3.6 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

Nezakonito priseljevanje v Evropo narašča, EU pa gleda stran

Piše: kulturnimarksizem.si

Številke, ki jih je nedavno objavila evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex, so jasne: število migrantov, ki nezakonito prihajajo v Evropo, narašča. Medtem ko številne evropske države in Evropska unija pasivno opazujejo naraščajoči migracijski pritisk, odločni ukrepi vzhodnoevropskih vlad kažejo, da razmere niso neizogibne.

Število nezakonitih prehodov zunanjih meja EU narašča

Po najnovejšem poročilu agencije Frontex se je v prvih desetih mesecih leta 2021 število nezakonitih prehodov zunanjih meja EU v primerjavi s prejšnjim letom povečalo za 70 % in je že doseglo 160.000. V primerjavi z letom 2019, tj. pred omejitvami gibanja zaradi zdravstvene krize, je to 45-odstotno povečanje. Ker so v teh podatkih upoštevani le prehodi, ki jih je zabeležila agencija Frontex, bi bilo lahko skupno število veliko večje.

Na vzhodnih mejah EU se je zaradi migracijske ofenzive beloruskega režima število nezakonitih prehodov od začetka leta povečalo za 1 444 % na 8 000. Okrepitev mejnega nadzora s strani litovskih, latvijskih in predvsem poljskih oblasti je na srečo uspela zajeziti val nezakonitih migracij, ki je grozil, da se bo razlil v celotno Zahodno Evropo. Toda vodne poti se raztezajo v vse smeri.

Zahodnobalkanska pot je vse bolj obremenjena: število nezakonitih prehodov zunanje meje EU, ki jih je 48 500, se je povečalo za 140 %. V osrednjem Sredozemlju se je število nezakonitih prehodov povečalo za 55 % na 55.000. Tudi na drugih poteh nezakonitega priseljevanja se je promet močno povečal.

Svetla točka v tej mračni pokrajini je Grčija: zaradi odločne politike njene konservativne vlade, ki je na meji s Turčijo zgradila zid in vrnila številne nezakonite čolne, se je število nezakonitih prehodov po vzhodni poti zmanjšalo za 11 %.

Muslimansko nezakonito priseljevanje

Izvor nezakonitih priseljencev se razlikuje glede na izbrano migracijsko pot. Vsem pa je skupno to, da jih velika večina prihaja iz muslimanskih držav. Tisti, ki prečkajo Zahodni Balkan, prihajajo predvsem iz Sirije, Afganistana in Maroka. Na osrednjesredozemski poti so predvsem Tunizijci, Bangladešani in Egipčani. Alžirci predstavljajo 63 % vseh nezakonitih prehodov preko zahodnega Sredozemlja. Migranti, ki prihajajo v vzhodno Sredozemlje, prihajajo iz Sirije, Turčije in Konga.

Več si lahko preberete TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine