15 C
Ljubljana
torek, 7 maja, 2024

Na praznik sv. Cecilije je zaključil svoje zemeljsko popotovanje duhovnik, skladatelj in dirigent prof. Jože Trošt (1940-2023)

Piše: Blagovest.si

Letošnji godovni dan oz. praznik sv. Cecilije, zavetnice cerkvene glasbe, nam bo še posebej ostal v spominu. Na ta dan se je za nebesa rodil duhovnik, skladatelj in zborovodja Jože Trošt, dolga leta tudi regens chori ljubljanske stolnice, predavatelj cerkvene glasbe na ljubljanski teološki fakulteti in ravnatelj ljubljanske Orglarske šole. Dvanajstega maja letos je dopolnil 83 let.

Rojen je bil v Colu nad Ajdovščino, v župniji, ki je dala mnogo duhovnih poklicev (med njimi je tudi sedanji koprski škof dr. Jurij Bizjak). Ljudsko šolo je obiskoval v domačem kraju, nižjo gimnazijo v Vipavi, višjo pa v Ajdovščini, kjer je leta 1959 maturiral. Nato se je vpisal v ljubljansko bogoslovno semenišče.  V duhovnika je bil posvečen leta 1966, v letu, ko je prišlo do obnove diplomatskih stikov med tedanjo komunistično Jugoslavijo in Svetim sedežem. Eno leto je bil nato kaplan v Postojni.

Že leto dni po posvečenju ga je tedanji apostolski administrator za Slovensko Primorje (kasnejši koprski škof) dr. Janez Jenko poslal na študij na Papeški inštitut za cerkveno glasbo v Rim. Po povratku se je nastanil v Ljubljani in leta 1970 postal regens chori ljubljanske stolnice, hkrati pa se je vpisal tudi na Akademijo za glasbo v Ljubljani, kjer je študij končal leta 1977. Tako je vodil zbor bogoslovcev v ljubljanskem bogoslovnem semenišču ter 33 let predaval cerkveno glasbo na ljubljanski teološki fakulteti. Vendar je njegov vpliv segel dlje, saj je med drugim 27 let vodil Mešani pevski zbor Anton Foester, krajši čas tudi Akademski pevski zbor Alojzij Mav, sicer pa se je največ posvečal stolnemu pevskemu zboru v Ljubljani. Ne glede na to pa nobena večja cerkvena prireditev ni minila brez njega – spomnimo se samo dveh nepozabnih obiskov papeža sv. Janeza Pavla II. v Sloveniji. Na teh dogodkih je profesor Trošt deloval kot osrednji dirigent združenega pevskega zbora. Več kot štiri tisoč organistov se je izobrazilo v času, ko je bil ravnatelj Orgelske šole. Že v sedemdesetih letih pa je skupaj z duhovnikom in muzikologom dr. Edom Škuljem obudil revijo »Cerkveni glasbenik«.

Več preberite TUKAJ

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine