3.6 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

Merjenje ali ustvarjanje javnega mnenja?

Piše: Metod Berlec

Z letom 2022 smo vstopili v t. i. supervolilno leto, ki ga bodo zaznamovale državnozborske, lokalne in predsedniške volitve. Pred tem pa bodo pomembno vlogo igrala merjenja javnega mnenja, ki so v Sloveniji pogosto tudi v funkciji ustvarjanja javnega mnenja. 

Po zadnji anketi Mediane za RTV Slovenija je podpora stranki SDS od prejšnje ankete zrasla za 1,3 odstotne točke, volilo bi jo 17,6 odstotka vprašanih. SD bi podprlo 12,4 odstotka vprašanih, Levico 6,8 odstotka, LMŠ 5,5 odstotka, NSi 4,6 odstotka, SAB pa 3,9 odstotka vprašanih. Povprečna ocena dela vlade se je izboljšala. 19,2 odstotka vprašanih ni vedelo, katero stranko bi podprli. Če pa bi na parlamentarnih volitvah poleg sedanjih sodelovale tudi nove stranke, bi po anketi Mediane največ glasov dobila stranka Roberta Goloba, po njihovih podatkih naj bi jo volilo 13,4 odstotka anketirancev. SDS bi podprlo 12 odstotkov vprašanih, SD 6,2 odstotka, stranka Aleksandre Pivec Naša dežela (5,7 odstotka) pa bi prehitela Levico (4,4 odstotka). LMŠ bi dobila 4 odstotke, Povežimo Slovenijo (SLS, Konkretno, Zeleni Slovenije in Nova ljudska stranka) 3,9 odstotka, SAB 3,7 odstotka, Piratska stranka pa 3,5 odstotka glasov. Sledijo NSi (3,4 odstotka) … Pri tej varianti 14,9 odstotka vprašanih ne ve, koga bi volili.

Mediana je raziskavo opravila na vzorcu več kot tisoč polnoletnih anketirancev. Za slovenske razmere je to velik vzorec. A pri tem se postavlja vprašanje, ali je ta anketa verodostojna ali pa gre pri njej za nov poskus ustvarjanja javnega mnenja. Še posebej v drugem delu, ki vključuje nove, v primeru Roberta Goloba celo še ne nastale stranke. Ali pa to kaže precejšnjo fluidnost slovenskega volilnega telesa, ki si očitno spet (naivno) želi novih obrazov, kar pa Golob ni, saj je bil najprej povezan z LDS, nato s Pozitivno Slovenijo in SAB. Očitno je, da so botri iz ozadja ugotovili, da z obstoječo garnituro KUL ne morejo zmagati na volitvah, zato promovirajo Goloba kot rešitelja. A slednji to prav gotovo ni, saj nima ustreznih političnih znanj niti strankarske infrastrukture. Je kvečjemu še en eksperiment, ki se lahko klavrno konča.

Metod Berlec je namestnik glavnega in odgovornega urednika Demokracije. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine