesarji (ali makadamarji). Naše območje je raj zanje,« pojasnjuje Maja Uljan, direktorica TIC Ilirska Bistrica.

S tem namenom 27. aprila pripravljajo kolesarski dogodek Brkinska klasika, ki se je lani dobro prijel. Letos so mu odvzeli tekmovalno noto, ker želijo privabiti ljudi, ki se dogodka udeležujejo zaradi kolesarjenja samega in zato, da doživijo lepoto krajev, kjer poteka. »Posebnost je, da kolesarji do zadnjega ne vedo, kje bo potekala trasa. Šele na dan dogodka dobijo GPS-koordinate in se nato orientirajo po njih. S tem jim zagotovimo bolj pustolovsko doživetje. Lani so bili zelo navdušeni, trasa je sicer zahtevna, pelje čez razgibane Brkine, zato je primerna za bolj izkušene in pripravljene kolesarje,« še pravi Uljanova.

S predturo do brezplačne štartnine

Udeleženci bodo lahko izbirali med dvema trasama: kratko (60 km) in dolgo (90 km). Letos bodo dolgo traso speljali tudi na Hrvaško, s katero sedaj, ko je padla meja, lahko brez ovir sodelujejo v duhu povezovanja. Obe trasi sta krožni, start je ob 7.30 v Ilirski Bistrici. Vse informacije o tem dogodku so objavljene na spletni strani visitilirskabistrica.si.

Da bi kolesarje še bolj motivirali, so pripravili tudi tri predture. Če prevoziš vsaj dve, si s tem prislužiš brezplačno udeležbo na Brkinski klasiki. Informacije o predturah so objavljene na isti spletni strani. »Letos smo uvedli še možnost dvodnevnega kolesarjenja. Ponudimo jim še vodeno turo dan po Brkinski klasiki v petek, s čimer jih motiviramo k daljšemu bivanju v naših krajih. Več o tem je na spletni strani zelenikras.si/s-kolesom-ali-pes,« opozarja Maja Uljan.

 

Vse informacije o kolesarskih poteh na Ilirskobistriškem so na: visitilirskabistrica.si.

 

Na grad Prem

Brkinska klasika pa ni edini kolesarski dogodek na Bistriškem. Nekaj dni prej, 22. in 23. aprila, bo tekmovanje v enduro kolesarjenju, ki ga organizira društvo Borovci. Enduro kolesarji se spuščajo po enoslednicah na območju Črnih njiv, večina poteka po že obstoječih poteh, na spletni strani so tudi zemljevidi in druge podrobnosti. Ob koncih tedna je za te kolesarje na voljo avtobus (bike shuttle). Med 12. in 13. avgustom pa pripravljajo kolesarski konec tedna, specializiran bolj za cestne kolesarje, ki je tekmovalnega značaja. Sicer pa v TIC Ilirska Bistrica izposojajo tudi električna gorska kolesa, na voljo je precej namigov oz. navodil za pot (GPS-track). Najbolj priljubljena med trasami je Kettejeva pot iz Ilirske Bistrice proti Premu in nazaj, dolga 18 km. Primerna je tudi za otroke. Prelepi grad Prem je odprt od 1. aprila do konca oktobra. Obiskovalci imajo na voljo tablico oz. igrificirano doživetje, ki na sodoben, digitalen način obiskovalce popelje po gradu. Skozi igro obiskovalec spozna zgodovino gradu.

 

Grad Prem je eden lepših gradov na južnem Primorskem. Spoznavate ga lahko tudi s pomočjo igrive   računalniške aplikacije.

 

Številne znamenitosti

 

Prednost bistriške pokrajine je, da jo lahko tudi manj pripravljeni kolesarji prevozijo po dolgem in počez in spoznavajo številne etnološke in naravne znamenitosti. Popotnik že v središču mesta doživi od blizu njegovo zgodovino: od znamenite mestne palače, Placa, Hodnikovega mlina, čevljarske in čebelarske zbirke do samostana matere Terezije, cerkve sv. Petra, železniškega muzeja itd. Veliko ponujajo tudi druge točke v okolici. V poletnih mesecih so najbolj zaželene gozdne destinacije, kot so Sviščaki in Mašun pa izvir reke Reke v Dletu na Hrvaškem kakor tudi hrvaški Snježnik.

 

Poleg prelepe narave in stotine kilometrov kolesarskih poti je na Ilirskobistriškem privlačno tudi mesto samo s svojimi znamenitostmi, kot je npr. mestna hiša.
Cerkev sv. Petra krasijo čudovite stenske poslikave slikarja Toneta Kralja.

 

 

 

 

 

 


 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine