4.6 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

Kaj pa slovensko pravosodje? Kdaj bo prenovljeno?

Piše: Petra Janša 

Svet se 11. septembra spominja terorističnih napadov na ZDA leta 2001, ki so terjali največ smrtnih žrtev v New Yorku in so spremenili mesto ter njegove prebivalce.  

Sama se 11. septembra spominjam kot dogodka, ki bi moral vplivati na strukturne reforme v slovenskem pravosodju. Dr. Milko Novič je 11. septembra 2018 po treh letih in pol krivičnega pripora in zapora prišel na svobodo. Boj s slovenskimi sodnimi mlini se je sicer nadaljeval in zgodba je javnosti bolj ali manj znana: po skoraj šestih letih mrcvarjenja in treh izrečenih sodbah je bil dr. Novič konec lanskega decembra oproščen krivde umora. Že res, naj bi v teh dneh zadeva doživela zastaranje, ker je bil to edini pravni izhod scenaristov umora nekdanjega direktorja kemijskega inštituta, a dejstvo kljub temu ostaja: demokratična Slovenija ima leta 2021 primer umora brez morilca. Videti pa je, da je v tem covidnem času to drugotnega pomena in le upamo lahko, da se podobni primeri v prihodnosti ne bodo več dogajali. Je pa dobro vedeti, kaj o pravosodnem sistemu piše na uradnih spletnih straneh pristojnega ministrstva, in sicer »cilj našega pravosodnega sistema je zagotavljanje varnosti državljanov, uspešnosti gospodarstva in povečanja blaginje, pri čemer upoštevamo različne dejavnike, kot so kakovost, obseg in učinkovitost varstva pravic«. In še: »Pojem pravosodni sistem oziroma pravosodje zajema sodišča, državna tožilstva, odvetništvo, notariat, organe za postopek o prekrških, državno odvetništvo, sodne izvedence, cenilce in tolmače, sodne izvršitelje in stečajne upravitelje ter izvrševanje kazenskih sankcij in probacijo.«

Na zapisano sem se spomnila tudi preteklo nedeljo pri sveti maši, ko smo poslušali berilo iz Jakobovega pisma, v katerem piše o mrtvi veri brez del: »Tako je tudi z vero, če nima del; sama zase je mrtva. Vendar bo kdo rekel: ‘Ti imaš vero, jaz imam pa dela. Pokaži mi svojo vero brez del in jaz ti bom iz svojih del pokazal vero.’«

»Ti imaš vero, jaz imam pa dela. Pokaži mi svojo vero brez del in jaz ti bom iz svojih del pokazal vero.«

Petra Janša je novinarka Demokracije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine