2.5 C
Ljubljana
ponedeljek, 9 decembra, 2024

Radio Ognjišče praznuje 30 let obstoja

Piše: J. S.

Radio Ognjišče danes obeležuje 30-letnico delovanja. 28. novembra 1994 je namreč začel stalno oddajati svoj program z nove lokacije v prostorih Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu (MO Ljubljana).

Prvotno je Radio Ognjišče poskusno oddajal iz koprskega studia, saj je v Kopru sicer tudi sedež istoimenskega mesečnika, ki je začela izhajati leta 1965 kot Farno ognjišče, nato pa je nastalo Tiskovno društvo Ognjišče, ki je preraslo v založbo. Glavni urednik in ustanovitelj Ognjišča, sedaj že pokojni duhovnik Franc Bole je tako postal prvi direktor Radia Ognjišče.

Leta 1993, ko se je medijski prostor v Sloveniji začel odpirati in je nastala zamisel o krščanskem radiu, je Bole iskal primerne sodelavce. K sodelovanju je povabil duhovnika mariborske škofije Francija Trstenjaka, ki je bil do takrat štiri leta celjski kaplan in že uveljavljen organizator dobrodelnega koncerta Klic dobrote v Celju. Slednji je bil prvič organiziran že konec novembra 1991. Trstenjak je tako postal prvi urednik radia, nato pa je čez nekaj časa pokojnega Boleta nasledil na direktorskem mestu.

Manj kot teden dni po četrtem Klicu dobrote pa se je Radio Ognjišče začel z rednim oddajanjem iz prostorov “Škofovih zavodov”, kjer je takrat sicer potekala obsežna obnova zgradbe. V letih, ki so sledila, je radio napravil velik razvoj s stalnim informativnim programom, rednimi oddajami, pa tudi druženju poslušalk in poslušalcev z druženji na počitnicah, na gala koncertih, kolesarjenjih, romanjih, itd.

Seveda so se v tem času dogajali tudi poskusi utišanj, šikaniranj, ukinjanja frekvenc in druge vrste pritiskov. Vendar je radio zdržal.

Današnjo 30-letnico so sicer obeležili s slovesno sveto mašo na Brezjah. Ob somaševanju direktorja Trstenjaka jo je daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore. “Zahvaljujem se vam, ker poslušalec tega radia vedno lahko začuti, da ga preko mikrofona nagovarja človek, ki ima pozitiven odnos do življenja, s tem pa tudi pozitiven odnos do človeka in do družbe. Ta pozitivnost je nalezljiva. Ne ostane znotraj studia, ne ostane znotraj radijskih prostorov. Nevidno prestopi meje in preleti razdalje, brez odpiranja vrat stopa v domove in stanovanja, predvsem pa brez prisile nagovarja duše in vanje prinaša veselje,” je med drugim dejal nadškof Zore.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine