6.1 C
Ljubljana
petek, 10 maja, 2024

(LJUBLJANA) Nasprotovanje graditvi kanala C0

Piše: Maruša Opeka

Takoj po zmagi na lokalnih volitvah je ljubljanski župan Zoran Janković napovedal nadaljevanje gradbenih del na povezovalnem kanalu C0 na trasi Brod–Ježica, ki je del projekta Nadgradnja sistema odvajanja komunalne odpadne vode v občinah Medvode in Vodice ter zgraditev povezovalnega kanala C0 v mestni občini Ljubljana.

Skupna dolžina izvedenega povezovalnega kanala C0 v mestni občini Ljubljana (MOL) je 9.054 metrov. Gre za prvi del velikega kohezijskega projekta odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljanskega polja, imenovanega projekt Čisto zate.

Graditev kanalizacije na odseku Brod–Ježica je bila od aprila 2020 prekinjena in nato tudi ustavljena zaradi nasprotovanja lastnikov sosednjih zemljišč. »Graditev povezovalnega kanala C0 v Ljubljani je v celoti potekala po zemljiščih v lasti MOL oziroma na zemljiščih, na katerih imamo v MOL ustrezne pravice, in je tam že zaključena. Za traso kanala C0 je bilo izdanih sedem gradbenih dovoljenj, to je za dobrih 98 odstotkov trase, pravica za gradnjo pa še ni pridobljena na dolžini 144 metrov (za to območje so v teku postopki razlastitve in dedovanja),« so zapisali na MOL. V sredo, 23. novembra 2022, pa so napovedali, da bodo znova začeli graditi oz. bodo dela nadaljevali na območju katastrske občine Ježica.

Nadaljevanje spornih del

Na tem območju je zgrajenih 970 metrov kanalizacije med Brodom in Rojami ter 312 metrov na Ježici. MOL naj bi bila na delu sosednjih zemljišč pridobila pravice začasne uporabe zaradi vzpostavitve t. i. delovnega pasu, da bi uredili gradbišče in transportne poti, o čemer so lastnike zemljišč prej obvestili. »Te pravice je MOL pridobila delno na podlagi odločb upravne enote o začasni omejitvi lastninske pravice, delno pa na podlagi sklenjenih sporazumov s posameznimi lastniki sosednjih zemljišč, za kar je MOL plačala odškodnino za začasno uporabo nepremičnine,« pojasnjujejo na ljubljanski občini in nadaljujejo, da je bil skladno s sklepom o ugotovitvi javne koristi začet postopek omejitve lastninske pravice za čas graditve na območju delovnega pasu za potrebe ureditve gradbišča in transportne poti za graditev povezovalnega kanala C0 na nepremičninah v katastrskih občinah Ježica in Vižmarje v trajanju dveh mesecev od dejanskega začetka gradbenih del. Na občini verjamejo, da gre za pomemben projekt, s katerim bodo ukinili skupno 6400 greznic, od tega kar 4500 na območju Ljubljane, ki naj bi predstavljale veliko grožnjo kakovostni pitni vodi. Na MOL so prepričani, da bodo kljub ustavitvi del projekt povezovalnega kanala C0 končali pravočasno in počrpali evropska sredstva.

Čisti vodi v bran

V dobro in kakovost projekta pa ne verjamejo nekateri lastniki zemljišč in občani, ki graditvi kanala C0 ostro nasprotujejo. Celo do te mere, da je morala pretekli teden na gradbišču posredovati policija. Pri zakoličenju novega odseka trase je prišlo do hude krvi med skupino protestnikov in policisti, ki so zaznali kršitev javnega reda in miru. Posameznik naj ne bi bil upošteval zakonitih ukazov policistov, zato so bila zoper njega uporabljena prisilna sredstva in odrejeno pridržanje. Oseba, ki so jo policisti pridržali, je bila tudi laže poškodovana, zato so ji zagotovili zdravniško pomoč. Lastniki zemljišč so skeptični glede intervencije policije, saj mislijo, da zanjo ni bilo zakonske podlage, prav tako pa tudi ne za geodetsko odmero območja po zasebni lastnini. Lastniki občini namreč očitajo nepravnomočnost odločbe o začasni služnosti na zemljiščih, saj so se lastniki na odločbo pritožili. Za komentar smo prosili tudi ljubljanskega mestnega svetnika Aleša Primca, ki meni, da je graditev kanalizacije na vodovarstvenem območju, pod katerim teče za Ljubljano ključni vir pitne vode, nevarna za zdravje in življenja Ljubljančank in Ljubljančanov. »V primeru potresa, vojne ali zlonamerne sabotaže lahko Ljubljana nenadoma in za zelo dolgo ostane brez pitne vode. Ljudje brez vode zdržimo le nekaj ur. Ljubljana nima drugega vira pitne vode, da bi nadomestil vodo, ki bi jo onesnažila ta kanalizacija, zato je treba ta vir varovati za vsako ceno,« opozarja Primc. Pri tem pa izreka tudi spoštovanje kmetom in varuhom okolja, ki so se do sedaj upirali tem Jankovićevim nevarnim načrtom. Sicer pa Primc opozarja, da je nasilje policije nad lastniki zemljišč nevarno. »Lastnika zemlje so policisti odvlekli z njegove zemlje, ne da bi naredil kakršnokoli kaznivo dejanje. Samo zato, ker je branil svojo zemljo. To je nezaslišan škandal za demokratično družbo in spominja na to, kako so nacisti odvlekli nedolžne domačine z njihovih domov in jih odpeljali v koncentracijska taborišča ali na streljanje. Tega ne smemo več dopustiti. Včeraj je bil to nedolžen kmet, jutri je lahko kdorkoli od nas,« je jasen sogovorec. Glede na dogajanje vabi tudi k množičnemu zbiranju na trasi predvidene graditve kanalizacije. Prepričan je, da če se bo zbralo veliko število ljudi, se bo tudi policija postavila na stran ljudstva. »S tem bomo obranili čisto pitno vodo v Ljubljani in svojo svobodo. Mestni svetnice in svetniki v Ljubljani se organiziramo in bomo v okviru mestnega sveta izvedli aktivnosti za ustavitev Jankovićevega nasilja,« obljublja Primc.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine